Historie města Němčice nad Hanou

 

Zpracovala Marie Jašková

 

PRAVĚK NĚMČIC NAD HANOU

 

Dějiny městečka Němčic nad Hanou začínají prvními písemnými zprávami o něm,ale lidé žili na území dnešní obce mnohem dříve. O nejstarších obyvatelích vyprávějí tzv. archeologické nálezy ,to znamená zbytky dávných osad a pohřebišť uložených v zemi. Němčice nad Hanou patří mezi ty moravské obce, ve kterých se našli zájemci o “starožitnosti”, jak se dříve říkávalo archeologickým památkám,již koncem minulého století,a v nichž se začalo vyhledáváním archeologických dokladů před více než půl stoletím.

Zásluhu o první upozornění na nálezy v Němčicích n.H. má tehdejší řídící učitel Jan Sedláček. Nejvíce objevů v obci je však spojeno se jménem němčického rodáka Antonína Teličky, učitele v různých hanáckých obcích a nakonec ředitele školy v Přerově. Vyhledával pravěké památky, shromažďoval je a potom ze svých sbírek vytvořil archeologické muzeum, které bylo začleněno do nově založeného muzea J.A.Komenského v Přerově. Antonín Telička dovedl nadchnout pro archeologické výzkumy své přátele, němčické občany, kteří s ním prohledávali katastr obce a vykopávali doklady pravěkého osídlení. Některé výzkumy v Němčicích nad Hanou vedl i významný moravský archeolog I.L.Červinka. Z němčických občanů je třeba jmenovitě vzpomenout aspoň ty, kteří byli oběma badatelům nejvěrnějšími pomocníky. Byli to: J.Voznica,A. Šimeček, Fr. Študent, O. Taufer, A. Jaša, R. Dittrich, A.Hyžďál a J. Zlámal.

K prvním nálezům došlo zřejmě již při stavbě dráhy v roce 1868. Nejsou o tom záznamy, ale prokázaly to pozdější výzkumy v prostoru kolem nádraží. Zprávy o nálezech v Němčicích nad Hanou se objevují již koncem minulého století. Zmiňuje se o nich Fr. Bayer ve Vlastivědném sborníku Přerovsko. A.Telička zveřejňuje nález bronzové břitvy z Hliníka, J. Slovák uvádí, že byl z Hané vyzvednut bronzový meč. Některé nálezy publikoval také J. Knice a I.L.Červinka. Zprávy byly uveřejňovány v různých odborných časopisech, jako byly např. Časopis vlastivědného musejního spolku v Olomouci, Pravěk a Český lid.

Objevovali se však i v oblastním tisku. V roce 1902 připravil I.L.Červinka ve Vlastivědě moravské soubornou práci o archeologických památkách z Moravy, nazvanou Morava za pravěku. Jsou zde uvedeny také všechny do té doby známé nálezy z Němčic n.H. Nálezy jsou zaznamenány i v dalším souhrnu moravských objevů, zveřejněných v Moravských starožitnostech z roku 1908. To opět I.L. Červinkou. Objevy z Němčic nad Hanou se však zabývali archeologové i později, a píše se o nich v odborné literatůře dodnes, protože stále poskytují náměty ke studiu.

Již koncem minulého století, ale hlavně v letech 1906 –1913 se prováděly systematické výzkumy. Ve Svorkách objevil A. Telička se svými přáteli 14 hrobů se skrčenými kostrami.Patřily většinou kultuře zvoncovitých pohárů a kultuře unětické. Při kopání základů cukrovaru v roce 1909 se našly dva unětické hroby. V roce1910 při úpravě silnice do Měrovic n.H. se přišlo na hroby a v roce 1912 u cukrovaru na další. Patřily opět kultuře zvoncovitých pohárů a unětické kultuře. Také na jiných místech byly objeveny pravěké památky na př. v Daňce, v Hliníku, Za hékem, U hřbitova, v mlynářově zahradě,v Kozlově, ve Žlebě, v Zadním dlátku, na Trávníku, Na loukách, v Nádloučí, v Kahajově zahradě atd.

Byly nalezeny hroby, zbytky osad a také ojedinělé věci. Všechny tyto nálezy jsou svědectvím o pravěkém osídlení Němčicka.

V roce 1921 se při rozšiřování nádraží, znovu našly hroby kultury únětické a zvoncovitých pohárů. Na některých bylo zřetelně vidět, že byly zachyceny a tedy objeveny již při stavbě dráhy v roce1868. Kromě těchto hrobů našel A. Telička v okolí nádraží /polní trať Svorky/

také pozůstatky osad a hroby některých jiných kultur.

V letech 1924 a1926 se stavěla nová nádražní budova, rozšiřovalo se prostranství kolem železniční stanice a upravovala se silnice vedoucí k trati. Tehdy se opět ukázaly nálezy, které sledoval již I.L.Červinka. Byla vykopána další část pohřebišť i zbytky sídlišť. Celkem bylo vykopáno ve Svorkách 32 hrobů s pohřby z období kultury zvoncovitých pohárů a 78 hrobů s pohřby kultury únětické. Kromě toho byl v roce 1924 objeven ve dvoře cukrovaru žárový hrob ze střední doby bronzové. I.L.Červinka věnoval němčickým nálezům samostatnou studii v časopise Pravěk, nazvanou “Předvěká pohřebiště v Němčicích na Hané”.

Ani dnes ještě není objeveno všechno, co se skrývá na polích kolem Němčicn.H. i v městečku samém. Dokazují to náhodné nálezy, ke kterým občas dochází , tak byly nedávno zachyceny skrčené kostry za Novosady, hrob kultury zvoncovitých pohárů byl rozrušen při stavbě sklepa v domě č. 135, ve stěně Hliníka za hřbitovem se ukázala sídlištní jáma únětické kultury. V roce 1954 byly vykopány zlomky velkých nádob lužické kultury na náměstí, na středověké střepy se přišlo při přestavbě v domě č.51. Při stavbě nového zdravotnického střediska v Sokolské ulici byla výkopem proťata pravěká zásobní jáma z mladší doby kamenné a vyhrnuty kamenné nástroje. Jistě se našly ještě i na jiných místech různé archeologické památky, ale nebyla o tom podána žádná zpráva a proto zůstaly tyto nálezy nepodchytnuty.

Roztřídí-li se dosavadní nálezy z Němčic n.H. podle kulturní příslušnosti, ukáže se názorně obraz pravěkého života na území dnešního městečka

Jen několik štípaných nástrojů z tzv. pazourku /druh kysličníku křemičitého/ upozorňuje, že se v obvodu Němčic n.H. pohybovali lovci ve starší době kamenné – paleolitu, kdy naše země byla pokryta mohutnými ledovci a kdy zde žili kromě jiné zvěře i mamuti. Mnohem více nálezů je již z mladší doby kamenné – neolitu. Jsou to stopy, které zanechaly dávné zemědělské rody, jež se začaly usazovat na úrodných půdách střední Evropy asi od 5. tisíci-letí před naším letopočtem. Pravěcí zemědělci osídlili postupně řadu míst v obvodu dnešních Němčic nad Hanou a začali zde pěstovat obilí. Malá políčka obdělávali jen dřevěnými a kamennými nástroji a nářadím. Tažné síly zvířat se naučili užívat až později, i když již v této době chovali některé druhy domácích zvířat. Znali již většinu obilovin, jejichž klasy sežínali srpy, které si upravovali z pazourkových čepelek, zasazených do dřevěných nebo parohových násad. Měli i primitivní mlýnky na obilí. Obilná zrna roztírali na velkých plochých kamenech drtidly. Brzy se také naučili spřádat vlákna a tkát látky. O tom poučují nálezy hliněných přeslenů k zatížení vřetánka a nálezy hliněných závaží k tkalcovským stavům. Kostěné jehly ukazují, že si šili oděvy. Vyráběli si již také hliněné nádoby, tzv. karamiku a stavěli velké domy. Jejich domy bývaly 5-9m široké a 20-40m dlouhé. Již od počátku neolitu /mladší doba kamenná/ však byly známy i malé domy, které v pozdějších obdobích zcela převládly, když se změnil společenský řád i celý způsob života pravěkých lidí.

Z archeologických nálezů můžeme poznat, jak vypadaly dávné osady, jak se pohřbívalo, jaké zbraně a nářadí měli tehdejší lidé. Nedovíme se však, jakou řečí tito lidé mluvili, ani jaká jména nesly jejich rody. Abychom si sami mohli pravěké obyvatele nějak jmenovat, označujeme jednotlivé skupiny podle některých jejich kulturních projevů. Tak např. jedna skupina dostala jméno kultura zvoncovitých pohárů, protože si lidé této kultury vyráběli nádoby ve tvaru zvonu. Jiné kultury mají název podle způsobu výzdoby např. kultura volutová podle rytých nebo malovaných závitnic – volut na keramice, další kultuře se říká malovaná podle toho, že se keramika zdobila malovanými ornamenty. Název kultura šňůrová vznikl proto,že se na nádobách vytvářely výzdobné motivy zkroucenou šňůrou. Někdy se jednotlivé skupiny lidstva jmenují podle způsobu pohřbívání. Tak povstaly názvy kultura mohylová, lidé popelnicových polí. Jindy vzniklo pojmenování podle názvu některé dnešní obce, v níž byla objevena dosud neznámá kulturní skupina. Tak byl utvořen název únětická, velatická, platěnická a podobně.

Podle dnešního stavu znalostí o pravěku se usuzuje, že se zemědělství rozšířilo do střední Evropy z Přední Asie, přes Malou Asii a Balkán /1/ v tzv. mladší době kamenné – neolitu,která se tak jmenuje proto, že lidé ještě neznali kovy a své nástroje a zbraně zhotovovali hlavně z kamene, vedle toho ze dřeva, kostí nebo parohů. Na počátku neolitu vystupuje v našich zemích kultura volutová /2/. Několik míst na Němčicku, především Svorky, Trávník, Daňka, bylo v té době osídleno, sotva však všechna místa součastně. Dnešní Němčice nad Hanou leží v prostoru, jímž od pravěku procházely kulturní a etnické proudy všemi směry. Proto se zde objevují i prvky takových kulturních skupin, které mají svá původní centra i ve velmi vzdálených oblastech. Na sídlišti volutové kultury v Daňce se např.. našly zlomky nádob kultury želiezovské, která byla rozšířena především na jihozápadním Slovensku.

Nejstarší zemědělské prostředí v našich zemích procházelo postupným vývojem, a kromě toho se postupně tvárnilo i tím, že sem přicházely další rody s jinými kulturními projevy.

Na sklonku období, v němž zde žil lid volutové kultury, dospěl na střední Moravu nový kulturní proud lidstva, kterému se říká lidé s moravsko-slovenskou malovanou keramikou.

Stopy tohoto lidu se na Němčicku našly ve Svorkách a Nádlóčí. Na těchto místech se našly

i doklady další, tzv. jordanovské kultury, která byla v našich zemích rozšířena na rozhraní mladší doby kamenné – neolitu a pozdní doby kamenné – eneolitu. Mezi nálezy z eneolitu

/slovo je složeno ze dvou názvů, kámen a kov / se již objevují první kovové předměty, které ohlašují nástup nové éry ve vývoji lidstva.

Kolem roku 2500 př.n.l. žili na Němčicku lidé kultury nálevkovitých pohárů. Zbytky jejich sídlišť se našly ve Svorkách a v Daňce. Na sklonku eneolitu / po roce 2000 př.n.l./ se rozšířila po velké části Evropy kultura se šňůrovou keramikou, jejiž existence je v Němčicích nad Hanou doložena nálezy ze Svorky a z Hliníka. Zajímavý nález pochází z polní trati Kozlov. Našla se tam nádoba, která je svým tvarem i výzdobou blízká kulturní skupině tzv. kulových amfor. Tato kultura stojí na počátku vývoje kultur se šňůrovou keramikou a její nálezy jsou v našich zemích celkem vzácné /3/. Při nálezech šňůrové kultury jde většinou o hrobové nálezy. Lidé této skupiny byli především pastevci a zanechali poměrně málo sídlišť.

Velmi dobře jsou na Němčicku zastoupeny nálezy další pozdně eneolitické kultury a tou je kultura zvoncovitých pohárů. Stopy lidstva této kultury se rozprostírají na veliké rozloze od severní Afriky až do střední a západní Evropy. Na nálezech z našich zemí je možno rozeznat vlivy, které sem pronikly ze středomořské oblasti i ze západní Evropy /4/. Nositelé kultury zvoncovitých pohárů již znali měď, z níž si zhotovovali dýčky a různé ozdoby. Znaly však zlato a slitinu zlata a stříbra, z nichž si vyráběli krásné šperky, především naušnice.

Zanechali poměrně velké pohřebiště ve Svorce, které ukazuje, že žili v prostoru Němčic n.H. asi delší dobu.

Od počátku 2.tisíciletí př.n.l. nastává ve střední Evropě nová situace, protože již plně nastupuje doba bronzová. Nejvýznamnější kultura starší doby bronzové, kultura únětická, byla u nás rozšířena hlavně v Čechách a na západní Moravě, zhruba po řeku Moravu.

Nový kov – bronz, slitina mědi a cínu, se v průběhu bronzové doby uplatňuje stále důrazněji. Napřed se z bronzu zhotovovaly především ozdoby, později nástroje a zbraně. Kovové nástroje byly k mnoha pracem vhodnější než nástroje kamenné a přispívaly k rychlejšímu kulturnímu i hospodářskému vývoji. Postupně se vytvářely vedle zemědělství, řady nových zaměstnání, spojených s dobýváním rud, s jejich tavením i dalším opracováním hotového kovu. Do větších rozměrů vyrůstal také obchod. Z vyspělejších zemí se roznášely kovové výrobky do zemí, v nichž ještě nedospěla na takovou úroveň a odtud se zase získávaly jiné předměty, které nebyly k dispozici v ostatních zemích. Nálezy ukazují, že existovala obchodní spojení mezi velmi vzdálenými oblastmi. V hrobech únětické kultury byly nalezeny kromě karamiky a bronzových předmětů i korálky ze skelné pasty, jejichž původ je patrně v Egyptě a jantar dovážený z pobřeží Baltického moře.

Pohřebiště únětické kultury ve Svorkách patří svým počtem 78 hrobů mezi největší únětická pohřebiště v našich zeních. Je významné ještě i tím, že je promíšeno hroby kultury zvoncovitých pohárů. Společná existence těchto dvojích hrobů, které byly samozřejmě i na jiných nalezištích, se věnuje mnoho pozornosti. Protože poznatky získané na podobných pohřebištích, přispívají k řešení vztahu mezi oběma kulturními skupinami, které byly v určitých fázích spolu souběžné. Únětický lid sídlil také v Daňce, Hliníku a nade mlýnem.

Nálezy z Hliníka patří již z části i tzv. kultuře věteřovské, která se vyvíjela z únětického podkladu a byly rozšířena hlavně na jižní a jihovýchodní Moravě /5/. Nálezy věteřovské kultury v Němčicích nad Hanou tedy opět ukazují na vztahy střední Moravy k jižnějším oblastem.

Němčicko bylo osídleno i v následujícím období, ve střední době bronzové. Do této doby patří žárový hrob, nalezený v roce 1924 ve dvoře cukrovaru. Karamika z hrobu odpovídá tvarům keramiky středodunajské mohylové kultury. Byla to jedna z komplexu mohylových kultur, rozšířených kolem poloviny 2. tisíciletí př.n.l. po střední Evropě. V době svého objevení byl tento hrob jedním z prvních svědectví o vývoji a rozšíření mohylových kultur u nás. Na rozhraní střední a mladší doby bronzové jsou rozloženy v Evropě kulturní skupiny, pro než se stalo příznačným spalování zemřelých a ukládání popelu mrtvých na společných pohřebištích, jímž dnes říkáme popelnicová pole. Kulturních skupin popelnicových polí byla celá řada. Jsou již dobře prozkoumána jejich rozsáhlá pohřebiště, ale je dosud známo jen málo jejich sídlišť. Na střední Moravě patří nejvíce nálezů tzv. lužické kultuře popelnicových polí.

V Němčicích nad Hanou se objevily její stopy ve Svorce , Hliníku, Daňce a Zadním dlátku. Ke starším nálezům přibyl nově nález z náměstí. Na některých němčických lužických nalezištích, především v Daňce a Hliníku, byly vykopány i předměty, které patří jiné mladší kultuře popelnicových polí, tzv. kultuře slezské. Tyto nálezy jsou důležité, protože ukazují kontinuitu /souvislost / osídlení až do sklonku doby bronzové / asi 700 let př.n.l. /.

Vedle rozsáhlého únětického pohřebiště ve Svorkách jsou nejvýznamnějším objevem v Němčicích nad Hanou nálezy platěnické kultury, která byla jednou z nejmladších kulturních skupin komlexu /souboru předmětů/ kultur popelnicových polí. Za Hékem bylo zjištěno sídliště platěnické kultury a v Hliníku pohřebiště s větším počtem hrobů. Obojí zkoumal A.Telička. Platěnická kultura patří již do doby, kdy se lidstvo seznámilo s dalším kovem - železem / před polovinou posledního tisíciletí př.n.l./. Výzkumy v Němčicích nad Hanou přinesly řadu krásných nádob a kromě toho i bronzové a železné předměty. Nálezy platěnické kultury pocházejí také z Daňky a ze Svorky. Jsou dokladem bohatého života v prostoru Němčic n.H. na počátku doby železné.

Z celého souboru kultur popelnicových polí je nejznámnější kultura lužická, kterou kdysi mnoho archeologů připisovalo Praslovanům. Vedlo je k tomu více důvodů, především shodný způsob pohřbívání zemřelých, podobně budovaná hradiska a obdobný způsob života.

Celá otázka původu a rozšíření kultur popelnicových polí je však složitá a není dosud zcela objasněna. Není zatím zřejmý ani vztah těchto kultur k historickým národům Evropy, ale přesto se soudí, že v některé východní větvi kultur popelnicových polí je možno hledat základ slovanských národů. Ostatní se zase podíleli na vytváření jiných evropských národů, např.Keltů a Germánů /7/.

Kromě lužické, slezské a platěnické kultury jsou v Němčicích n.H. doloženy zásahy dalších kultur popelnicových polí. Z jižní Moravy sem pronikly prvky kultury velatické, která byla zhruba souběžná s kulturou lužickou. Ze stejného prostředí přicházely za průběhu kultury platěnické vlivy horákovské kultury.Kromě toho bylo mezi platěnickými nálezy z Němčic několik nádob malovaných a plasticky zdobených. Takové druhy výzdoby jsou cizím elementem /prvkem/ v moravském platěnickém inventáři. Připisují se kulturním zásahům z Čech a ze Slezska /8/ . Střetávaly se tedy na střední Moravě různé kulturní proudy, přicházející ze všech světových stran.Všechny podobné jevy se považují za velmi důležité, protože přinášejí důkazy o mnohotvárnosti a složitosti kulturních i etnických /příslušejících k nějakému kmeni – národu/ vztahů v pravěku a přispívají k vytvoření ucelenějšího obrazu dávného života v našich zemích.

V posledních stoletích před n.l.. lze sledovat ve střední Evropě vlnu keltského obyvatelstva nebo aspoň jeho velký kulturní vliv na starousedlé lidstvo v tomto prostoru. Keltové-Gálové patří mezi první kmeny Evropy /střední/ , které známe jménem a to ze zpráv římských historiků. Jejich vyspělá kultura, které se říká laténská, je jednou z mála pravěkých kultur,jíž je možno bezpečně přiřknout historickému národu. Keltové ovládali dokonale výrobu a zpracování železa, budovali ve střední Evropě prvá města a odlévali zlaté a stříbrné mince.

A. Telička zjistil keltské sídliště v Zadním dlátku a Na loukách, kde vykopal především železné předměty. Nad Hliníkem bylo objeveno keltské ploché kostrové pohřebiště. V hrobech se našly bronzové náramky a železné spony. Pohřeb z této doby byl zjištěn také

v Mlynářově zahradě, železné laténské předměty se našly i ve Svorce. Na keltských nalezištích v Němčicích nad Hanou byly vykopány také nádoby, ale není bezpečně známo, na kterém se která z nich našla /9/.

Již od konce starého, ale především od nového letopočtu, zakládali římané své provincie v Podunají. Kulturní vliv provincií i samotné Itálie se projevil u kmenů střední Evropy a zaznamenal nový rozmach jejich vývoje. Kontakt /spojení/ s římským kulturním prostředím se odrážel i na střední Moravě. Na Němčicku se našly doklady – archeologické památky z tohoto období v Zadním dlátku. Kromě zlomků keramiky, bronzových a železných předmětů tam byl nalezen i peníz s ražbou císaře Galliena, který vládl v Římě ve 3.století našeho letopočtu.

Kultura římských provincií nezůstala bez vlivu na slovanské obyvatelstvo, které od 2. století pomalu naplňovalo střední Evropu /10/. Na Němčicku zatím není zachyceno nejstarší slovanské osídlení. Teprve ze střední doby hradištní pochází řada typických nádob, kostěné a železné předměty. Našly se v Zadním dlátku, ve Svorce a v Nádlóčí. Jsou svědectvím, že tato místa byla osídlena ve slavných dobách Velké Moravy.

Slovanské obyvatelstvo žilo v okruhu městečka i po pádu Velkomoravské říše, v tzv. mladší době hradištní. Dokazuje to objev řadového kostrového pohřebiště mezi hliníkem a dnešním hřbitovem. V těchto mladohradištních hrobech se našly stříbrné a bronzové naušnice, které byly oblíbeným šperkem našich předků v 10. a 11. století. Dosud nebylo objeveno sídliště, k němuž toto pohřebiště náleží. /11/.

Na několika místech se našly i zlomky středověké keramiky, jako na př. ve Svorce a v poslední době v č.51. To jsou již archeologické doklady z doby, v níž městečko Němčice nad Hanou opouští půdu prehistorie a prvními písemnými zprávami vstupuje do své historie.

Nálezy z Němčic nad Hanou jsou uloženy především v přerovském muzeu, dále v Brně, Olomouci, Kojetíně a něco je i v Němčicích nad Hanou. Místní sbírky byly umístněny v domě č.298 v Horní bráně. /již nejsou/. V součastné době pečuje o ně kroužek Sdružení přátel vlastivědného muzea v Němčicích nad Hanou.

 

 

 

Poznámky: Literatura 1 – 11.

 

 

1. Z našich badatelů se otázkou zemědělství šířeji zabýval B. Soudský v práci “Nejstarší

zemědělské civilizace v Přední Asii” Obzor prehistorický XIV, 1950.

2. O nejstarší zemědělské kultuře na Moravě píše R. Tichý: “Osídlení s volutovou

keramikou na Moravě”. Památka archeologická LIII 1962

3. Z našich archeologů zastává mínění o vývoji východní skupiny šňůrové kultury

a kulturní skupiny kulovitých amfor především E. Neustupný.

4. Vztahy kultury zvoncovitých pohárů našich zemí k ostatním skupinám této kultury se

zabýval L. Hájek. Z jeho prací je to hlavně dílo “ Vztahy středoevropské kultury

zvoncovitých pohárů k jihovýchodu". Referáty Libice 1957

  1. Únětickou a věteřovskou kulturu na Moravě studoval především K. Tihelka v dílech

“Moravský věteřovský typ” PA LI 1960. O němčických únětických nálezech píše také

J: Ondáček, “Moravská protoúnětická pohřebiště,” Slov. Archologia XV/2 1967 str.389

6. Otázku dalšího vývoje lužické kultury na Moravě studoval L. Bodborský, “K otázce

kontinuity vývoje kultury lidu popelnicových polí na Moravě” Sborník prací brněnské

university 1956 aj. Kvíčala “Vznik slezské kultury na Moravě,” Pam. Archeologické

XLV, 1954, 263

7. Stručně jsou zahrnuty tyto názory v práci J. Neustupného “Pravěk Československa,”

Praha 1960, str.380

8. O zvláštních keramických tvarech z Němčic n.H. píše V. Podborský ve studii “Plastické

vlnice na platěnické keramice na Moravě,” Sborník prací University J.E.Purkyně Brno

1957

9. Němčice nad Hanou jsou jmenovány mezi laténskými nalezišti v knize J.Filipa

“Keltové ve střední Evropě,"

10. Proti dřívějším názorům klade se nyní vstup Slovanů do našich zemí blíž k rozhraní

letopočtu, snad již do 2. nebo 3. století našeho letopočtu

11. O slovanských nálezech v Němčicích n.H. píše I.L. Červinka v práci “ Slované na

Moravě a říše Velkomoravská.”

 

 

 

 

 

PŘEHLED ARCHEOLOGICKÝCH NALEZIŠŤ V KATASTRU OBCE NĚMČICE.

 

 

DOBA KAMENNÁ:

Starší doba kamenná – paleolit /600 000 –10 000 let před naším letopočtem /

 

Ojedinělé nálezy štípaných nástrojů bez uvedení lokality /naleziště /

Střední doba kamenná - mezolit / 10 000 – 5 000 let před naším letopočtem/

Nálezy zatím nejsou známy.

 

Mladší doba kamenná - neolit /5 000 - 3 000 let př.n.l.

Kultura volutová - Svorka, Trávník, Daňka, Sokolská ulice č.522

Moravsko-slovenská malovaná -Svorka , Nádlóčí.

Kultura jordanovská - Svorka, Nádlóčí.

Pozdní doba kamenná - eneolit /první polovina 3. tisíciletí – poč.2.tis. př.n.l./

Kultura nálevkovitých pohárů - Svorka , Daňka.

Kultura šňůrová - Svorka, Hliník, Kozlov.

Kultura zvoncovitých pohárů - Svorka, Nádraží, Ztracená ul. č. 135.

 

 

DOBA BRONZOVÁ

Starší doba bronzová /poč.2.tisíciletí - polovina 2. tisíciletí př. n. l./

Kultura únětická -Svorka, Daňka , Hliník, cukrovar, nádraží.

Kultura věteřovská - Hliník.

Střední doba bronzová /druhá pol. 2.tisíciletí př.n.l. /

Středodunajská mohylová kultura - cukrovar

Mladší doba bronzová / konec 2. tisíciletí- počátek 1. tisíciletí př.n.l. /

Lužická kultura popelnicových polí – Svorka , Daňka, Hliník, Zadní dlátko, náměstí.

Pozdní doba bronzová / první polovina 1.tisíciletí př.n.l. /

Slezská kultura popelnicových polí - Daňka , Hliník.

 

 

 

DOBA ŽELEZNÁ.

Mladší halštatské období /před první polovinou 1.tisíciletí př.n.l. /

Platěnická kultura popelnicových polí -Svorka, Hliník, Za hékem, Daňka.

Doba laténská / 4. stol. př.n.l. – rozhraní letopočtu /

Kultura laténská - Svorka,Zadní dlátko, Hliník, Na loukách, Mlynářova zahrada.

Doba římská /1. století - 4. století našeho letopočtu /

Římská provinciální kultura - Zadní dlátko

Doba stěhování národů / 5.století – 6. století našeho letopočtu /

Dosud není doloženo

 

 

 

OBDOBÍ SLOVANSKÉ

 

 

Doba předhradištní /6.století našeho letopočtu /

Dosud není doloženo

Starší doba hradištní / 7.století – 8. století n.l. /

Dosud není doloženo

Mladší doba hradištní / 10. století – 11. století n.l. /

Pohřebiště - Hliník , Hřbitov.

 

 

 

STŘEDOVĚK

Středověká keramika -Svorka, Chvátalova ul. č. 51.

DĚJINY NĚMČIC n.H DO ROKU 1848

Zpracoval František Řezáč. –historik

 

 

VÝVOJ OBCE DO ROKU 1563.

 

Němčice n.H. patřily od nejstarších dob k zeměpanskému zboží kojetínskému. Panství se někdy v letech 1247 – 58 dostalo do rukou pražských biskupů, později arcibiskupů. Hospodářským a správním střediskem celého pozdějšího panství se stal Kojetín. /10 /.

První historická zmínka o Němčicích n.H. je z roku 1406. 2.října tohoto roku pražský arcibiskup Zbyněk z Hasenburku pustil svým poddaným z vesnic Němčic, Měrovic a Hrušky, náležejících k arcibiskupskému panství kojetínskému, odúmrť. Od té doby mohli poddaní své statky movité i nemovité volně prodávati a odkazovati. Zemřel-li majitel bez dědiců a bez testamentu /závěti /, připadl majetek arcibiskupovi. /11 /.

O tom, jak se husitské revoluční hnutí dotklo zboží kojetínského a tím i Němčic, není nikde psáno. Také není zprávy o tom, zda byl v této době v Němčicích kněz podobojí či katolický.

Pouze z celkových dějin Moravy můžeme soudit, že při výpravě husitů na Moravu v roce 1423, kdy bylo dobyto Přerova a husité stáli před Kroměříží, zasáhly jejich oddíly i na území Němčic /12/. V polovině září téhož roku při druhé výpravě, kterou vedl Jan Žižka z Trocnova bylo dobyto Kroměříže /13 /.

Další velké škody utrpěla Morava v roce 1431, když Albrecht Rakouský táhl přes Moravu do Čech, přičemž cestou bylo dobyto Přerova. Zřejmě při této výpravě šla i přes území

Němčic jeho vojska / 14/.

Král Zikmund po válkách husitských listem ze dne 25.ledna 1436 zastavil zboží kojetínské Jiříku ze Šternberka a Lukova a jeho manželce Anežce /15/. Jiří ze Šternberka držel panství pouze jeden rok. 27.ledna 1437 postoupil zástavní listiny na něj Janu Tovačovskému z Cimburka /16/. Tím Němčice přecházejí do držení jednoho z nejbohatších moravských rodů, sídlícího na nedalekém Tovačově.

Když Cimburkové, Adamem z Cimburka vymřeli po meči v roce 1502 /17/, prodala matka zmíněného Adama město Kojetín, vsi Němčice, Měrovice, Stříbrnice, Hrušku, Jaroměřice u Jevíčka a pusté vsi Dobručov, Krůžek a Daňkovice Vilému z Perštějna, nejvyššímu hofmistru království českého. V “dobré vůli”, jíž paní Johanka z Krajku postupuje novému majiteli všechny zápisy a listina na zboží kojetínské a jaroměřické, se píše, že všechno toto se postupuje tak, “ aby svrchu psaný pan Vilém z Perštejna a na Helfštejně, erbové a budůcí jeho plné právo a moc k tomu všemu, co se v těch listech na Kojetín svědčících vypisuje, měli a požívali, tak jak to on, syn můj nejmilejší, dobré paměti měl a já po něm” /18/.

Němčice se dostaly do držení rodu pánů z Perštejna v době, kdy tento moravský rod byl na vrcholu své moci. Bylo to za Viléma z Perštějna. Vilém byl přední osobností politického a hospodářského života království. Zastával důležité zemské funkce, byl komorníkem zemského sněmu moravského, nejvyšším hofmistrem království českého, předsedou královské rady a komorního soudu. Po jeho smrti byly rodové statky rozděleny mezi syny Jana a Vojtěcha /19/: Němčice připadly k dílu Janovu. Ten po smrti svého bratra v roce 1534 znovu spojil rodový majetek v jeden celek /20/. Jan , svými součastníky býval nazýván “Bohatým”. Měl takovou moc a hospodářskou sílu, že po vymření rodu Jagellovského se rozhodl kandidovat na královskou korunu. Avšak i přesto, že volba vyzněla v jeho neprospěch – za krále českého byl zvolen Ferdinand Habsburský – jeho vliv v zemi, vyplývající z jeho majetku, zůstal. Bylo mu zastaveno panství kladské a jako kladský hrabě měl právo razit vlastní minci, která byla platná v celém českém království /21/.

Němčice n.H. v době, kdy se dostaly k panství perštejnskému, byly pouhou poddanskou vesnicí, o níž máme jen velmi málo zpráv. Avšak i tato troška nám ukazuje poměr mezi poddanými a vrchností.

Majitel panství Jan z Perštejna zřizuje na svých panstvích rybníky. Několik též zřídil na pozemcích poddaných ze vsí Němčic, Hrušky a Měrovic. Rybníky byly založeny v rovině, v blízkosti řeky Hané. Poddaní sice dostali náhradu za zabranou půdu, avšak půdu horší bonity, na vyvýšených místech /22/.

V roce 1544 poddaní ze vsí Němčic a Měrovic žádají svého pána Jana Z Perštejna, aby jim dovolil držet jen jednoho kněze, protože desátky a platy vycházející z obou vsí nestačí na vydržování obou kněží /23/.

Na sklonku Janova života se začíná projevovat v jeho majetkovém držení hluboká krize, která jej donutila odprodávat některá panství, jako např. Rožnov, Val. Meziříčí aj..

Jan, který za svého života platil za předního velmože v království, musil před svou smrtí roku 1548 zříti počátek krize, kdysi slavného rodu Perštejnského. /24/. Jeho synové po něm sice dědili každý panství s “ více než 10 zámky a sty vesnicemi” /25/, ale celý rodový majetek byl zatížen břemeny, jež pohltila celý jejich výtěžek. Po smrti Jaroslava a Vojtěcha došlo ke spojení majetku v rukou Vratislava z Perštejna. Vratislav byl od mládí v královských službách. Přestupem ke katolické církvi roku 1555 otevřela se mu dráha dvorských hodností. Byl nejvyšším štolbou pozdějšího císaře Maxmiliána, komorníkem a nakonec kancléřem království českého.

 

 

POVÝŠENÍ OBCE NA MĚSTEČKO.

Vratislav z Perštejna měl zájem na tom, aby poddanské vsi vzkvétaly a tak měl z nich co největší příjmy. Proto na jeho žádost povýšil v roce 1563 císař Ferdinand ves Němčice na městečko. S tímto povýšením dostaly Němčice také vlastní pečeť, znak, právo tržní - týdenní trh ve středu, výroční v pondělí po Květné neděli a na sv. Bartoloměje /24.srpna/ a právo pivovárečné. Listina o povýšení Němčic uvádí, že “císař Ferdinand, z Boží milosti volený císař římský a svaté říše rozmnožitel, král český, uherský etc., na žádost pana Vratislava z Perštejna, nejvyššího stolmistra a komorníka svého a na přímluvu svého syna Maxmiliána, arcivévody rakouského, krále německého etc., abychom mu ves, náležející pod panství tovačovské, za městečko vysaditi a takovými milostmi obdařiti ráčili.”

Ferdinand uděluje městečku tyto výsady:

“Mohou tam všelijací řemeslníci, totiž pekaři,řezníci, sladovníci, soukeníci, sukna kráječi, krejčíři, hrnčíři, kováři, ševci a jiní obchodníci svou živnost provozovati.”

O pečeti a erbu se praví:

“ Erb má býti od spodku až k svrchni rozdělený, polovice žluté neb zlaté barvy, v níž půl hlavy zubrové s kruhem a vypouleným jazykem se vidí, druhá polovice modrá neb lazurové barvy, u spodu kopeček, neb trávníček zelený, na němž pět klasů pšeničných své přirozené barvy se vidí, pobříslem svázaných a vzhůru stojících” /26/.

Tímto znakem mohl purkmistr pečetit všechny listiny městečka. Dále se povoluje odbývat “každou středu obilní trh týdenní” a mimo to trhy roční /27/.

Jistě bude zajímavé si říci, že půl hlavy zubra se ve znaku městečka vyskytuje proto, aby bylo ukázáno na sounáležitost s panstvím perštejnským, neboť celá hlava zubra se vyskytuje ve znaku tohoto moravského rodu. Pšeničné klasy jistě poukazují na to , že městečko je v úrodném kraji – na Hané – kde se převážně pěstují obiloviny.

“Vysazení” Němčic na městečko jest významným mezníkem v dějinách obce a jejím povznesením po stránce hospodářské, neboť vedle výnosu zemědělského , přistupuje výnos z řemesel, jimiž se od té doby mohli místní obyvatelé zabývat. Významným úspěchem bylo právo vařit pivo, jelikož poskytovalo velké zisky právovarečným měšťanům /pivovar stál na místě dnešní budovy MNV/. Proto také dochází ke sporu mezi právovarečnými měšťany němčickými a kojetínskými, kteří brzy pocítili konkurenci němčických /28/.

Již roku 1564 /29/ si kojetínští stěžují před vrchností, že právo pivovarečné, které němčičtí měšťané mají, je v rozporu s nařízením Vojtěcha z Perštejna z roku 1556 /30/ a také se zněním výsadní listiny, Ferdinanda I. z roku 1563, podle něhož “vysazení” Němčic na městečko, nemá být na újmu jiným městům a městečkům v markrabství Moravském.

Tento spor byl řešen Vratislavem z Perštejna, který spolu s “některými dobrými lidmi stavu rytířského” stížnost kojetínských uvážil a rozhodl, že “obyvatelé výsadních domů a šenkovních ke Kojetínu a městu Tovačovu, jakož i troubeckému pivovaru obrácených , pivo vařiti a vystavovati mohou, avšak s tou vyjimkou, že kdyby se jim toho piva nedostávalo, odjinud ho bráti nesmějí, než od kojetínských” /31.

Druhý předmět sporu mezi Kojetínem a Němčicemi zavdalo císařem udělené právo “velké váhy”, totiž právo, že hrubé zboží prodávané na týdenních trzích v Němčicích, smí se vážiti a poplatky z něho vybírati přímo v Němčicích, nikoliv v Kojetíně, který tak přicházel o značnou položku svých městských příjmů. Tento spor byl vyřešen ve prospěch kojetínských a v Němčicích bylo zakázáno držeti velkou váhu pod pokutou pěti kop grošů /32/.

 

 

 

 

 

DĚJINY MĚSTEČKA 1563 - 1848,

 

Z doby po “vysazení Němčic na městečko” dochovaly se dva vzácné prameny pro poznání jejich vnitřních dějin, totiž urbáře panství kojetínského /33/. Žádný z urbářů není datován, avšak vnitřním rozborem můžeme dojít k závěru, že prvý pochází z let 1566 –1567, druhý vznikl někdy po roce 1582. neboť se v něm uvádí tehdejší němčický farář Jan Křenovský, který nastoupil svůj úřad v Němčicích v říjnu 1582 /34/.

Podle prvního urbáře byl stav v městečku tento:

  1. gruntů,

18 zahradníků,

    1. mlynáři

Řemeslníci a jiní živnostníci s vyjimkou krčmy nejsou tu uvedeni a tak po této stránce jsou naše poznatky mezerovité. Rolníci byli k vrchnosti povinni platy a robotami, měli však též určité pozemky od vrchnosti pronajaty pod plat.

Platy poddaných k vrchnosti vytyčuje urbář takto:

Úroky platili všichni poddaní jednou do roka, a to o sv. Ondřeji, poplatek za užívání mostu přes řeku Hanou /rež mostní / se platil o Hromnicích.

Suma úroku o sv. Ondřeji činila…………………….36 zl.,63gr.,6den

Suma sečnýho o témž čase…………………………….1 zl.,33 gr.,

Suma z dvorské role…………………………………...8 zl.,32 gr.,

Suma z kněžské role…………………………………………28 gr.,

Suma z krčmy………………………………………………..18 gr.,

Mlynář platil úrok dvakrát do roka /o sv. Jiří a o sv. Václavu/.

Mimo to byl povinnen odevzdat vrchnosti jednu husu, neb za ni zaplatiti příslušnou taxu.

Urbář praví:

Suma úroku ze mlýna o sv Jiří………………………2 zl., 15 gr.,

Suma úroku ze mlýna o sv. Václavu…………………2 zl., 15 gr.,

Sečnýho o témž čase………………………………….2 zl., 20 gr.,

Suma hus krmnů jednu o sv. Martině neb za ni…………… 7 gr .,

Abychom si učinili správnou představu o těchto platech, podívejme se a srovnejme si, co mohl poddaný v 16. století za jeden groš koupit:

Jedna slepice stála…………………………………………….1 gr.,

Jedna husa……………………………………………………..7 gr., 2 den.

Jedna měřice rži……………………………………………….10 gr.,

Za použití mostu přes řeku Hanou se platil poplatek tak zvaná “rež mostní”. Urbář říká:

“Suma rži mostní o Hromnicích míry kroměřížské 23 měřic.

Pokládajíc se za /1 měřice-F:Ř:/ 10 gr., činí 3 zl.,55 grejc.. To znamená, že v případě toho, že by vrchnost potřebovala finanční prostředky, mohla se tato naturální dávka relutovat /nahradit penězi / na plat.

To, že němčičtí poddaní platili z “role dvorské”, nasvědčuje tomu, že kdysi panský dvůr, který stával u Němčic, Merhof, byl rozdělen mezi poddané, jak bylo tehdy na perštejnském panství zvykem /35/.

Mimo platy vrchnosti byli poddaní povinni robotami tažnými a pěšími. Roboty tažné /též se říkalo potažné/ vykonávali ti poddaní, kteří měli koně. Nebylo ještě zvykem používat k potažným pracem hovězího dobytka.. Krávy se chovaly pouze pro mléko, a to ještě velmi málo, neboť byl velký nedostatek píce. Z potažných robot např. poddaný vozil stavební materiál na stavbu /kamení, cihly, vápno, písek, dříví, šindel, prkna/, dříví k tarasům, kamení k tarasům. Poddaní byli též povinni při výlovu rybníků vylovené ryby odvážet. Tyto poddanské povinnosti byly určovány buďto podle fůr nebo podle dnů. Podle fůr byl určován stavební materiál a to zase podle množství a potřeby. Tak jistě při vrchnostenských stavbách bylo nejvíce potřeba kamení,cihel a dříví. Proto byl každý poddaný povinen 4 – 5 fůrami.

Šindele bylo potřeba méně, proto byl poddaný povinen pouze jednou fůrou.Při výlovu rybníků, kdy nezáleželo na množství, ale na čase, se povinnosti určovaly na dny. Každý poddaný byl povinen třemi dny potažné roboty při výlovu rybníků.

Jednou z nejtíživějších potažných robot byl dovoz vína z hor /vinohradů / židlochovických, o nichž se urbář zmiňuje takto: “Též oni jsou povinni, kteří koně mají, Jeho Milosti pánu, pro víno pod hory Židlochovické jeti, dává jim od jedné bečky 31 gr., od jednoho drejlinku po

1 zl., a ostatek mají na svůj náklad dovésti, však aby v tom mírnost zachovalo se, za tu povinnost mimo to, co se jim dává, dává se 20 zl.”

Podobně obtížným břemenem bylo vožení topného dříví na zámek v Tovačově. Avšak tyto potažné roboty mohly být změněny na plat, zvláště když je vrchnost nepotřebovala, což se stávalo zřídka, neboť feudálové při svém široce rozvětveném podnikání, zvláště rybnikaření a pivovarnictví, potřebovali potažných robot, protože vlastního dobytka měli celkem málo.

Výše náhrady se vymezuje za jednu fůru a pohybuje se od 6 do 3 grošů, podle potřeby dováženého materiálu. Největší náhrada /6 grošů za fůru/ se poskytuje za materiál nejvíce při stavbě potřebný.

Dalším druhem robot byly roboty pěší, které vykonávali všichni usedlí /všichni majitelé polností / v Němčicích. Je nutno podotknouti, že poddanské povinnosti byly předepisovány z držby půdy. K pěším robotám patřily práce při rybnících /opravy hrází, pomoc při výlovu/, čištění mlýnské strouhy, oprava stavu na řece Hané, sekání topného dříví na tovačovský zámek, žňové práce /sekání a svážení obilí/ a lovení zvěře pro vrchnost v kojetínských lesích.

Výše robot byla určena ve dnech, a to od čtyřech do jednoho dne. Největší robota byla určena na sekání dříví tovačovskému zámku. Nejmenší robota byla při žních /po jednom dni/.

Z toho lze soudit, že v okolí Němčic bylo velmi málo vrchnostenských dvorů, na kterých by se mohlo robotovat.

Též tyto roboty mohly být relutovány /převedeny/ na plat. Za jeden den se platilo po dvou groších. Pouze povinnost lovení zvěře v kojetínských lesích pro vrchnost zůstávala v platnosti.

Abychom si představili velikost hospodářského podnikání jednoho z majitelů Němčic Jana z Perštejna, podívejme se do díla jeho součastníka Jana Durbavia, který ve svém spise

“O rybnících” jej uvádí jako jednoho z nejlepších hospodářů své doby a chválí jeho hospodářské schopnosti /36/.

Na některých panstvích konali poddaní některé obtížné práce, zvláště rybnikářské, kde bylo zapotřebí určité dovednosti a zručnosti, za odměnu. Ve své závěti z roku 1515 Vilém z Perštejna žádá své syny, aby dbali toho, aby poddaným “slušně placeno bylo, aby darmo nevozili dříví k tarasům” /37/.

Další památkou na dobu perštejskou je urbář vzniklý krátce po roce 1582 /38/. Obsahuje soupis všech usedlých i jejich povinností, bohužel však ani ten neuvádí řemeslníky a živnostníky, kromě mlynáře a krčmáře, takže i podle něho je pohled na soudobé Němčice zkreslen. Je to už ostatně dáno povahou urbářů samých, které jsou psány pro vrchnost, aby měla přehled svých práv a příjmů z jednotlivých obcí, zvláště pro případ, kdy se majetek převáděl na nového majitele. Jako nejzazší datum vzniku urbáře můžeme určit rok 1597, kdy jak víme, že panství kojetínské přechází na nového majitele. Nicméně však i při tomto nedostatku si zaslouží náš urbář uveřejnění celého svého obsahu /viz příloha čís. 1/.

Zatížení celé němčické obce bylo 102 zl.,16 ˝ gr., 3 denáry. Z toho nejvíce platil mlynář, držitel největšího majetku a provozovatel výnosné živnosti. Z hospodářství platil 20 gr., ze mlýna 8 zl.,30 gr. ročně a odevzdával vrchnosti jednu husu.

Mlynáři, i když byli nesvobodni, tvořili zvláštní vrstvu mezi poddanými. Jak jsme poznali z rozboru prvního urbáře, byl mlynář prost všech robot, platil pouze peněžité dávky, taktéž to vykazuje tento urbář.

Jinak byla většina usedlíků držiteli čtvrtlánu, jen vyjimečně se uvádí také majetek půldruha čtvrti. Ze čtvrtlánu se platilo ročně 25 gr.,1 denár, z půldruhé čtvrti se platilo ročně 1zl., 7 gr., 5 denárů. Chalupníci v počtu 21 platili buď 5 nebo 4 gr. Kromě toho měli někteří usedlíci pronajaty pozemky od vrchnosti, tak zvaná “role dvorská”, patrně z rozparcelovaného vrchnostenského dvora. Jest zajímavé,že z těchto panských pozemků vznikly i nové usedlosti.

Jejich držitelé však musili platit z této dominikální (panské) půdy větší platy než držitelé rustikální (selské) . A neméně zajímavé jest, že plat musel odvádět ze čtvrlánu i farář.

O platech řemeslníků a živnostníků, kromě krčmy a řezníků se nemluví.

“V tom městečku kolik koli řezníků jest, každý pak jednou v rok o masopustě povinen jest dáti loje 1 kámen” /38/.

Závěrem lze říci, že městečko v 16.století vykazuje společné rysy s vesnicí. Převažovaly v něm střední a malé usedlosti rolnické. K nim se řadili drobné domky podsedků s kousky polí i bez nich. Městečko mělo převážně zemědělský ráz.

Po stránce náboženské i u nás platilo přísloví “cuius regio, eius religio” /čí kraj , toho náboženství/.

Pod vlivem reformační činnosti Vojtěcha z Perštejna přešla zřejmě původní katolická fara k luteránství, v němž setrvala až do roku 1569. Tohoto roku se totiž na krátkou dobu ujal držení kojetínského panství – patrně zástavně – Václav Haugvic z Biskupic, držitel Chropyně, horlivý katolík, který ihned zahájil jednání s olomouckým biskupem Vilémem Prusinovským, aby faru němčickou osadil knězem katolickým.

Po smrti Vratislava z Perštejna roku 1582 bylo úsilí dědiců, udržet rodový majetek, marné.

Jan, který zdědil rodové statky,když Maxmilián se věnoval stavu duchovnímu, roku 1596 prodává rodinné sídlo Perštejn, podle kterého se rod jmenoval /39/. Příštího roku dochází k prodeji panství tovačovského, kojetínského, přerovského a kralického /40/, takže Perštejnům zůstává na Moravě Plumlov a v Čechách Litomyšl. Novým majitelem panství kojetínského se stává španělský šlechtic Jan Maringues de Lara, příbuzný manželky Vratislava z Perštejna. Tento však nemohl z finančních důvodů panství udržet a musil je po roce postoupit zpět Perštejnům. Když však roku 1597 /47/ Jan z Perštejna padl v bitvě u Rábu, byl majetek prodán hraběti Illyesházymu /42/.

V letech 1601 – 1720 drželi Němčice páni ze Salmu. Je to období v jehož středu v českých zemích zuřila třicetiletá válka. Záznamy jsou velmi kusé, takže můžeme vycházet jen z urbářů, které máme. Na základě jejich rozboru můžeme říci, že ani Němčice nezůstaly ušetřeny útrap třicetileté války. Často totiž, když ne přímo přes Němčice, tedy v jejich blízkosti prošla vojska obou válčících stran,

Tak již v roce 1620 sedláci z panství kojetínského a tovačovského v počtu asi 2000 se srazili s 500 polských vojáků, kteří táhli na pomoc Ferdinandu II. /43/.

Na počátku roku 1643 švédové plenili okolí Kojetína, Kroměříže a Hradiště /44/: Určitě též pocítily jejich návštěvu Němčice. 26.června 1643 Torstenson dobyl Kojetína a Kroměříže.

Jak vypadaly Němčice v době třicetileté války a krátce po ní, nám ukazují urbáře panství kojetínského z let 1636 a 1648 /45/. Srovnáním těchto dvou urbářů poznáme, jaký byl stav panství, jeho jednotlivých vesnic za války a jakou měrou stoupalo zatížení poddaných.

Stav městečka Němčice v roce 1636 byl tento:

Usedlých s koňmi…………………..40

Zahradníků………………………….28

Lhotníků……………………………..1

Vyjde k 22.5.1636 celkem………….69

Pustých usedlostí:

Rolnických gruntů…………………..5

Zahradnických………………………8

Celkem pustých usedlostí…………..13

Ačkoliv již od roku 1627 /na Moravě 1628/ platilo “Obnovené zřízení zemské”, podle kterého jediným uznávaným náboženstvím bylo náboženství katolické, je v Němčicích podle urbáře v roce1636, 64 osob vyznání nekatolického. Jsou to především čeští bratři, kteří měli v Němčicích dosti silnou obec. Tento stav byl možný proto, že válečné události znemožňovaly důsledné zavádění katolicismu. Důsledná rekatolizace se na Moravě začíná uplatňovat teprve po roce 1654.

Celkové zatížení obce bylo v roce 1636 508 zl.,29 gr.,6 denárů, tedy 5x větší, než uváděl urbář minulý /46/. Vzestup zatížení lze vysvětlit důsledky třicetileté války, kdy země byla zatěžována novými a novými daněmi.

Již za třicetileté války a potom zvláště po ní nastává nouze o poddanské pracovníky, což vede k zostřování předpisů proti volnému stěhování poddaných.

Bylo zákonně stanoveno, že žádný poddaný nesmí odejíti na cizí panství bez svolení své vrchnosti, bez tzv.”listu výhostního”. V roce 1636 majitel panství kojetínského udělil výhostní listy němčickým poddaným Matěji Tomáškovi a Pavlu Harantovi. Z jiných panství se zase do Němčic přistěhovali Pavel Valenta, Jakub Kotlařík, Jan Klusalů, Matouš Masařů a poddaný Martin. Bez listu výhostního z panství zběhli poddaní Adam Kovářů a Hans Minzer, o kterých je známo že se zdržují ve Švábenicích /47/.

V té době byl stále ještě důležitou snoužkou vrchnostenských příjmů z Němčic výnos z rybníka Wandryka, který ležel “na druhým žlebě za Hruškou k Němčicím”. Do tohoto rybníka se dávalo 200 kop plodu /48/.

Aby vrchnost měla přehled o stavu svých statků na konci třicetileté války, dává majitel panství v roce 1648 sepsat nový urbář. Majitelem panství kojetínského byl v té době hrabě Julius ze Salmu.

Stav městečka byl tento:

Usedlých…………………………..79

Zahradníků………………………..18

Mlynáři…………………………….2

Poddaní byli povinni:

Platiti roční úrok na sv. Ondřeje, daň obilní, odvádět dávky z dvorských a kněžských polností, dávky z krčmy, naturální povinnost jednu husu, poplatek za užívání mostu /49/.

Tak jako dříve i tento urbář připouští reluici /vykoupení se z povinnosti, zvláště dávkové/ robot, která činila 255 zl.,28 gr. /50/. Je to tím, že vrchnosti zřejmě vyhovovala lépe peněžní forma, neboť ruční a potažní robota se nemohla nikde v okolí Němčic uplatnit, jelikož zde nikde nebylo panského dvora. Tento zvyk reluice se přenesl i do pozdějších dob, kdy smlouva o peněžní formě bývala uzavírána vždy na 20 let a reluice činila 1300 zl. ročně.

Při této příležitosti si ještě připomeňme, jaké bylo příslušenství selského gruntu v těchto letech. Kromě polností, o jejichž rozloze se zmiňujeme při rozboru urbářů, ke gruntu náleželo: jeden kůň, tři klisny, vůz, pluh /někdy dva vozy a dva pluhy/, brány, žebří. U některých gruntů se ještě zvlášť vypisují postroje na koně, kotel v dílně, sláma. K polnostem bývají počítány též zahrady a louky. Průměrná cena gruntu činila 900 hřiven /hřivna královská činila 56 grošů –polovice tolik se platilo z lánu – 28 grošů, té se na našem venkově také říkalo hřivna/. Hřivna tedy měla 28 grošů /51/.

Spor mezi městečkem Němčicemi a vsí Hruškou, který začal v 50.letech 17.století, se táhl až do 70.let 19. století. Tento spor se týkal trávníků pod rybníkem Plačkem, který byl na hranicích katastru a s tím spojenou pastvou koní na zmíněných trávnících. Spor řešil hrabě Julius ze Salmu a byl vyřešen ve prospěch němčických, kteří měli povoleno na trávnících pást koně /52/.

Listinou z roku 1673 hrabě Julius za Salmu nařizuje platy a povinnosti městečka Němčic /53/. Němčice byly povinny odevzdávat ročně 900 rýnských zlatých ve čtyřech ročních lhůtách, dále v době senoseče pracovati na panském, odvést vrchnosti dvakrát ročně 6 fůr.

V téže listině hrabě Julius potvrzuje všechny výsady z roku 1563. Dlužno ještě podotknouti, že v roce 1677 zdejší farář P.Majetský začíná psáti matriku, která je nejstarší zachovalou němčickou matrikou. Je to zřejmě první katolický farář v Němčicích po Bílé hoře. Pro

Němčice užívá názvu “Němčice nad Hanou”.

Po bitvě na Bílé hoře a hlavně po skončení třicetileté války nastalo utužuvání osobní nesvobody poddaných. Již jsme se zmínili o zostřování předpisů proti volnému stěhování poddaných. Se svolením vrchnosti se sice poddaný směl vystěhovati, ale vedle kancelářských tax za list výhostní býval na něm v takovém případě vymáhán zvláštní poplatek, tzv. “odchodné” /54/.

Dále bylo zakázáno stěhovati se ze země. Za přestoupení tohoto zákazu se hrozilo odnětím majetku a trestem smrti /patent pro Moravu a Slezsko z roku 1699, tři nové vydány v roce 1712, jelikož staré nebyly respektovány a poddaní se stěhovali do Uher / /55/.

Vzrůst osobní nesvobody se projevil také tím, že vrchnosti si osobovaly větší právo na děti poddaných, především na poddanské sirotky. Sirotci museli jít na určitou dobu do panské služby /tzv. léta sirotčí / /56/. Právo vrchnosti na děti poddaných se jevilo také v tom, že děti nesměly být dávány bez zvláštního vrchnostenského povolení na řemesla a na studie.

Zvláštním královským reskriptem / úřední výnos / z roku 1717 bylo zakázáno všem bratrstvům a cechům přijímat poddanské děti do učení, pokud nepředloží písemné povolení od vrchnosti / 57/.

Zdá se však, že některé vrchnosti, využívajíce právě tohoto práva, pečovaly o to, aby “schopní synové poddaných byli dáváni na studie, nebo na řemeslo”. Lze se domnívat, že tak se dostal na studie též malíř Martin Chvátal /58/.

Utužuje se povinnost poddaných – obcí, městeček a měst, brát k šenkování vrchnostenské pivo, víno a pálenku. V každé obci byl tzv. “panský hostinec”, který čepoval tyto vrchnostenské nápoje. V Němčicích stával v místech, kde dnes stojí kino Oko. Městečko bylo povinno brát o hodech od vrchnosti 7 věder vína, 5 věder kořalky, zač se platilo 127zl., 20kr. /59/. Pro srovnání 1 vědro = 56,6 litru.

Konec 17. století je svědkem pokusu pražského arcibiskupství opět spojit panství kojetínské se svým majetkem. Nebylo však dosti peněz na vyplacení zástavy.

22.října 1699 byla rozhodnuta pře pražských arcibiskupů a kojetínské vrchnosti o právu ochranném nad majetkem kojetínským. Arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna /1676 –1694/, později Jan Josef Brauner /1695 – 1710/ tvrdili, že toto právo jim přísluší již od 13. století, že se ho nevzdali, ani když byl statek zastaven /60/. Nástupcem Jana hr. Braunera se stal roku 1712 Ferdinand hrabě z Klumberka. 20. prosince 1720 bylo město i panství odevzdáno arcibiskupství /61/, ovšem s tím závaskem, ponechat hraběti Arnoštu Leopoldovi Salmovi oboru za Olomouckou ulicí v Kojetíně, hospody kojetínskou a němčickou a zaplatit mu hotově dvacet tisíc zlatých. Za tutéž částku (dvacet tisíc zlatých) bylo brzy panství opět prodáno /62/ Marii Alžbětě Šlesvik-Holštýnské, rozené Lichtenštejnové. Tato 1.července 1737 přikoupila Víceměřice, Poličky a polovinu Dědic /63/ . To již panství kojetínsko – víceměřické vystupuje jako statek allodní, to znamená svobodný, který jeho majitel může libovolně prodávat a odkazovati.

V závěti ze dne 24. dubna 1744 Marie Alžběta odkázala své statky Marii Terezii, kněžně z Oetingen- Spielberku, která však v roce 1745 zemřela a v závěti z 13.června 1745 odkázala své statky Marii Leopoldině, provdané za knížete z Kaunic /64/. Toto období je v kronikách označováno za období těžkého útisku, kdy městečko musí bojovati za udržení svých výsad, neboť vrchnost se snaží omezovat práva městečka ve svůj prospěch. /65/.

Tak již v roce 1700 Němčice žádají vrchnost o snížení roboty a jiných poddanských povinností. Jak bylo této žádosti vyhověno, bohužel nevíme /66/. Ze srovnání robotních povinností lze však soudit, že byla zamítnuta.

Marie Alžběta za Šlesvik-Holštýna v roce 1726 snížila roboty němčických poddaných na dobu 10 let. Roční dávka za roboty z Němčic činila 1200 zlatých. Z tohoto roku máme zachovalý počet usedlostí, kterých bylo 80 / 45 sedláků, 14 velkochalupníků, 9 malých chalupníků a 12 domkařů /. Z těchto usedlostí se robotovalo na vrchnostenských statcích /67/.

Avšak hůře se vedlo Němčicím, když v roce 1731 spolu s ostatními obcemi panství kojetínského podaly své vrchnosti pamětní spis, ve kterém žádají v devíti bodech nápravu různých zlořádů, které je tížily. S odpovědí si vrchnost dala na čas. Došla až v roce 1732, a to ještě zamítavá. A výsledek této akce ? Takový jaký se dal od vrchnosti, která .neměla nejmenšího soucitu s poddaným lidem, očekávat. Žádná náprava, ale ještě zostření robot.

Roční dávka z městečka /tzv. robotní činže / se zvýšila z 1200 zl. na 1324 zl. /68/.

V roce 1753 velká část Němčic vyhořela. Mezi jiným též kostelní věž, farské stavení, sýpky, stodoly a chlévy. Toto vše bylo znovu vybudováno z kostelního fondu a poměrnou částku též musely přispět přifařené obce. Celkový obnos činil 714 zl.,34 kr.. Pro němčické osadníky, kteří též utrpěly ohněm, to jistě byla nemilá věc /69/.

V 18. století němčičtí poddaní již nerobotovali. Bývalo zvykem, že s vrchností uzavírali na 10 let smlouvu o peněžní náhradě za roboty. Ovšem, že v ní bylo vymíněno, aby “ z té smlouvy žádného závazku pro budoucnost vrchnosti nepovstala /sine ulla ulteriori consequencia /”. Tato náhrada činila nejdříve 1200 zl. , později jak jsme se již zmínili byla zvýšena na 1324 zlatých.

Od poloviny 18. století se začíná znatelně, i když zdlouhavě a nestejnoměrně, měnit na vrchnostenských a poddanských hospodářstvích zemědělská technika. Prvním úkolem bylo zvýšit výnosnost zemědělství. Pronikalo přesvědčení,že je třeba pravidelného přihnojování.

Porušuje se dosavadní tradiční postup trojpolního hospodaření, odstraňuje se úhoření a rozšiřuje se pěstování nových plodin /jetel a brambory / . Zakládají se nové hospodářské společnosti, které mají za úkol, být poradním sborem a nástrojem v jeho zemědělské politice. /Pražská vlastenecko-hospodářská společnost roku 1767, na Moravě vznikla obdobná společnost v Olomouci roku 1770 / /70/.

Přímo neudržitelná hospodářská a sociální situace poddaných nastala po sedmileté válce. Důsledky války , neúroda, hlad a mor působily zhoubně na poddanská hospodářství. Za zhoršující se hospodářsko-výrobní a sociální situace množily se spory poddaných a vrchností, které nakonec vyústily ve velké nevolnické povstání roku 1775. Toto povstání se od dřívějších poddanských vzpour lišilo určitou formou organizovanosti, obecným plánem a cílem. Vedoucí složkou povstání byly zámožnější vrstvy vesnice, kterým šlo o důrazné, ale v metodě nenásilné a ve věci o kompromisní řešení poddanských požadavků bez využití násilí a bez ničení hmotných hodnot.

Přímým bezprostředním důsledkem povstání bylo urychlené vydání nového robotního patentu v srpnu roku 1775 a dále urychlené zavádění aboliční soustavy Raabovy /tzv. raabizace – systém parcelace velkostatků za Marie Terezie podle ministra Raaba/ /71/.

Podle tohoto nového robotního patentu měla obec Němčice nadále vrchnosti platiti ročně za roboty 1324 zlatých, ale mimo to ještě měla plnit tyto robotní povinnosti

244 dnů roboty potažní se 4 spřeženími

    1. dnů roboty potažní se 2 spřeženími
    1. dnů roboty pěší

Vidíme tedy, že robotní patent Marie Terezie ještě Němčicím přitížil, než aby jim jejich robotní povinnosti ulehčil. Němčice opět žádají vrchnost o zlepšení svého postavení, a to ,aby zůstal starý stav . Ovšem jejich žádost je zamítnuta.

Mimo tyto reformy poddanské provedla též Marie Terezie reformy ve školstvví. Byla zavedena povinná školní docházka od 6 do 12 let a tři typy škol / triviální - vyučující triviu: čtení, psaní a počítání, normální školy s latinou a počátky odborných předmětů a školy hlavní jež v posledních třídách připravovaly kandidáty učitelství /.

Podle těchto školských reforem byla v Němčicích zřízena škola triviální. Ovšem lze předpokládat, že již před třicetiletou válkou, kdy byl v Němčicích českobratrský duchovní, byla zde zřízena škola. Můžeme tak soudit proto, že jednota bratrská kladla na vzdělání velký důraz. Toto naše mínění je však jen hypotézou / domněnkou /. První písemné doklady o němčické škole máme až ze 17. století. Slavík ve svém díle /72/ uvádí Němčice jako jednu z těch obcí, ve kterých byla v 17. století česká škola. Školy byly přičleněny k farám.

Na celé Moravě bylo v této době celkem 430 škol. Školy si stavěly a vydržovaly všechny obce jedné farnosti, případně vrchnost. Ve městech patřily školy přímo městu.

Učitel, nemaje dostatečného příjmu, byl nucen si na živobytí přivydělávat různým způsobem. Zpravidla býval ředitelem kůru, varhaníkem a zpěvákem / tzv kantorem / . Jinde byl zase obecním písařem nebo i kostelníkem a zvoníkem, někdy dokonce “z nouze zároveň hostinským”. Příjmy měl nestálé a různé. Někde dostával plat od faráře nebo od obce či vrchnosti.. Ke školnímu platu – sobotáles – patřily i rozličné dávky naturální / chléb, máslo, boty, “posnopné”/. V roce 1673 se uvádí, že němčičtí občané neradi odváděli rektorovi školy desátečné snopy /tzv. každý desátý snop z úrody – desátek/ /73/.

Podle zprávy visitační komise z roku 1757 rektor němčický dostával od každého z němčických občanů a od občanů z přifařených obcí z každého mandele patnáctý snop pšenice, ječmene a ovsa /74/. Vidíme tedy, že situace tehdejšího učitele nebyla růžová. Podle toho ovšem také vypadalo vyučování. Kdo býval učitelem? Studovaných učitelů bylo velmi málo, obyčejně to býval nějaký vysloužilý voják, který za vojenské služby se naučil číst, psát , počítat a též trochu němčině.

Poslechněme si, co říká o škole doby tereziánské nejstarší němčická kronika: /75/

“Byly tudíž i naše Němčice oblaženy tehdy školou hlavní /zde chyba , má být triviální - F Ř/, která měla být štěpnicí ušlechtilé řeči německé v našem městečku. Byla to však též směšná asi, ale to také trochu smutná podívaná na mladé Hanáky z Němčic, když jim vysloužilý kaprál, jenž soužil pod Laudonem, vtoukal do hlavy hanácké, jež němčinu tak nerada vnímá, první základy samospasitelné němčiny!”

doufám, že k tomu není třeba žádných poznámek. Výňatek jistě jasný, ukazující, nač se kladl důraz v tehdejším školství: naučit žáky řádně němčině, řeči, která se stala jedinou úřední řečí za pozdějšího císaře Josefa II.

Občané však neradi posílali své děti do školy. O tom svědčí poznámka ve školní kronice /76/, kde se uvádí, že počet žáků byl velmi malý - 15 – 20.

Vedle sedláků byli obyvateli Němčic v této době též řemeslníci, kteří se sdružovali v cechy. Cechy sdružovaly řemeslníky stejného nebo příbuzného odvětví, řídíce se zásadou, “co se jen poněkud různí, nesmí být vyráběno od týchž rukou”. Cechy zabezpečovaly mistrům životnost monopolem výroby a prodeje. Cech též ručil za jakost výrobků a za odborný růst řemeslnického dorostu.

Při vstupu do cechu se musel platit tzv. vstupní plat neboli příjemné. Každý tovaryš, chtěl-li být přijat za mistra, musel složit zkoušky a udělat mistrovský kus.

Pro nedostatek zachovalých památek můžeme o řemeslnících v Němčicích mluvit jen poskrovnu. Roku 1693 se uvádí, že v tkalcovském cechu v Kojetíně, za cechmistrů Kašpara Hoffmana a Martina Houkala, byl za mistra přijat Jan Holub z městečka Němčic /77/:

Je možno předpokládat, že Holub potom svoji živnost provozoval v Němčicích, neboť tkalci se v pozdějších letech uvádějí ve výčtu řemeslníků v Němčicích.

U cechu kožešnického v Přerově se v roce 1725 uvádí “Antonín Sona z městečka Němčic z Moravy” jako starší tovaryš /78/. Též u toho lze předpokládat, že po složení zkoušek se usadil v Němčicích jako kožešnický mistr.

Příslušníci společenstva ševců patřili do roku 1717 k cechu kojetínskému. Tohoto roku byly vydány generální artikule / všeobecné požadavky / pro řemeslníky a cechovní patent

/výhradní právo cechů /. V Němčicích byl na jejich základě ustanoven samostatný ševcovský cech. Na ten cech se nám zachovala významná památka – cechovní kniha. Ta nám dává možnost nahlédnout do cechovního života 18. století /79/.

Cechovní knihy si vedl každý cech od svého založení. Kniha byla zvlášť o tovaryších a zvlášť o mistrech. Každý nově přijatý člen cechu musel být do knihy zapsán a zaplatit zápisné, kterému se říkalo “povinnost”. Toto zápisné činilo 1 zl., 30 gr..

Jednou ze zvláštních povinností tovaryšů bylo navštěvovat nedělní školu. Za výuční list musel tovaryš zaplatit 2 zl.. Nyní ještě několik čísel:

Do roku 1753 bylo v Němčicích 11 mistrů ševců.

Do roku 1795 bylo v Němčicích 42 mistrů ševců.

Poddanských reforem Marie Terezie se zůčastnil též horlivě její syn Josef, pozdější císař Josef II. Jeho reformní činnost /usilující o nápravu / se však projevila v plné míře teprve po nastoupení na trůn. Jeho sociální reformismus /usilující o společenskou nápravu / se nejradikálněji / zasahující samy základy jevu / projevil v oblasti poddanských poměrů.

Počátkem reforem jsou tři poddanské patenty z roku 1781. První, vydaný 1.září 1781, stanoví instanční postup / vyřizování úředních spisů postupně všemi příslušnými orgány od nejnižšího k nejvyššímu / při podávání poddanských stížností na vrchnost. Upravuje dosud nelidsky tvrdé trestní řízení proti poddaným.

Dalekosáhlý význam hospodářský a společenský měl však třetí patent z 1. listopadu 1781, který rušil v českých zemích nevolnictví, či jak sám říkal “tělesné poddanství, člověčenství”.

Poddanský svazek sice nezrušil, byly však bez náhrady odstraněna všechna omezení, která jako nevolnictví svírala osobní svobodu poddaného.

Dílo radikální přeměny hospodářské a sociální bylo připravováno od roku 1783, kdy císař stanovil zásady berního a urbariálního /týkající se bývalého pozemkového majetku poddaných a jejich poddanských povinností / patentu /zákona/. Poněvadž základem zdanění mohl být jen hrubý výnos a poněvadž zdanění půdy ať poddanské /rustikální/ či vrchnostenské /dominikální/ mělo být rovné, bylo především nutno znát rozsah půdy a její výnos. Proto v letech 1785 – 1789 byl vypracován nový “josefinský” pozemkový katastr pro dominikál i rustikál /soupis a popis panských a selských pozemků a jejich znázornění na mapách/. Pro obec Němčice byl vypracován roku 1788. Podle tohoto katastru bylo v Němčicích 82 usedlostí /80/. Jestliže si usedlosti rozdělíme podle výnosu, dostaneme tento stav: Držitelem největší usedlosti byl Pavel Hrdý, který měl usedlost o výměře 47 jiter a 1274 sáhů /přes 140 měřic – 28 ha /. Roční výnos měl 948 zl.,51 kr. /81/.

Držitelů usedlostí, kteří měli výnos nad 500 zl., bylo 20.

Středně velkých gruntů /výnos od 100-500 zl./ bylo 42

Malých gruntů /výnos do 100 zl.,/ ………….bylo 20

Nejmenší roční výnos se uvádí 4 zl.,20kr..

Všechny uvedené činy přispěly ke zlepšení postavení poddaného lidu, ale poddanství a s ním jdoucí robota stále jako zlo doléhala na bedra poddaného lidu. Vždyť roku 1790 byly na dvoře němčické radnice postaveny ohavné symboly /znaky/ poddanství –trdlice a kláda.

Nejstarší němčický kronikář o nich říká:

V každé vesnici byla na návsi trdlice ustavičně vystavena, jejiž nohy v zemi zakopány nebo zazděny byly. Taková trdlice sestavovala se ze dvou dílů, jejížto první díl pořádně byl zazděn v zemi, kdežto hořejší mohl se vyzdvihnouti. Uprostřed té trdlice byla jedna větší díra na krk a dvě menší na ruce vyřezány a tak ubohá, k tomu krutému trestu odsouzená ženská, když se hořejší díl trdlice nahoru vyzvedl, musila svůj krk a ruce do děr k tomu určených vstrčiti a dle libosti úředníkovy v trdlici zamčena kolik hodin, ba i celé půldny býti.

“Na pohlaví mužské byly zase jiné nástroje tyranství smyšleny. Na dvoře radnice stával na vysokých nohách dřevěný neforemný /nevzhledného tvaru/ osel, jehož hřbet nic nebyl tenší než stehno člověka ,ale tak tence sříznutý jako ostří sekyry. Na tom ostří musel sedlák k tomu odsouzený několik hodin seděti. Byl-li však trest zvýšen, přivázali ubožákovi na každou nohu několik cihel…”.

Tolik nám praví kronikář. Jistě mu můžeme věřit, vždyť jak sám praví, slyšel to vypravovat od starých lidí /82/.

Po smrti Marie Leopoldiny v roce 1795 dostala kojetínský statek Eleonora, provdaná za knížete Metternicha. Po ní v roce 1824 dědil kojetínský statek syn Viktorin Metternich, který však v roce 1829 zemřel. Statek dědila Leontína, provdaná hraběnka Szandorová. Jelikož hraběnka byla neplnoletá, statek spravoval pověstný říšský kancléř kníže Metternich /83/.

Konec 18. století a počátek 19. století jsou poznamenány napoleonskými válkami. Ani Němčice nebyly jejich útrap ušetřeny. Vždyť celkem v nevelké vzdálenosti od Němčic se 2. prosince 1805 udála památná bitva u Slavkova. Vítěznou francouzskou armádou byly navštíveny též Němčice. A to bylo lamentací /naříkání/, když sedláci museli dávat vítězi seno a koně. A na dovršení neštěstí v roce 1806 byly Němčice postiženy ohněm, který zničil několik stodol, naplněných úrodou minulého roku.

V 19.století Němčice nejsou již nějakou malou vsí. Vždyť celkový počet řemeslníků činí roku 1820 46 a je zde 12 různých profesí /pracovních oborů/. Takový počet řemeslníků již znamená, že zde museli mít základnu odběratelů a zřejmě, že nepracovali jen pro místní obyvatele. Cech zámečnický měl též vlastní pečeť, která nese text: “ Peczet czechu zamecznik v Niemcziczich zelena nad Hanu”. /84/. Zajímavé na této pečeti je, že se v ní vyskytuje název “nad Hanou” a Němčice jsou označeny “zelené”. Dohady o původu tohoto názvu jsou různé. Nejpravděpodobnější však bude, že název vznikl od barvy vosku, kterým purkmistr obce pečetil úřední věci. Málo pravděpodobná bude teorie, která říká, že název “zelené Němčice” vznikl od lesů, které byly v okolí obce.

Výpočet řemeslníků v roce 1820 je tento:

řezníci……………..2 stolaři……………………1

barviři…………… ..1 krejčí…………………….7

kováři ……………..3 tkalci……………………18

 

zámečníci…………1 sedláři…………………. ...1

ševci………………6 bednáři………………… ..2

kožešníci………….1 koláři……………………...1

Poddané netížila jenom robota. Dalším břemenem, které bylo pro němčické určitě horší, bylo ubytování vojska, hlavně jízdy. V letech 1821 – 1827 byli v Němčicích ubytováni huláni pluku Švarcenberkova.

Od 1. února 1834 do 21.března 1835 bylo v Němčicích ubytováno vozatajstvo /tzv. furvésna/

V tomtéž roce přibyli do Němčic dragouni pluku barona Nunittiho.

Avšak nejsmutnější vzpomínky zůstaly na ubytování hulánů pluku Švarcenberkova. Vždyť nepozorností markatánky /prodavačka potravin a drobného zboží mezi vojáky/ pluku vyhořelo 61 gruntů. Kronika obce říká: “ Léta Páně 1827 dne 4.dubna o půl jedenácté hodině při polednim vyhořelo městečko Němčice. Toho času byli zde holani od Švarcenberk Holanskyho Regementu, kteří hned od r. 1821 zde byli. Byla při nich jistá vdova Wachtmeistrova Laudonin, která pro officyry Holansky vařila, a ta skrz nepozornost z masnym zapálila, byla v No 23 u France Přivřela… Ten oheň přes dvě hodiny trval, protože

větru nebylo”. /86/. Tedy jistě pěkná vzpomínka zůstala na vojáky v Němčicích!

Roku 1831 stihla němčické občany další pohroma.. Při epidemii cholery, která do našich zemí přišla z Haliče, zemřelo 101 lidí. Jestliže Němčice měly kolem 1200 obyvatel, je to přibližně 10%, tedy značné procento.

Podívejme se, jaká ochranná opatření lidé činili proti choleře. Cholerou se zabývaly i vyšší úřady – krajské úřady. Uvádějí její příčiny /dlouho trvající deštivé počasí , války /, zdůrazňují čistotu obydlí a upozorňují na to, aby se nepřijímaly žádné cizí návštěvy. Do obcí byl zakázán přístup cizím lidem, aby se nákaza neroznesla.

Léčení bylo pouze symptonické /léčení na základě příznaků, nikoliv na základě rozboru, rentgenu apod./. Hlavním účelem bylo zastavit průjem, který nejvíce tížil nemocného a dodati chuti k jídlu. K tomu se používalo opiového prášku s cukrem, valeriany a feniklu.

To ovšem předepisoval lékař. Venkovští lidé si však pomáhali sami: “nejvíce lidí zemřelo do 8 hodin. Hned jak se nemoc zjeví, musí se teplý popel na srdcovou jamku přikládat a všecky oudy nemocného s vinnou gořalkou, suknem a keffami /kartáči/ tříti. Přitom tak řečené teplé thé /čaj/ užívati, potom pak dobře zakříti /zakrýt/ , aby nemocný do potu přišel”. /87/

Rok 1831 je pro Němčice ještě významný též tím, že toho roku byla postavena v Němčicích nová škola. Stará škola, o níž nevíme přesně kde stávala, již svému účelu nedostačovala. Na náklad majitele panství byla vystavěna nová, jižně od kostela.

Škola nese nad vchodem nápis: Sskola tato je nowie vystavena velkou dobrotou kniežete Metternicha nassego neglaskawiesssiho Pána v roku 1831.”

Občané městečka však museli přispět povozy a nádenickou prací. Škola byla postavena blízko kostela a fary. Školní kronika o stavbě školy říká: “Bohužel, že stavba byla svěřena staviteli neschopnému, neboť teprve dodatečně se přistavěl sklípek, druhý komín, kdežto studně a dřevníku není doposud.” Do roku 1850 bylo vyučování polodenní.

Prvním známým rektorem školy byl Kašpar Wawrouch, který na škole působil v letech 1774 –1789. Po něm nastoupil Sevránek Bernard /1789 – 1795/, Doubrava Martin /1795-1844/.

O něm je známo, že roku 1807 k jeho platu přibylo 5 sáhů deputátního dříví , to byla naturální mzda ./88/.

Nepokoje a vzpoury poddaných před rokem 1848 ukazovaly nutnost zrušení roboty jako nejtíživější povinnosti poddaných vzhledem k vrchnosti. Rok 1848 odstranil úplně a právně poddanství a robotu. Přestala politická a soudní pravomoc vrchnostenská a byl dán základ novodobé politické správě, soudní a finanční, kterou převzal plně do svých rukou stát.

Otázka poddanská zaujímala významné místo na prvním politickém českém projevu na památné schůzi ve Svatováclavských lázních v Praze 11.března 1848. Stala se také jedním z článků přednesených a schválených na této schůzi. Bylo žádáno: “všeobecné vykoupení z roboty a jiných urbárních povinností /týkajících se bývalého pozemkového majetku poddaných a jejich poddanských povinností/ a vyzdvižení poddanosti. Žádala se rovnoprávnost pozemkového majetku co do práv i břemen, zrušení patrimoniálních soudů /vrchnostenských/ , zavedení městských a vesnických obcí spravovaných úřady svobodně volenými a čtyřleté vojenská služba. Deputaci, jež tyto požadavky předložila vládě, se dostalo zprvu slibu ministerským – vládním listem z 23.března, že bude brzy vydáno nařízení, aby za příslušnou náhradu pominula povinnost ke konání robot koncem března 1849.

Dne 28.března pak vyšel císařský patent /zákon/, nařizující, aby robotní povinnosti do roka, nejdéle do 31.března 1949 přestaly za přiměřenou náhradu.

Jak tomu bylo na Moravě? Zde od 30.března do 13. května zasedal v Kroměříži stavovský sněm starého způsobu. Tomuto byl oznámen císařský patent z 28.března a sněm jej dal na projednání velikému výboru sněmovnímu jehož zvláštní sekce začala připravovat návrhy na vyvazování z roboty a desátků na Moravě. Tyto návrhy pak se měly předložit budoucímu sněmu, na kterém měl být též zastoupen selský lid. Již 27.dubna se usnesl stavovský moravský sněm na novém sněmovním zřízení, podle něhož měli do sněmu též přijít voleni zástupci měst /1 poslanec na 3000 voličů/ a venkovského lidu /1 poslanec na 15000 voličů !!!/. Tento nový sněm se sešel 31. května. Z celkového počtu poslanců /247-261/ asi dvě pětiny byly zástupců venkovských /97 – 110/, takže sněm byl nazván “sněmem selským”

Sněm se usnesl, aby na Moravě robota a naturální dávky přestaly nikoli koncem března 1849, jak nařizoval císařský patent, nýbrž již 1.července 1848. Toto usnesení bylo císařem potvrzeno a uvedeno v život. Tak byly již 1.července 1848 na Moravě roboty a desátky odstraněny zákonným způsobem. “Selský sněm” učinil také usnesení o velikosti a způsobu náhrady za zrušená břemena. Tato věc však nebyla císařem schválena s poukazem na to,že bude projednána na říšském sněmu. Podle zásady vyslovené již oktrojovanou /vnucenou/ ústavou z 25. dubna 1848, ale odporující vládnímu /kabinetnímu / listu z 8.dubna 1848, bylo tak konečné řešení selské otázky přeneseno na nově vytvořený říšský sněm. Sněm se sešel ve Vídni v druhé polovici července. Byl zvolen podle volebního práva, které se přiznávalo všem svéprávným občanům od 24 let, třeba neplatili vůbec daně. Volilo se prostřednictvím volitelů.

Němčice při těchto volbách patřily k volebnímu okrsku prostějovskému, za který byl volený prostějovský právník Josef Demel. Zákon o zrušení roboty přijal sněm 7.září 1848. Byl ještě téhož dne císařem potvrzen a hned potom vyhlášen císařským patentem.

Zákon ze 7.září 1848 ruší ve všech zemích, jež byly na sněmu, poddanství i všechnu pravomoc vrchnosti nad poddanými. Odstraňuje se rozdíl mezi pozemky rustikálními /selskými/ a dominikálními /panskými/. Zcela bez náhrady zanikla práva a požitky vrchnosti, plynoucí z osobního svazku poddanského z ochranného poměru a ze soudní pravomoci vrchnosti nad poddanými. Za roboty, naturální a peněžité dávky, k nimž poddaní byli vrchnostem zavázáni za užívání svého majetku, vyměří se co nejdříve příslušná náhrada.

K provádění tohoto díla – k vyvazování z robot - byly zřízeny zemské vyvazovací komise. Roku 1851 byly založeny tzv. zemské vyvazovací fondy, tj. zemské úvěrní ústavy, jež zprostředkovaly zaplacení náhrady vrchnostem a přijímaly od poddaných náhradu za vyvázání.Výkup z celého městečka Němčic činil 1436 zl.,12 kr., 1 denár. / 89/.

Výkupu v městečku podléhaly následující dávky:

Pozemková činže: A.mlynář na sv. Jiří a sv.Václava………………8 zl.,45kr.

B.činže na sv. Václava……………………….. 5 zl.,26 kr.

C.ostatní celkem……………………………..102 zl., 36 kr.

Obilní činže………………………………………………………...37 měřic

Roboty: A. 44 sedláků ročně….4 čtyřspřeží koní, 4 dny ručně

B. 15 větších chalupníků…4 čtyřspřeží koní, 4 dny ručně,

C. 9 malých chalupníků…...………………..8 dní ručně

D. 12 chalupníků /domkařů/……..………… 4 dny ručně

Zrušením patrimoniálních /vrchnostenských, panských/ úřadů a soudů v roce 1848 vznikla potřeba nově upravit politickou, berní a soudní správu bývalých poddaných. Ke starým, ale nově zorganizovaným krajským úřadům, přistoupily v roce 1850 nižší správní úřady pro menší obvody, totiž okresní hejtmanství /na Moravě 25/ a okresní soudy.

Nejnižší správní jednotkou se stala po roce 1850 vesnická obec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prameny k dějinám Němčic n.H. do roku 1850.

10/ L. Hosák: K nejstarším dějinám Kojetína.

11/ Codex diplomatcus Moraviae - svazek XIII., Archiv český – svazek XXII,č.7.

12/ 13/ 14/ Vlastivěda moravská I díl, Brno 1899

15/ 16/ 17/ 18/ Archiv český - svazek VI.

19/ 20/ 21/ J. Soukal: Páni z Perštejna, Časopis Matice moravská, 1913

22/ 23/ Archiv český - svazek XX

24/ 25/ B. Paprocki : Zrdcadlo markrabství Moravského, 1579, Státní archiv Opava.

26/ 27/ Povyšovací listina obce Němčice na městečko z 13.8.1563, Státní archiv Opava.

28/ 52/ 53/ 64/ 65/ 66/ 67/ 68/ 69/ 71/ 73/ 74/ 75/ 82/ 86/

Pamětní kniha městyse Němčic nad Hanou z roku 1881

20/ 30/ 31/ 32/ Josef Chytil: Paběrky z dějin Kojetínských, Brno 1852

33/ 38/ 45/ 46/ 47/ 48/ 49/ 50/

Urbáře panství kojetínského z let 1566-67 a 1582, Státní archiv Janovice u Rýmařova

34/ 83/ 84/ 85/ Vlastivěda moravská - Kojetínský okres

35/ 36/ 37/ Srovnej blíže –Frant. Matějek: Feudální velkostatek a poddaný na Moravě

a v přilehlých oblastech Slezska, ČSAV Praha 1959

39/ 40/ 41/ J. Soukal: Páni z Perštejna, Časopis Matice moravské , 1913

42/ Moravské zemské desky III., kraj olomoucký, kniha XXXI. SNP Praha 1953,

zpracoval František Matějek

43/ 44/ 59/ 60/ 61/ 62/ 63/ Vlastivěda moravská - II. Díl, Místopis-

Olomoucký kraj - Kojetínský okres, napsal Fr. Peřinka, Brno 1930

51/ Ignác Horníček: Kniha o rodopisu, Vyškov, Obzina 1939

54/ 55/ 56/ 57/ Kanúil Krofta: Dějiny selského stavu, vydal Jan Laichter, Praha 1949

58/ Křestní, oddací a úmrtní matrika z let 1676-1749 farního úřadu Němčice nad Hanou

bez signt, - Státní archiv Opava ,pobočka Olomouc

70/ Přehled dějin Československa, I.díl /do roku 1848/ ČSAV, Praha 1958

72/ Fr. A. Slavík: Morava a její obvody ve Slezsku po válce třicetileté, Telč, 1892

73/ 76/ 88/ Školní kronika němčická z let 1864-1907, Okr. Archiv Prostějov

77/ 78/ Václav L.Rošický: Dějiny a paměti řemeslnických cechů města Přerova a okolí

a rozvoj živností na Moravě, Přerov 1893

79/ Kniha cechu ševeckého městečka Němčic z roku 1795, archiv ZDŠ Němčice

80/ 81/ Opis josefinského katastru z roku 1788 pro městečko Němčice, archiv ZDŠ Němčic

87/ Sana Consilia Medica aneb zdravá rada lékařská, Uherská Skalica 1801

89/ Vyvazovací operáty pro obec Němčice, panství Kojetín , státní archiv Brno signt B 19.

PŘEHLED DRŽITELŮ MĚSTEČKA NĚMČIC NAD HANOU.

 

 

Zeměpanský statek…………………………………….do roku 1248-1256

/Arci/biskupský statek…………………………………do roku 1414

Jiří ze Šternberka……………………………………… 1436 - 1437 zástava

Jan z Cimburka………………………...……………….1437 - 1465 zástava

Jaroslav z Cimburka…………………………………….1465 - 1477 zástava

Boček a Jan z Kunštátu………………………………….1477 - 1481 zástava

Herold z Kunštátu………………………………………..1481 - 1495

Adam z Cimburka……………………………………….1495 - 1502

Páni z Perštejna………………………………………….1502 - 1597

Štěpán Illiesházy…………………………………………1597 - 1600

Páni ze Salmu…………………………………………… 1601 - 1720

Arcibiskupství pražské………………………………….. 1720 - 1725

Marie Alžběta Šlesvik-Holštýnská……………………….1725 - 1744

Marie Leopoldina z Kaunitz……………………………...1745 - 1795

Eleonora z Kaunitz………………………………………. 1795 - 1848

/od roku 1814 provdaná za knížete Metternicha/

 

Přepis opisu výsadní listiny městečka Němčice nad Hanou

 

Výsazení vsi Němčice za městečko do Moravy.

My Ferdinand etc, oznamujem tímto listem všem, že jsme od urozeného Vratislava z Perštejna na Tovačově, nejjasnějšího knížete pana Maximiliána, krále římského a českého,arciknížete rakouského, markrabí moravského, lucemburského a slezského knížete a lužického markrabí etc., syna našeho nejmilejšího, jeho lásky, nejvyššího stolmistra a komorníka, věrného našeho milého, poníženě prošeni, abychom ves , jeho Němčice panství jeho Tovačovskému náležející za městečko vysaditi, je vyzdvihnouti a také některými milostmi a svobodami obdařiti ráčili.

K jehožto ponížené prosbě nakloněni jsouce a prohlídajíce k jeho věrným, pilným a platným službám, kteráž jest nám a synům našim nejmilejším, jich láskám, činil, činí a na potom tím lépe činiti povinen bude, s dobrým rozmyslem, naším jistým vědomím, s radou věrných našich milých, mocí královskou v Čechách a jakožto markrabie moravský, nadepsanú ves Němčice za městečko jsme vysaditi a vyzdvihnúti ráčili a tímto listem mocně vysazujem. Chtíce to konečně, aby dotčení obyvatelé, nynější i budoucí, všech těch milostí a svobod užívali a užívati mohli, kterýchž jiná městečka v království našm českém a markrabství moravském buď z práva neb z obyčeje užívají nyní i v časech budoucích a jmenovitě, že se v něm všelijací řemeslníci, totiž pekaři, řezníci, sladovníci, soukeníci, sukna kraječi, zámečníci, kováři, ševci i jiní všelijací obchodníci osazovati a řemesla svá provozovati a jich užívati mají a moci budou beze všech lidí všelijakých překážek.

Kterémužto městečku Němčicím, tak jakž se svrchu píše od nás vysazenému a obdarovanému tyto další milosti a obdarování z mocnosti naší císařské učinili jsme a tímto listem činíme: napřed aby měli pečeť, zejména štít od vrchu až do spodku rozdělený, pravá polovice žluté neb zlaté barvy, v níž puol hlavy zubrové s kruhem a vyplazeným jazykem přirozené barvy červené se vidí. Druhá polovice modré neb lazourové barvy, u spodku kopček neb trávníček zelený, na němž pět klasů pšeničných své přirozené barvy pobříslem svázaný vzhuoru stojí, jakož to všecko vtipem umění mistrovství maléřského světleji a zřetelněji uprostřed listu tohoto barvami jest vymalováno a vysvětleno. Kteréžto pečeti purgmistr a konšelé téhož městečka Němčice, nynější i budoucí, mají a moci budou v všelijakých potřebách obecních užívati a ji listy a jiné potřeby zeleným voskem, pokudž a kdy by toho potřeba kázala, pečetiti. A k tomu také týmž obyvatelóm městečka Němčic dávati ráčíme trh téhodni obyčejný na každý outerý i dva jarmarky roční, jeden na den svatého Bartoloměje a druhý den pondělí po Květné neděli, s osmi dni pořád zběhlými a frejunkem obyčejným, při kterých se oni zachovati a jich a jiných všech svrchupsaných svobod a obdarování tak a tím vším zpuosobem užívati mají, jakž se jiná městečka v království českém a markrabství moravském při svých obyčejných trzích a jarmarcích zachovávají a jich užívají, buď z práva neb z obyčeje, bez zmatků a všelijaké odpornosti, i tudíž také bez naší, dědicuov našich a budoucích králuov českých a markrabí moravských i jiných všech lidí všelijaké překážky.

Přikazujíce všem ouředníkóm a poddaným našim ze všech stavuov království našeho českého a markrabství moravského, nynějším i budoucím, věrným našim milým, abyste častopsané obyvatele městečka Němčic, nynější i budoucí, při těch všech svrchupsaných milostech, svobodách a obdarování měli, drželi a neporušitelně na budoucí věčné časy zachovali, žádných jim na tom překážek nečiníce ani komu jinému činiti dopouštějíce, pod uvarováním hněvu a nemilosti naší císařské.

Však proto chceme, aby toto naše znovu dání, vysazení a obdarování, bez újmy a škody jednomu každému na jeho spravedlnosti bylo. Tomu na svědomí etc.

Dán v městě našem Vídni v pátek po svatém Vavřinci léthy etc.1563.

 

Fr. Řezáč - Jan Složil - ing E. Milt

 

 

Místopis městečka Němčice nad Hanou

 

Poloha obce :

Městečko Němčice nad Hanou leží v úrodné rovině na levém břehu řeky Hané.Údolí Hané se táhne od Vyškova směrem východním a je chráněné po severní a jižní straně mírnými návršími. Pod úpatím severních návrší vine se železniční trať Brno – Přerov a lemuje městečko po jeho severní části.Mimo Němčice n.H. , na pravém břehu řeky Hané , přes sousední obce Mořice , Vrchoslavice , vede státní silnice Brno – Kroměříž – Přerov.

Městečko Němčice leží na křižovatce silnic Kojetín – Vyškov a Prostějov – Střílky.

Severní část katastru obce je tvořena mocnou vrstvou kvartérních / čtrtohorních/vátých spraší, jižní část a sídliště je umístěno na štěrkové terase řeky Hané. Prostor sídliště má spád asi 0,5% v severní části 1-2% . Nadmořská výška obce je 205 m n.m.

Řeka Haná, svým tokem od Vyškova až po ústí do Moravy u Kroměříže, tvoří část rozhraní dvou mohutných středoevropských pohoří – České / či Českoněmecké / vysočiny a Karpat.

Česká vysočina vyplňuje celou západví část ČSSR, Karpaty se prostírají ve východní části naší republiky. Tyto dvě odlišné části povrchu naší republiky jsou odděleny pásmem nížin, které se táhnou z Podunají v Rakouskku přes území Moravy na severovýchod, zhruba ve směru čáry Znojmo – Brno – Přerov – Ostrava . Dělící čára mezi Českou vysočinou a Karpatami prochází severovýchodně od Brna Vyškovskou bránou, která spojuje Hornomoravský úval, tj. území úrodné nížiny Hané, s úvalem Dyjskosvrateckým.

Česká vysočina prochází na území prostějovského okresu v Drahanskou vysočinu, která svými jižními výběžky vyplňuje téměř celí okres až po řeku Hanou. Drahanská vysočina svými vrcholy dosahuje nejvyšších bodů v okrese Prostějov v prostoru u obce Protivanov /Skalky 734 m sz. od Protivanova/ a klesá pozvolna Dobrochovskou výšinou do roviny při řece Hané. Nejvyšším vrcholem této výšiny je Předina, východně od Dobrochova /310 m n.m

Kde je dnes umístěn státní rozhlasový vysílač ,,Morava”. Nejjižnější cíp prostějovského okresu, jižně od Němčic n H. na pravém břehu řeky Hané, vyplňují Chřiby svými severními výběžky, /Litenčickými vrchy/. Povětrník 341 m n.m. východně od Dřinova.

Údolí řeky Hané, stejně jako povodí Moravy a Bečvy, náleží k nejnovějšímu věku geologických útvarů, tj. ke čtvrtohorám a v nich k tzv.diluviu / pleistocénu/. V tomto starším období čtvrtohor byly říční splavené písky a štěrky časem zaváté prachem. Bylo to v dobách, kdy již řeky přeložily své toky na místo odlehlejší nebo se hloubjej zaryly.

V těchto oblastech vytvořily větry místy několik metrů mocné spraši / cihlové hlíny / , zvláště v dolinách. Spraš je typický pozůstatek ledové doby. Jsou to mocné vrstvy písečného prachu, hlíny , hrubšího písku, jež suchý a chladný vítr zdvihal z vysychajících morén a nanášel dále mimo ledovec. Již v pravěku se na spraši vyvíjel bohatý život. A tak vzniklo největší bohatství Hané – zemědělská půda, většinou prvotřídní jakosti. Na hanáckých černých a hnědých půdách se pěstuje především cukrovka, pšenice a pověstný hanácký nejlepší sladovnický ječmen. Tyto plodiny daly vznik zemědělskému průmyslu, který komíny cukrovarů, lihovarů a sladoven v širé hanácké rovině vtiskuje charakter celému kraji.

Zeměpisná poloha : zem délka: zem. Šířka: rozdíly místních časů s časem

Středoevropským

Prostějov 225m 17° 07´vých.dél. 49° 28´sev.šíř. +8min. 28 vteřin

Němčice 205m 17° 13´ 49° 21´ +8min. 52 vteřin

Přerov 212m 17° 27´ 49° 27´ +9min. 48 vteřin

Kroměříž 202m 17° 24´ 49° 18´ +9min. 36 vteřin

Podnebí

 

Podnebí Hané stejně jako na celé Moravě je na přechodu mezi vnitrozemským podnebím východoevropským a přímořským podnebím západoevropským. Příhodné tepelné poměry jsou dány nepatrnou nadmořskou výškou území, které je chráněno před studenými severními větry. Nejteplejší z celé Hané je okolí Kroměříže / střední roční teplota +8,6°C /. Nejvyšší teplota v ČSSR v r. 1929 +39°C – jižní Slovensko, nejnižší teplota –42°C r.1929 u Českých Budějovic . V Němčicích nejnižší teplota 9 února 1929 a to –35°C.

V údolí řeky Hané je průměrných ročních srážek jen 530 – 560 mm neboť západní část Hané je chráněna Drahanskou vysočinou před západními větry, leží tedy Němčice ve srážkovém stínu. Nejvíce srážek bývá v červenci, nejméně v únoru. Rozdělení srážek je výhodné pro zemědělskou výrobu, rostlinstvo je zavlažováno v době vegetačního období.

Sídliště.

Němčice byly původně obcí návesního typu. Historické jádro obce tvoří náměstí a ulice Chvátalova. Náměstí je pro obec typické. Tvoří jej protáhlý lichoběžník o osové délce 397,5 m, při čemž delší základna lichoběžníku měří 103,5 m /u školy /, kratší základna / v kótě / 13 m .

Opticky připomíná náměstí nepravidelný trojúhelník . Plocha území náměstí činí 2 ha 3 a 54 m2 . V současné době sídliště Němčice n. H. má v půdoryse přibližně tvar kruhu o průměru 1 km.

Název obce.

 

Archeologické nálezy, které se vyskytují na území obce , nám dokazují, že toto území bylo obýváno již od pravěku. Kdy nynější obec vznikla, není dosud známo. První písemná zpráva o Němčicích n. H. pochází z 15. století. Starší badatelé poukazují na to, že místní jména Němčice, Němčičky, jsou odvozena od národního pojmenování Němec, Němčík.

Též nesprávný je názor některých místních vlastivědných pracovníků, kteří odvozují název obce od propuštěných otroků – Němců . Aby jména osad Němčice , Němčičky , mohla být odvozena od Němců, mohlo by se tak stát jedině v době předkolonisační , neboť jinak by bylo použito pro název obce jména lokátorova / zprostředkovatele mezi králem a kolonisátory/. Avšak v této době / předkolonisační / se neužívalo názvu “Němec”, ale užívalo se jmen kmenových / Sasík , Durynk/, takže i jméno osady by znělo jinak / Sasíky , Durynky /

ale nikdy ne Němčice . Téměř všechny osady, které užívají názvu Němčice, Němčičky , apod.

jsou velmi staré a leží v úrodných krajích již dávno osídleným ryze rolnickým lidem.

I kdybychom připustili osídlení těchto osad německými kolonisty volanými k nám Přemyslovci ve 13. století, víme opět, že tito byli povoláni především jako osadníci měst, případně zakladatelé osad v okrajových horských krajích / rudné doly atd. /, jen vyjímečně jako rolníci ve vnitrozemí.

Název osady Němčice pochází od jména osobního / zakladatele, otce rodu /. Toto mínění nabývá vrchu, neboť je doloženo důvody vědeckými, třebas jen mluvnickými. Jedním takovým druhem názvů jsou jména patronimická , končící na –ice / pův. –ici/ . Němčice n. H.

Tedy vzhledem k svému názvu nemuseli být osídleny obyvatelstvem německého původu .

Kmen názvu obce –něm- pochází od osobního jména Něma, Němota. Můžeme tedy soudit ,

Že z tohoto kmene –něm- od některého z těchto místních jmen, je též odvozen název obce Němčice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katastr.

 

Němčice jsou největší katastrální obcí v jižní části našeho okres. Celková plošná výměra obce činí 1202 ha 63 a . Pamětní kniha městečka Němčic uvádí: Němčice n. H. mají 2089 jiter l

206 čtverečných sáhů tj. 1202,629 ha. pozemků, téměř všechny zorány. Území Němčické měří od severu k jihu 2549 sáhů / tj. 4,834 km/, od východu k západu 1881 sáhů / tj. 3,567km/

Pro porovnání velikostí katastru: Tištín 826 ha. , Klenovice 803 ha , Dobromilice 797 ha, Pivín 692 ha , Nezamyslice 574 ha, Hruška 542 ha . Na Němčickém katastru se do řeky Hané vlévá zleva říčka Broděnka, sídlištěm protéká potůček Žlebůvka a mlýnský náhon.

Názvy místních částí obce.

 

Merhov. Přibližně v místě, kde nyní stojí budova ZDŠ na náměstí stál do 16. století . dědičný panský dvůr / německý Mayerhof / z německého názvu transmutací . v nářečí vznikl název Merhov .

 

Rajčuda. Část obce po pravé straně silnice k Mořicím. V 18. století / i 19. stol. / bylo . v obci pravidelně od jara do podzimu ubytováno zpravidla jízdní vojsko, které . mívalo na tomto místě cvičiště. Z německého Reitchule – jízdárna vznikl místní . název rajčuda”.

 

Žabák. Jihovýchodní část obce, kde dle místního podání bylo bažinaté místo, ve kterém

se zdržovalo hejno žab.

Dolní brána. Němčice bývaly již v době předhusitské uzavírány dvěma branami. Dolní

branou byla nazývána uzávěra na východní straně / u domu čp. 337. /.

Horní brána byla nazývána uzávěra na průběžné silnici na západní straně /u domu čp. 1./.

Příkopy část obce za Dolní branou v místech, kudy vedl příkop, jímž byla sváděna

voda z Livar.

Chmelínek část obce za Horní branou po levé straně Havlíčkovy ulice. Povýšením obce

na město v r. 1563 bylo získáno právo vařit a vystavovat pivo. Potřebný chmel

k jeho vaření se pěstoval v těchto místech.Dle pamětníků byla poslední

chmelnice / gruntu č. 13 / zrušena koncem minulého století.

U mlýna část obce v sousedství bývalého mlýna , postaveného v r. 1533.

V kótě náměstí má tvar nepravidelného trojúhelníka ve /severní / špičce zúženého.

Tomuto místu se dodnes říká “Kout” /Kót /.Vybíhá ve velice úzkou uličku, která

bývala uzavírána brankou.

Zábraní část obce, která byla postavena za Horní branou. Němčice se v 16. století začaly

rozšiřovat nejprve za Horní branou, a proto se těmto domkům začalo říkat

“ Na zábran”. Teprve později začala výstavba za Dolní branou.

Novosady část obce postupně stavěná, počínajíc 16. stoletím, podél cesty k Prostějovu.

Vznikala především proto, že grunty “ na městečku” se nedělily a přespočetní

příslušníci selských rodin si zde v rodné vsi stavěli zpravidla chalupy. Taktéž

i nově přistěhovalí osadníci, povětšině lid dělný a řemeslný. Název Novosady

je pravděpodobně odvozen z označení “ novo – sedli” tj. nově usedlí. Odvození

z označení “ nová osada” je již méně odůvodněné .

Lípa svobody: byla zasazena v r. 1919 na náměstí Tělocvičnou jednotou Sokol na trvalou

památku znovunabytí státní samostatnosti 28. října 1918.

Některé názvy již zanikly / Cigánov, U boží muky, Ondruchův les / nebo se ztratil v zastavění

nebo včleněním do většího celku / Lopata /.

 

 

Závěr místopisu.

 

V minulosti nebylo úředně ustanoveno, zda se má užívat názvu “Němčice na Hané” či “Němčice nad Hanou” . Proto dochází v roce 1914 k ujednoceni ve výnosu C.K. ministerstva

Vnitra ve Vídni č. 2987 ze dne 18 března tr. je název upraven na “Němčice na Hané” – “Niemtschitz in der Hanna”. Za československé republiky v roce 1923 dostávají Němčice nový úřední název podle řeky Hané “ Němčice nad Hanou” kterého se užívá dodnes.

Všech obcí a osad, které užívají názvu Němčice, je v Československu 20, z toho 14 v Čechách

5 na Moravě a 1 na Slovensku. / viz. Seznam obcí a osad – 1965 /. Z obcí Němčic největší počtem obyvatel / 2094 / a počtem trvale obydlených domů / 475 / a bytů / 668 / jsou Němčice nad Hanou . Největší rozlohou katastru mají Velké Němčice okr. Břeclav /2216 ha./.

 

Jednotné zemědělské družstvo. / JZD /

 

Po roce 1948 se prováděla socializace zemědělství – přestavba na společné vlastnictví.

V Němčicích obhospodařovalo půdu 330 soukromých vlastníků půdy o výměrách od 0,1 ha.

do 25ha o celkové výměře 1100 ha zemědělské půdy, z toho asi 1050 ha orné. Při prosazování

společného vlastnictví /JZD/ se naráželo na prudký odpor zemědělců.

JZD bylo vytvořeno v Němčicích v roce 1950 jako družstvo I .typu podle zákona č. 69/49 Sb. ze dne 29.3.1951 do podnikového rejstříku odd.Dz pod číslem 156/1.Bylo vytvořeno z bezzemků, příslušníků KSČ, a čtyř malorolníků .

Mělo 67 členů obdělávalo 78ha / z toho 63 obecní půdy /. Při obdělávání půdy si vypomáhali, dobytek měli doma . Dostalo se jemu hanlivého názvu “ Kozařské družstvo” . První předseda byl Župka František / čp 392 / sedm let. V roce 1953 bylo provedeno společné ustájení skotu ve stáji staré pastoušky. V roce 1954 dochází k stagnaci a rozprodání společně ustájeného dobytka. V první polovině 1955 činnost JZD v živočišné výrobě ustala, v rostlinné jen na zmenšené rozloze. O žních 1955 dochází k aktivitě KSČ, směřující ke kolektivizaci zemědělství. Přicházejí noví členové s výměrou asi 150ha, JZD přechází na I I. typ hospodaření. Po žních se provádí arondoce pozemků / scelování asi 200ha /. V letech 1956 – 1958 se agitace zesiluje vyvíjí se tlak na střední a velké zemědělce. Zemědělci nad 10ha byli vyhlašováni za “ kulaky” tj. sedláky vykořisťující pracující a tito byli pod pohrůžkami nuceni

“úředně darovat” svou půdu státu.

Také v naší obci zasáhla v letech 1956 – 57 vlna tvrdého přesvědčování, celkem 7 usedlostí s celkovou výměrou 90ha půdy a to čp.17,24,35,37,57,60,120. Půda od dvou usedlostí čp.24,57 o výměře 36ha půdy byla v roce 1956 darována státu. Půda zbývajících 5 usedlostí byla 1957 předána do užívání JZD dle vlád. nařízení č. 50 z roku 1955. během dalších tří let se výměra půdy zdvojnásobuje / 1959 – 786ha /.Od 1963 vyplácí JZD již pevnou odměnu.

V roce 1965 / 31.12. / obhospodařuje JZD Němčice 941,52ha, s 257 členy JZD.

Soukromý sektor / 13 rolníků od 2 do 10ha a 107 drobných držitelů do 2ha půdy / hospodaří na 127ha tj. 12% zemědělské půdy v obci. V roce 1956 dochází k výstavbě smíšené živočišné farmy asi 500m severně od železniční tratě při silnici k Prostějovu.

Soukromí zemědělci – usedlosti čp. 4,48,50,55,100,124,272,381,402.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Půda obdělávaná zemědělci v Němčicích nad Hanou .

 

1788 1948

 

Čp. jméno výměra jméno výměra

ha a ha a

1. Wavruch Ignatz 20 Hradil Vilém 3 20

2. Hruschka Wenzel 21

3. Gemeinde 13 24 Místní nár. výbor

4. Jiříček Anton 17 58 Kyselák Antonín 11 32

5. Trpik Thomas 15 46 -

6. Navrátil Alois 11 19 Navrátil Jindřich 13 50

7. Horák Wendelín 14 82 Pospíšil Jaroslav 11 77

8. Kyselák Ignatz /alterel 19 85 Kyselák Antonín 11 23

9. Trpík Martin 17 59 -

10. Hrdý Martin 17 58 Kyselák František 14 14

11. Bieskup Anton 16 23 -

12. Hernz Joseph 5 79 Kyselák Karel 15 34

13. Oplotzký Johonn 14 15 Oulehla Miroslav 14 03

14. Aulehla Johann 14 32 -

15. Matouschek Phillipp 5 89

16. Matouschek Jann 5 74 Hrdý Alois 9 54

17. Přivřel Florián 15 93 Látal František 10 45

18. Kwitschala Franz 5 87 Kyselák Jan 6 39

19. Kučera Johan 14 69

20. Kučera Fabian 5 51 Zoňa Stanislav 12 19

21. Matauschek Georg 11 36

22. Nowak Matausch 14 85 Poušová Božena 4 39

23. Přivřel Franz 2 76 Krejčíř Alois 3 95

24. Jiřiček Libor 15 46 Beneš Karel 18 40

25. Obigkeitliches Schenkhaus 10 61

26. Matoušková Ludmila 2 26

27. Schon Joseph 5 7

28. Zona Franz 3 28

29. Oulehla Anton 12 14

30. Kiselak Anton 11 12 Zedníček Jaroslav 7 56

31. Kiselak Ignatz 2 63 Jiříček Florián 4 67

32. Hrdý Venzel 5 1

33. Wrana Martin 9 37 Vrána Miroslav 13 06

34. Teliczka Kašpar 6 58 Matoušek Josef 13 74

35. Doubrava Franz 6 10 Černošek Jos. A Fra. 12 31

36. Wrana Franz 2 48 Hrdý Bohumil 7 61

37. Wrana Ignatz 17 29 Kyselák Emil 9 04

38. Wawruch Ignatz 15 70 Oral Jaroslav 11 45

39. Kiselak /Jungere/ 18 22 Kyselák Vojtěch 18 --

40. Kiselák Joseph 10 97 Kyselák Bohunil 14 97

41. Přivřel Martin 2 60 Přemyslovský Josef 12 87

42. Doubrava Thomas 20

43. Pospischil Johan 22 Jiříček Jaroslav 9 93

44. Šimeček Wendelín 16 48

45. Trpik Anton 24 Borek Josef 5 72

46. Ferenz Martin 16 6 Hrdý Antonín 7 76

47. Hollub Joseph 1 39 Holubová Eliška 4 07

48. Kahay Anton 7 89 Kahaj František 6 83

49. Matauschek Georg 14 65 Zdražil Antonín 10 93

50. Wrana Jann 14 87 Vrána František 9 35

51. Šimeček Wenzel 11 5

52. Oulehla Libor 3 41 Oulehlová Marie 6

53. Kazik Thomas 5 14

54. Matauschek Stephan 16 17 Kahaj Jan 8 49

55. Matauschek Martin 14 59 Pospíšil Stanislav 7 36

56. Bezchyba Thomas 14 72 Matoušek Jaroslav 14

57. Iřiček Paul 16 13 Jiříček Jaroslav 15 89

58. Hrdy Paul 27 57 Hrdý Stanislav 3 10

59. Karelka Jan 6 48 Oplocký Jan 3 47

60. Kahay Isidor 11 4 Šírek Jan 17 26

61. Iřiček Georg 11 20 Kahaj František 8 88

62. Iřiček Michal 15 9 Domanský Vojtěch 15 73

63. Wranna Andreas 16 31

64. Skoutajan Ciril 10 98 Vláčilík František 10 70

65. Stehlíkn Ignatz /pfar./ 4 69

66. Pausch Joseph 16 49 Kyselák Antonín 15 93

67. Kahay Georg 15 78 Škrkánek Zdeněk, Kahaj Jan 13 65

68. Dika Filipp 16 36 Hodinářová Marie 4 74

69. Chvatal Matias 15 78 Oralová Josefa 13 2

70. Motak Thadeus 16 81 Hrabal Antonín 3 1

71. Waclawek Kajetán 2 73 Šimeček František 4 23

83. Vrána Frantisek 3 92

84. Nejedlík Metoděj 4 78

95. Matuška Mojmír 4 9

97. Přemyslovský Jan 3 81

98. Jiříček Bohumil 4 81

99. Špaček Joseph 12 95 Čáp Miroslav 27 77

100. Matauschek Johann 2 50 Hrdý Bohuslav 7 25

110. Hodinář Alois 4 44

113. Hodinářová Františka 2 1

116. Janečka Karel 4 24

118. Kausal Johann 19

119. Navrátil Franz 20 Kyselák Cyril 3 55

120. Mlejnek Simon 21 Hrdý Jan 8 9

121. Sahanek Franz 21

122. Herentz Matay 25 Šimečková Emilie 4 28

123. Nowak Mataus 21 Vrána Cyril 2 48

128. Kyselák Jan 8 9

133. Bielin Johan 3 4

139. Hrubý František 4 30

140. Motalík Jan 3 97

143. Motal Joseph 5 52 Vrána František 9 5

144. Motal Joseph 7 15 Jiříček František 9 16

vybráno z pozemkových knih, výměra půdy roku 1788 udávána v jitrech a sázích /přepočtena na ha /.

1 jitro = 1600 čtverečných sáhů = 57 arů 60 m2

1 jitro = 2 korce = 3 měřice

1 měřice = 19 arů 18 m2

 

Půda obdělávaná zemědělci v roce 1948 čísla popisné 150- 456.

Čp. jméno ha

 

156. Kyselák Josef 4 46

173. Hrubý Jan 3 33

186. Malec Jan 6 42

192. Vrána Vladimír 6 31

198. Čabaňa Alois 7 33

206. Šebelová Františka 3 88

210. Hrdý Rudolf 8 46

212. Zdráhal Josef 5 07

221. Holub Jan 6 53

224. Oulehla Celestýn 6 64

229. Oral Bohumil 2 40

241. Vrána Jan 6 23

249. Látal František 4 70

253. Baláš František 4 30

258. Vrána Miroslav 5 56

263. Chytilová Anna 3 73

272. Kyselák František 6 50

273. Holub Vladimír 4 38

276. Pospíšil Vojtěch 4 58

285. Hrdý František 9 95

287. Říha Antonín 3 88

288. Hořava Antonín 9 39

292. Pouš Antonín 3 05

294. Šimečková Božena 3 40

295. Borovička Jaroslav 4 83

311. Dočkal Josef 9 45

316. Synek Karel 4 49

344. Oral František 4 78

361. Vrána Josef 3 28

Šimeček Antonín 4 66

363. Dvořáková Anežka 2 66

372. Konupka Leopold 4 11

381. Oulehla Jan 6 86

389. Matoušek Josef 3 65

392. Župka Florián 5 22

402. Kyselák František 55 29

422. Přikrylová Františka 2 59

447. Kyseláková Jarmila 2 97

456. Matoušek Josef 6 17

 

 

Již povýšení vsi Němčice na městečko v roce 1563 značně ovlivnilo hospodářský vývoj a výstavbu obce na celá staletí. Mimo tradiční zemědělství vznikají v obci řemesla, která se sdružují v 18. a 19. století v různé cechy. Zápisy ve starých cechovních knihách zřejmě dokazují, že městečko Němčice bývalo sídlem cechů, tedy střediskem širokého okolí již v minulých stoletích.

Na místo cechů, zrušených roku 1860, nastoupila živnostenská společenstva, 1888 bylo v Němčicích založeno “ Řadové společenstvo”, které po první světové válce bylo jedním z největších společenstev v okrese přerovském, neboť mělo přes 300 členů. Mimo živnosti hostinských, holičů, kolářů, kovářů, řezníků a pekařů náležely k tomuto společenstvu všechny živnosti a obchody ze 22 okolních obcí. Od roku 1927 mělo své sídlo v Němčicích n. H. “Odborové společenstvo pekařů soudního okresu kojetínského”. Živnostenská činnost v Němčicích byla podporována pravidelnými týdenními trhy na náměstí / každé úterý / a třemi výkladními výročními trhy, / jarmarky /, které se těšily zvláštní oblibě obyvatelstva nejen z Němčic n. H., ale i z dalekého okolí.

  1. úterý před Květnou nedělí,
  2. trh úterý po sv. Bartoloměji – 24.8.
  3. trh úterý před sv. Mikulášem – 6.12.

Němčice n. H. v minulosti jako velká zemědělská obec přispěly k pokroku našeho zemědělství.Rozšířené pěstování cukrovky podnítilo zemědělce k výstavbě Rolnického akciového cukrovaru, který měl blahodárný vliv na hospodářský rozkvět nejen našeho městečka, ale rozsáhlé oblasti západní části Hané. Hanácký ječmen, pěstovaný na Němčicku a Kojetínsku byl vyhodnocován jako nejlepší sladovnický ječmen a po zpracování ve sladovnách v Mořicích, Kojetíně a Ivanovicích tvořil prvotřídní exportní slad. Snahy rolníků po osamostatnění vyvolali založení rolnického družstva “ Zádruha” v Přerově a jeho poboček v Němčicich, Kojetíně a Tovačově. Pozůstatek tohoto družstva je dnešní sklad ZNZ s kapacitou asi 70 vagonů obilí / plní svůj úkol doposud /.

Spolek pro chov teplokrevných koní v soudním okresu Kojetínském měl od svého založení sídlo v Němčicích státní hřebční stanice státního hřebčína v Tlumačově, která dodnes plní chovatelský úkol pro rozsáhlou oblast Hané.

VÝSTAVBA OBCE !

 

 

Historický vývoj výstavby obce.

Vývoj výstavby městečka Němčice n. H., pokud jej je možno sledovat po několik století, nebyl plynulý. Dnešní uspořádání naší obce je výsledkem dlouhodobého vývoje. Podle urbáře z roku 1567 , tj. v době povýšení Němčic na městečko, vykazují Němčice n. H. 74 poplatných domů a 5 domů, které nepodléhaly platům tj. celkem 79 domů. Pro porovnání tehdejší velikosti vesnic – Hruška 28, Klenovice 40, Pivín 47, Nezamyslice a Tištín přes 50 domů. Větší bylo pouze městečko Ivanovice. Po roce 1567 bylo postaveno 5 nových chalup na Novosadech / dnes čísla 120 – 124 /, a tím je výčet němčických domů pro dobu předbělohorskou / do roku 1618 / vyčerpán. Všechny další možnosti výstavby obce byly zmařeny třicetiletou válkou / 1618 – 1648 / na více než staletí, neboť některé domy byly zničeny a zůstaly pusté po dobu 30 i 40 let. Celkový počet domů zůstal ještě po roce 1700 na několik desetiletí bez podstatných změn.

K první rozsáhlejší výstavbě dochází kolem roku 1750. Přírůstky obyvatelstva vyvolaly nebývalý stavební ruch, kterým byli zasaženy taktéž Němčice. Zrušením robot / 1848 / vzniká trvalý populační přírůstek, který způsobil tak jako jinde dělení usedlostí. Pokud byla tato možnost vyčerpána, vznikala u nás skupina bezzemků. Tito lidé odcházejí do měst / až do Vídně / za prací nebo za řemeslem. Po vyučení se vracejí domů, zakládají menší nebo větší dílny – manufaktury / v Němčicích na výrobu knoflíků / a v nich zaměstnávají své spoluobčany.

K zásadnímu přelomu v bytové výstavbě v Němčicích dochází po roce 1870.

Při povýšení na městečko v roce 1563 měli Němčice asi 80 domů. Za 300 let se počet domů zdvojnásobil neboť v roce 1869 bylo v obci 180 čísel a dnes v roce 1965 je 521 čísel / tj. za 100 let trojnásobek /.

Statistika růstu městečka , rok 1900 – 243 čísel, 1910 – 284 čísel, 1915 – 306 čísel, 1921 – 315 čísel, 1940 – 439 domovních čísel.

V roce 1563 zaujímá sídliště Němčice dnešní náměstí a ulici Chvátalovu zvanou odedávna “ Ulice”. Tato vznikla v době předhusitské a končila u říčky Broděnky Horním mlýnem / dnes číslo 48 /. Někde v jejím okolí, asi západně od tohoto mlýna, stával též bývalý feudální dvůr, rozdělený v 16. stol. trvale mezi poddané v Němčicích. Stará dopravní cesta procházela Němčicemi od východu k západu týmiž průjezdy jako dnes, jen s tím rozdílem, že oba průjezdy byly chráněny branami s vraty / na východě Kojetínskou na západě Horní branou /.

Nejstarší statistické údaje se týkají poplatných a usedlých domů. Podle nich měli Němčice v roce 1516 celkem 71 poplatných domů a 5 domů které nepodléhaly platům. Náležela k nim fara, dvě chalupy u brány čp. 1 a 2. /v Horní bráně / , obecní kovárna s lázní a obecní pastouška . Poslední dvě obecní stavby stály pravděpodobně již v prostoru za branami .

Je jisté, že již v roce 1516 stály 4 poplatné domy za branami vesnice, 3 chalupy za Kojetínskou / čp. 133, 143, 144/ a jedna chalupa za Horní branou / čp. 77/. Říkalo se jim chalupy za branou .

V roce 1533 bylo uděleno povolení ke stavbě Dolního mlýna / dnes čp. 99/. Před rokem 1567 vznikla vedle mlýna chalupa /čp. 100 / a asi 300 m severně odtud chalupa popisné číslo 118 / Novosady/. V letech 1567 – 1582 bylo na Novosadech postaveno 5 nových chalup, / dnes čp. 120 – 124 /. Okolo roku 1620 stálo již za branami 14 domů . Podle moravského historika Schwoye měli Němčice kolem roku 1790 celkem 150 domů a tím vznik a vývoj jednotlivých ulic v obci . V tomto roce za vlády císařovny Marie Terezie, bylo vydáno nařízení o úředním očíslování domů a prováděno tak, aby prvním číslem byl označen dům, který má vrchnost po levé ruce při cestě ze svého zámku do poddanské obce. A tak prvními čísly byly v Němčicích označeny domy v Horní bráně po levé straně ulice směrem k náměstí, poněvadž Němčice byly součástí panství Víceměřice – Kojetín a to až do zrušení roboty v roce 1848.

Podle místopisu Řehoře Wolného měly Němčice v roce 1836 celkem 163 domů a 1216 obyvatel . Po roce 1870 se stavějí domy / čp. 181 – 196 / již na Trávníku . V letech 1880 – 1890 se budují domy číslo 196 až 228. Koncem minulého století se stavějí obydlí s čísly 229 až 243 hlavně v ulici Šafaříkově a Nádražní / Masarykově od r. 1927 , 1 máje od r. 1972/.

V roce 1962 je již 521 čísel . Z  toho zbořených:

č. 134 Nádražní – Hrdá Marie č. 137 Žabák – Oplocká Leontina

č. 158 Novosady – Hejč Florián č. 179 Hliník – strážní domek u závor

č. 218 za Chvátalovou ul. – jatky č. 219 Nádražní – u trafiky – Telička Jan

č. 235 Nádražní – Jiříčková Fr. č. 307 Hřbitovní – v zahradě domů č. 103

č. 147 Žabák – Balášová Voj

č. 200 Žabák – Barnet Jan

č. 444 Farma v poli – Kyselák Ant.. Poslední tři byly vybombardovány .

 

Farní úřad církve římskokatolické .

Nejnižší správní jednotkou církve je farnost . Původní farnost v Němčicích tvořili obce Němčice, Hruška, Měrovice, ale když byly postaveny kostely v Hrušce a v Měrovicích , vznikly tři farnosti a němčické farnosti zůstala jen místní obec. Z církevních památek zasluhuje pozornosti vyjmečně stavěný chrám sv. Maři Magdaleny. Stavba kostela má totiž jen malou věžičku nad hlavním oltářem, kdežto věž stojí samostatně 6 metrů severně od průčelní západní zdi kostela. Stavba kostela pochází ze 16. století . Věž byla postavena později a je majetkem obce nikoli kostela .Na Moravě se zachovalo jen 5 staveb kostela bez hlavní věže . Někteří historikové poukazují, že tyto kostely byly vystavěny v období renesance církví českobratrskou . Kalich jako symbol této církve, který snad původně vyčníval nad střechou hlavních portálů těchto kostelů, byl později za doby protireformace nahrazen dvojitým železným křížem . Pravdivost těchto údajů se historikům o Němčicích nepodařilo prokázat, ačkoli čeští bratři zde v 16. a počátkem 17. století byli až do třicetileté války .

Uměleckou a dnes i historickou cenu má křížová cesta, která byla vytvořena r. 1909 akademickým malířem a prvním českým mozaikářem, umělcem Viktorem Foerstrem bratrem známého hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstra a švagrem spisovatelky Růženy Jesenské . Podle sdělení našeho bývalého faráře P. Navrátila, který v Němčicích působil řadu let bylo Foerstrovi zaplaceno za křížovou cestu 1400 zlatých a za mozajku 240 zlatých, na tehdejší dobu značné obnosy peněz. Foestr provedl také návrh malby zdejšího chrámu, ale k jejímu provedení již nedošlo pro nějaké nedorozumění mezi ním a P. Valouškem tehdejším farářem a poslancem říšského sněmu ve Vídni.

Z období baroka zachovalo se v obci několik soch: v parku u kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1717. Poměrně mnoho soch stojí v Čechách a na Moravě z 18. stol. zobrazující sv. Jana Nepomuckého . To můžeme vysvětlit prohlášením sv. Jana z Nepomuku za svatého roku 1731 . Vedle sochy sv. Jana Nepomuckého v parku u kostela stojí mohutný kamenný kříž z roku 1740, který sloužil původně jako hřbitovní kříž, neboť za starých časů nejen u nás, ale i jinde se zemřelí pochovávali v okolí kostela . Hřbitov na nám. Komenského v prostoru nynějšího parku byl zrušen v roce 1856 a přemístěn do polí západně od obce při silnici doVíceměřic. V parku na náměstí vpravo od kamenného kříže je socha sv. Františka Xaverského, s letopočtem 1785. Poněvadž na kříži na soše sv. Fr. Xaverovského jsou nápisy vyryty tak, že z jejich vzniku a na soše sv. Fr. Xaverovského je arabský letopočet s křížkem můžeme usuzovat, že arabské číslice udávají jen rok obnovení této sochy . Z církevních soch je v Němčicích n. H. umělecky nejcenější baroková socha apoštola Judy Todeuse / tadeáše/ na nám. Palackého před radnicí . Nápis na soše je český a psaný nikoliv rytý. Pochází z roku 1884 kdy byla socha opravena nákladem obce. Pod dnešním silným nátěrem nalézá se pravděpodobně původní nápis latinský. Socha sv. Judy Tadeáše svým uměleckým provedením připomíná dílnu virtuosního sochaře Bohumila Fritchse . Byl to žák věhlasného barokního sochaře Jiřího Rafaela Donera. Svou samostatnou kariéru započal Fritchs jako sochař pro Lichnštejny, poutním kostelem na Vranově u Brna stavbou hlavniho oltáře. Další jeho 10. soch velkých a 48 soch malých je na hřbitově ve Střilkách. Tyto sochy jsou z pískovce . Formální mluva těchto soch a staré tradice svědčí o Fritaahsově autorství. Přesto souvěký písemný dokument o tom nebyl zjištěn .

Na paměť 1000 letého výročí úmrtí slovanského věrozvěsta Metoděje byla na náměsti postavena 28. července 1885 a veřejnosti odevzdána 11metrů vysoká zlacená socha Panny Marie, vytvořená sochařem Antonínem Beckem v Kroměříži. Do základu sochy byla uložena pamětní listina . Na sochu byl mezi občany vybrán značný obnos 956 zlatých a 26 krejcarů.

Dopolední slavnost svěcení pořádala fara, a odpolední spolek Zubr.

K těmto památkám patří necírkevní památka “ žudr” je to hanácký dům čp. 70 s podloubím, prý byl postaven roku 1805 a přestavěn v nynější podobu / patro, omítka, střecha / roku 1909. S přírodních památek je tady Masarykova lípa zasazená v roce 1929na návrší nad tratí –“Nad Koutem”. Lípa je památka na návštěvu prvního presidenta v naší obci u příležitosti velkých vojenských manévrů v prostoru Němčice – Dřínov – Kroměříž za účasti francouzkého maršála Petaina. S toho místa sledoval president Masaryk s vojenským štábem průběh celého cvičení.

Během tohoto století byly s věže dvakrát odebrány všechny zvony k účelům válečným.

Dne 4. října 1916 odebralo 10 vojínů pod vedením inženýra dva zvony /jeden o váze 848 kg , druhý 491 kg /. V říjnu 1917 byly odebrány i zbylé dva zvony, / jeden o váze 237 kg, druhý - umíráček o váze 18 kg /. Věž zůstala bez zvonů, ponechán byl jen malý zvon nad kostelem.

V roce 1926 bylo pořízeno 5 nových zvonů / zvon Panna Maria váha 969 kg, zvon sv. Cyrila a Metoděje 494 kg, zvon sv. Maří Magdaleny 366 kg, a zvon sv. Františka – umíráček o váze 18 kg / . Při této příležitosti vyměněn i zvonek nad kostelem a nahrazen zvonem sv. Josefa o váze 48 kg . Tyto zvony provázely farníky pouze 16 let. Za nacistické okupace 16. března 1942 byly všechny zvony sejmuty a 23. března 1942 z farnosti odvezeny . Věž zůstala prázdná 26 let . V roce 1968 veliká obětavost farníků umožnila nákladné dílo – pořízení 5ti nových zvonů ulitých firmou Franc Schiling die Sohme z Appelldu v NDR .

Jsou to zvony :

sv. Václava o váze 900 kg s nápisem “ Nedej zahynouti nám ni budoucím”

sv. Cyril a Metoděj o váze 500 kg s nápisem “ Dědictví otců zachovej nám pane”

sv. Panny Marie o váze 360 kg s nápisem “ Zůstaň matkou lidu svého”

sv. Maři Magdaléna o váze 210 kg s nápisem “ Svatá Maři Magdaléno oroduj za nás”

sv. František – umíráček o váze 20 kg s nápisem “ V hodinu smrti oroduj za nás”

Nové zvony byly 28.října 1968 v den 50. výročí vzniku Československa slavnostně vysvěceny a ještě týž den v 15. hodin poprvé vyzváněli .

 

Z historie tělocvičné jednoty SOKOL .

 

Na počátku tohoto století sílila mezi naší mládeží touha po založení tělocvičné jednoty .

Příslušníci mládeže při pobytu mimo Němčice , ať na studiích nebo v učení poznávali Sokol nejen z veřejných cvičení, ale i z jeho denní činnosti . Podle záznamu kroniky zůčastňovala se mládež slavností a veřejných vystoupení blízkých okolních sokolských jednot a v roce 1909 dokonce požádala župního náčelníka profesora Běňu z Kroměříže o informace potřebné k založení Sokola . Ovšem samo nadšení k založení jednoty nestačilo, chyběl organisátor a vedoucí osobnosti, které by se jednotě postavili do čela . Teprve příchodem pokrokového dělnictva a úřednictva nově postaveného cukrovaru v letech 1909 a 1910 mezi nimiž byli sokolští pracovníci uspíšilo se uskutečnění touhy mládeže po Sokole . Podmět k vytvoření přípravného výboru Sokola v Němčicích n. H. dal vážný cukrovaru Arnold Moudrý, dlouholetý sokolský pracovník a cvičitel přistěhovaný do Němčic 1. února 1910. Při zkoumání možností založení sokolské jednoty spojil se s učitelem Antonínem Jašou, který jako obecní tajemník znal dobře místní poměry, a sám osobní agitací získal příslib 60 ti členů, že vstoupí do tvořící se Jednoty . Přípravný výbor vypracoval stanovy, které byly na ustavující se valné hromadě 19. srpna 1911 schváleny, a tak nová tělocvičná jednota Sokol vstoupila v život s 92 členy . Zvolený výbor organizuje ihned cvičení mužů v zadní místnosti hostince “ Na pinduli” za vedení náčelníka Arnolda Moudrého. Dne 4. září téhož roku zakládá jednota ženský odbor . Protože nejsou vycvičeny cvičitelky, vede z počátku cvičení sám náčelník Moudrý . Návštěva cvičení je poměrně značná neboť cvičících mužů bylo v prvním roce průměrně 15, žen 17. Činnost jednoty v dalších letech, až do vypuknutí první světové války se rozvíjí velmi úspěšně . S cvičením dorostenců bylo započato 13. února 1912, cvičení dorostenek 9. srpna 1913 . V roce 1912 tj. rok po založení pořádá 5 veřejných cvičení a to v Měrovicích , Hrušce , Němčicích a dvě vystoupení v Tvorovicích, kde zakládá svoji první pobočku . VI. Sletu Všesokolského v Praze roku 1912 se zůčastnilo z němčické jednoty 23 členů . Brzy po založení je jednota nucena řešit naléhavě otázku cvičební místnosti . Malá místnost hostince cvičencům nestačila a muselo se cvičit na několikrát . Proto byl nejprve ustanoven stavební odbor a později 19. dubna 1913 bylo založeno družstvo pro postavení tělocvičny . Protože jednota neměla ani pozemek , ani dostatek finančních prostředků, byl vypracován a schválen návrh přístavby tělocvičného sálu k hostinci na Pinduli, kterou podle smlouvy měli financovat jednota a majitel hostince . Příprava definitivního projektu se však protahovala a další přípravy přerušila válka . Památného sletu Moravského sokolstva v Brně 28. a 29. června 1914 se zůčastnilo 43 příslušníků jednoty , kteří byli svědky předčasného ukončení sletu, po zprávě o zavraždění následníka trůnu v Sarajevě . Mobilisace, která snížila počet mužských členů jednoty o polovinu, ostré zásahy a persekuce sokola ze strany rakouských úřadů, působili skličujícím dojmem na členy výboru jednoty . Po celou dobu války cvičily jen mladé, obětavé ženy vedené Františkou Matouškovou / provdanou Brabcovou / a Františkou Balášovou / provdanou Oulehlovou /. Dokonce v březnu 1918 začala Fr. Matoušková i se cvičením mužského dorostu . Připravila jej k veřejným vystoupením v roce 1918 a na veřejném cvičení v Uhřičicích a na okrskovém cvičení v Kojetíně a župním sletu ve Zdounkách .Výbor se sešel za celou dobu války jen k 8 schůzím.

Tato nečinnost byla také předmětem kritiky na první poválečné valné hromadě konané 18.ledna 1919 . Na paměť ukončení státní nesvobody zasadila 24.dubna 1919 jednota na náměstí v Němčicích n. H. “ Lípu svobody” a 17.srpna téhož roku slavnostně odhaluje prapor jednoty . Po první světové válce byl značný příliv členstva, které ze 109 členů z roku 1918,

Vzrostlo na 214 členů v roce 1920 .

VI I. sletu prvního poválečného se zůčastňuje 55 příslušníků naší jednoty . Vzrůst činnosti vzdělávací i zábavné přinutil výbor, aby hned v prvním roce poválečné činnosti se zabýval cvičební místností . Po několika neúspěšných jednání o koupi pozemku a realit vrací se výbor k předválečné myšlence přístavby sálu k hostinci Na Pinduli, za spoluúčasti majitele hostince.

Stavba byla zahájena v květnu 1919 a dokončena v září téhož roku . Při slavnostním otevření konala se 18.září 1919 slavnostní akademie a 19.září den žactva a dorostu .Brzy nato získal Sokol koncesi k promítání filmů v novém sále . Část členstva nepřijala sympaticky přístavbu sálu za spoluúčasti majitele ve kterém byla jednota jen podnájemníkem . Tvrdila, že jednota mohla postavit svoji vlastní budovu i když neměla žádných finančních prostředků . Stačilo kdyby se obrátilo jen na obětavost členstva . Budoucnost dala těmto hodně za pravdu .

Postavením vlastního sálu zesílila jednota svoji činnost, a tím rázem získala i celkový kulturní, společenský a veřejný život ve vsi, který se musel tísnit v hostinci případně v nevhodných učebnách tehdejší obecné školy . 3.února 1922 převzala do ochrany menšinovou jednotu v Petrovicích u Bohumína o kterou se obětavě starala až do roku 1935, kdy byla ochranitelské povinnosti zbavena . V roce 1923 začalo se hrát pro děti loutkové divadlo, které postupně bylo velmi dobře vybaveno i pro náročnější hry . Bohužel malý počet loutkařů byl příčinou, že loutkové divadlo se neuplatnilo pronikavěji v kulturní činnosti jednot. V roce 1924 bylo započato se cvičením starších žen, v roce 1925 se cvičením starších mužů, kteří pak cvičívali pravidelně až do druhé světové války .

Cvičili i na osmém, IX a X Všesokolském sletu . V roce1925 pořádá jednota své první šibřinky, které se pak staly po řadu let nejvýznamnější společenskou zábavou , četně navštěvovanou nejen z blízkého okolí, ale i vzdálenějších míst . Desítky a sta pracovníků a několik set rukou se vždy podílelo na výzdobě sálu, která se každým rokem zlepšovala .

V roce 1927 vytvořil se v jednotě smíšený a mužský pěvecký sbor, které pak často vystupovaly při slavnostních kulturních podnicích pořádaných jednotou nebo obcí .

Koncem třetího desetiletí nastává hospodářská krize a nezaměstnanost, která má vliv na činnost jednoty . Jednota zřizuje sociální odbor, rozdává mezi postižené téměř 18 metrických centů mouky a dosahuje toho, že nikdo z postižených příslušníků jednoty nebyl po celý rok bez zaměstnání . Ovšem základní příčiny hospodářské krize jednota vyřešit nemohla .

Koncem roku 1937 má jednota 485 příslušníků tj. téměř 25% všeho obyvatelstva obce .

Úroveň tělovýchovných a kulturních podniků je poměrně vysoká . Jednota Sokol je jednou z mála sokolských jednot, které v roce 1935 pořádají veřejné cvičení bez cizí pomoci, při němž se na cvičišti vystřídalo 250 cvičenců vlastní jednoty . Ve sletovém roce 1932 jednota spolu s obcí pořádá na oslavu 100. výročí narození Dr. Miroslava Tyrše řadu podniků při kterých se znovu ozvala potřeba vhodného cvičiště . Proto v roce 1935 vybudovala jednota dobrovolnou prací svého členstva a dorostu nové cvičiště na pozemku za Novosady vedle trati. Bohaté oslavy 25. let trvání jednoty v roce 1936 vyvrcholily a již na tomto novém cvičišti je uspořádán Den žactva a dorostu, při kterém dostalo žactvo novou vlajku . V radostné chvíle tohoto výročí již zasahují temné předtuchy zla z různých zahraničních jednáni našeho německého souseda i chování občanů německé národnosti u nás v Československu . Členové jednoty zůčastňují se branných kurzů, branných závodů a cvičení .Bohužel toto odhodlání k obraně vlasti bylo trpce zklamáno tz. Mnichovskou dohodou na podzim roku 1938 .

Velmi aktivně se jednota stará o letní tábor na Bezedníku u Lukova vybudovaný v roce 1934, který pak po řadu let byl oblíbeným rekreačním střediskem sokolské mládeže i dospělých .

Jako úder hromu ochromuje život jednoty stropní požár při taneční zábavě o Silvestrovské noci, který vypukl o 4 hodině ranní 1.ledna 1938, od vadného komína a zničil sál do základů .

Obětavost mnoha členů, kteří z hořící budovy zachránili nářadí, zařízení jeviště i příkladná obětavost operátora Karla Mojžíše, který v poslední chvíli zachraňuje drahý promítací přístroj, pomohla sice snížit velké ztráty na majetku, avšak jednota během hodiny ztratila to hlavní – střechu nad hlavou .

Za bezmezného nadšení členů a příznivců sokola bylo v neuvěřitelně krátké době 3 měsíců vybudován v Masarykově ulici nový vlastní s prostornou sokolovnu s veškerým příslušenstvím .

Jednota zakoupila hostinskou koncesi a zřídila v sokolovně hostinec, který vedla ve vlastní režii až do rozpuštění sokola v roce 1941 . Ačkoli jednota v roce 1938 byla pracovně silně zatížená stavbou sokolovny, nouzově cvičila v tělocvičně městské školy, důkladně se připravila a zůčastnila X. Všesokolského sletu v Praze . Vliv na německé obsazení Čech a Moravy Němci 15.března 1939 projevuje se v práci jednoty značná skleslost . V roce 1941 dochází k rozpuštění Sokola, zabavení majetku a zatčení jeho předáků a věznění v koncentračních táborech . Z naší jednoty byl zatčen František Sedláček – župní starosta a Otýlie Přivřelová – župní náčelnice . Loutkové divadlo bylo místní četnickou stanicí posláno jedné německé škole v Olomouci . / to bylo při likvidaci Sokola ./ Kino bylo sice převedeno pod ústředí německé správy, avšak zůstalo nadále v rukou sokolů . Vedení kina nejen, že udržovalo a zlepšovalo budovu a zařízení a podařilo se mu vzdor četným revisím a kontrolám, že část zisku byla ukládána na fingovanou knížku a tak byl dluh na sokolovně po skončení války o značnou částku snížen .

Po osvobození Rudou armádou se výbor jednoty schází velmi brzy a to 29.května 1945 . První starostí je opravit škody vzniklé na majetku válečnými událostmi, tyto škody byly vyčísleny

/ ve staré měně / na půl milionu korun . Po první poválečné valné hromadě konané 7.července 1945 je stav stabilizován na 237 členech, a je zahájena plynulá činnost i když nebylo vše bez kazů . 8. a 9. června 1946 se koná první poválečné cvičení, které ukázalo některé slabiny jako důsledek protektorátní výchovy tj. malý zájem mladšího členstva, menší ukázněnost a slabší výcvik . Miloslav Kolejka se umístňuje v přeboru ČOS jako druhý a stává se členem státního reprezentačního a olympijského družstva gymnastů . Druhého úspěchu dosahuje Miluše Oulehlová , která se stává dorostenskou mistryní republiky v krasojízdě .

 

 

 

 

 

 

 

 

Sokolovna.

 

Tělovýchova a kultůra v Němčicích se od první světové války až do roku 1937 tříštila.

Byla odkázaná jednak na sál sokolovny při hostinci “Pindula”, jednak na sál orlovny při hostinci “Lidový dům”. Před ukončením silvestrovské zábavy dne 1. ledna 1938 mezi čtvrtou a šestou hodinou vyhořela sokolovna na Pinduli do základu. Příčinou požáru byl vadný komín. Jelikož spolumajitelka sokolovny a zároveň majitelka hostince na Pinduli Anežka Matoušková, kladla při jednání o výstavbě nového sálu přemrštěné požadavky, rozhodla se tělocvičná jednota Sokol pro stavbu nové sokolovny v Masarykově ulici.

Výbor Sokola zakoupil počátkem roku 1938 pozemky a provedl akci úpisů darů a půjček na stavbu vlastní sokolovny. Tato akce měla nečekaný úspěch. Z celkového počtu 266 členů Sokola upsalo 237 na darech 92 190 korun, na půjčkách 25 000 korun.

Celkem 117 680 korun.

Plány na novou sokolovnu vypracoval architekt ing. Lorenc ze Zlína /za okupace nacisty umučený/ . Stavba byla zadána staviteli Tomáši Handlovi z Tvorovic. Výbor Sokola vypsal pracovní povinnost a provedl široce založenou akci svozu stavebního materiálu. Je zajímavé, že na tuto dobu se zapojili do této akce nejen členové jednoty , ale materiál dováželi svými potahy i nečlenové , dokonce i příslušníci strany Lidové, nevyjímaje i řady příznivců z okolí.

Na stavbě sokolovny se pracovalo rychle a obětavě. O mimořádné pracovní aktivitě svědčí

celková doba výstavby sokolovny. Se stavební úpravou pozemku zakoupenou ve výměře 57,25 arů se započalo v dubnu 1938, slavnost kladení základního kamene se konala v květnu, a již koncem července při němčických hodech byla sokolovna slavnostně otevřena a byl v ní první kulturní podnik.
Jednota Sokol zakoupila hostinskou koncesi hostince “U lípy”, který stál za kostelem čp.72 a zřídila v sokolovně hostinec, který vedla ve vlastní režii až do rozpuštění Sokola
v roce 1941.

O provoz hostince se obětavě starali členové hostinského odboru Sokola, a tak výbor jednoty zajišťoval z příjmu hostince splácení úroků a úmoru dluhu, který vznikl stavbou sokolovny.Původní stavba sokolovny měla předsálí s pokladnou a šatnou,záchody, hlavní sál o rozměrech 16,5 x 24 metry, balkon s 80 sedadly, a přísálí o rozměrech 5 x 24m. Plocha 120metrů přísálí se dala rozdělit na tři místnosti, jednak pohostinství, jednak jako schůzovní místnosti. Sál na jižní straně je zakončen prostorným jevištěm 13 x 10 metrů, které je spojeno se šatnami, záchody pro herce a sklepem pod jevištěm.

Při výstavbě sokolovny bylo rozhodnuto, že sál bude sloužit jak kultuře ( divadlu, kinu, tanečním zábavám ), tak i tělovýchově po dobu než se zaplatí dluh na sokolovně, který po dokončení stavby a zařízení činil 357 810 Kč, pak teprve měla být vystavěna za jevištěm směrem jižním v dnešní Sokolské ulici nová tělocvična, jen pro tělovýchovu, kdežto sál měl zůstat k užívání jen pro kulturu, poněvadž tělovýchovný provoz v tělocvičně s jiným druhem činnosti je z hygienických důvodů zásadně nepřípustné. Druhá světová válka zmařila tento plán a zanechala nadále v naší obci roztříštěnou kultůru i tělovýchovu. Teprve únor 1948 a socialistické budování způsobilo radikální změny i v organizaci tělovýchovy a kultůry vůbec.

Sjednocená tělovýchova byla u nás soustředěna v sokolovně, sokolské kino Haná a orelské kino Oko bylo sloučeno v sále Lidového domu /orlovna/, který byl upraven na sál kina s 295

sedadly v přízemí a 76 sedadly na balkoně.

 

 

 

 

 

 

 

Historie sportovních zařízení.

 

První sportovní hřiště v Němčicích bylo zbudováno v roce 1931 sportovním klubem

SK Němčice n.H. v tomto roce založeném. V bývalé obecní cihelně v Hliníku bylo upraveno místo na hřiště menších rozměrů pro kopanou, které jak uvádí pamětní kniha SK Němčice

“obecní zastupitelstvo vzácným porozuměním pro sport pronajímalo sportovnímu klubu za pouhých 10 korun ročně”. Jelikož sportovní hřiště v Hliníku neodpovídalo předpisům a sportovním podmínkám, bylo v zimních měsících roku 1932 na návrh člena výboru

SK Němčice Jana Krejčíře čp. 327 bylo rozšířeno tak, aby vyhovovalo předepsaným požadavkům kopané. Na úpravu a rozšíření hřiště byla uzavřena sportovním klubem půjčka ve výši 4000 korun a místním nezaměstnaným členům klubu dána možnost v zimní době pracovat na úpravách hřiště, někdy i v krutém mrazu za 8 korun denně. Hřiště mělo být chloubou našeho městečka. Soustavná sportovní činnost na nově upraveném hřišti byla zahájena 27.března 1932 přátelským fotbalovým utkáním s klubem SK Haná Měrovice.

V roce 1934 rozměry hřiště již nevyhovovaly zápasům kopané I.B třídy ,do které si klub

SK Němčice vybojoval postup a tak podzimní kolo muselo být dohráno na pozemcích rolníka Vojtěcha Kyseláka čp.39 a mlynářky Bohumily Čápové čp.99 na Podstruží poblíže hřbitova.

Na žádost klubu nabídla obec pro zbudování většího hřiště obecní pozemky ve Žlebě. Ty však pro vlhkost a vzdálenost od obce sportovnímu klubu nevyhovovaly. Proto SK Němčice podal obci novou žádost na pronájem pozemků na sportovní hřiště. Na základě této žádosti byla při pronájmu obecních pozemků 16.ledna 1935 dojednána úmluva s dosavadními nájemci pozemků na Trávnikách v tom smyslu, aby tyto pozemky byly pronajaty klubu. Všichni zůčastnění s plným porozuměním klubu vyhověli a obecní zastupitelstvo pak pronajalo klubu pozemky o výměře asi jeden hektar za částku asi 300 Kč za měřici na dobu 5 ti let to je celkem za 1500 Kč za tuto dobu. Obětavou prací členů a příznivců klubu se pozemky rychle změnily v rovnou plochu a kolem hřiště byl postaven plot, na jehož materiál byly upisovány dobrovolné příspěvky. Již 24.března 1935 byl na tomto novém hřišti odehrán první mistrovský zápas s klubem SK Haná Tovačov. V následujícím roce byly na hřišti postaveny šatny zakoupené od likvidujícího se klubu SK Klenovice na Hané. Takto vybudované hřiště s lavičkami po obvodu sloužilo obecenstvu po dobu téměř 20 let.

Jako další sportovní zařízení bylo vybudováno v roce 1935 tělovýchovnou jednotou Sokol letní cvičiště za Novosady. Potřebu vhodného cvičiště prosazoval cvičitelský sbor Sokola již od roku 1927 , neboť malé hřiště na zahradě hostince na Pinduli počtu cvičenců a novým směrům v základní tělesné výchově Sokola jež nedostačovalo. Proto v roce 1930 byl v Sokole ustanoven stavební odbor s konkrétním úkolem získat vhodný pozemek pro letní cvičiště, koupaliště a případně sokolovnu. Bylo jednáno s různými majiteli pozemků na Trávníku ale bezvýsledně. Teprve v roce 1932 byly zakoupeny na vybudování vhodného koupaliště pozemky od majitelů –manželů Floriána a Emilie Kyselákových čp. 8 ve výměře

31,65 arů za 14 685 Kč při potoku Žlebůvka pod železniční tratí. Vysoký projektový náklad a různé technické překážky znemožnily uskutečnění této akce. Jelikož se blížil rok 1936 tj. výročí 25 let trvání jednoty Sokol Němčice byla naléhavá otázka letního cvičiště vyřešena rozhodnutím výboru Sokola , zřídit cvičiště na pozemku zakoupeném na koupaliště. Letní cvičiště se stupňovitým hledištěm a lehkoatletickou dráhou bylo vybudováno v roce 1935 dobrovolnou prací členstva a dorostu. Příslušníky Sokola zde bylo odpracováno 2 427 hodin, mimo to na oplocení cvičiště věnovalo členstvo na darech 7 893 korun. Jeho plánovaná úprava byla dokončena v roce 1937. Byl postaven dům čp. 414 se šatnami a sprchami pro cvičence a bytem pro sokolníka.

Dnešní sportovní stadion s krytou tribunou a koupalištěm byl vybudován v letech 1953 –

1959 svépomocí občanů s využitím státních finančních prostředků.

 

Historie klubu cyklistů v Němčicích n. H.

Počátky cyklistiky je možno spatřovat v příležitostných cyklistických zájezdech, pořádaných spolkem Sokola zpravidla o nedělích a svátcích . První cyklistické závody v obci pořádá

8.srpna 1926 v rámci své slavnosti odbor národní jednoty pro severovýchodní Moravu na okruhu Němčice – Mořice – Vrchoslavice – Němčice . Podmět k založení klubu vzešel z řad mládeže v čele Rostislavem Oulehlou / mechanikem /, který již v roce 1927 jako šesnástiletý vstoupil do Českého klubu velocipedistů v Kojetíně a během dvou let získal do tohoto klubu 16 mladých lidí z Němčic . Činnost cyklistů byla zahájena v roce 1930 po poradní schůzi konané 19.ledna 1930 v hostinci na Budově . Ustavil se klub cyklistů a na valné hromadě 20.dubna 1930, kde si ustanovil pro činnost heslo “ Hni sebou, hneš světem . Předsedou klubu byl zvolen dlouholetý člen Českého klubu velocipedistů z Vyškova Jan Marák, pošmistr v Němčicích, místopředsedou se stal Vojtěch Brabec . Již v prvním roce činnosti měl klub 32 členů z toho 8 závodníků . Prvními závodníky v silné skupině byli Kašpárek Antonín, Oulehla Rostislav, Metelka Jaroslav, v slabší Kyselák Eduard, Kyselák Vladimír, Borovička František a Zelinka Jaroslav . Dne 29.června 1930 byl cyklistickým klubem v Němčicích nad Hanou uspořádán první cyklistický závod na trati Němčice – Mořice – Pavlovice – Srbce – Vitčice – Dlouhá Ves – Vrchoslavice – Němčice . Start a cíl závodu byl na náměstí v Němčicích . Na start se sjelo 95 jezdců ze tří kategorií . Dorost na jeden okruh tj. 15 km, závodníci nováčci na tři okruhy tj. 45 km, a hlavní skupina na pět okruhů tj. 75 km .

Organizace a propagace závodu jak v místě tak v obcích kudy závodníci projížděli byla vzorná . V kategorií dorostu se naši závodníci neumístnili, protože byli výkonnostně slabší, v kategorií nováčků dojel jako druhý Oulehla Rostislav, v hlavní skupině se umístnil jako čtvrtý Kašpárek Antonín . Poněvadž se tento závod vydařil jak po stránce technické tak i finanční, byl pořádán již tradičně avšak na trati 6,3 km dlouhé nazvané “ Hanáckým okruhem” / Němčice – Mořice – Vrchoslavice – Němčice /. V roce 1935 měl cyklistický klub již 105 členů, ale přišla doba nezaměstnanosti, kdy počet členů začal ubývat, jednak odchodem na jiná pracoviště, jednak nástupem do presenční vojenské služby, která byla prodloužena na dvě léta . Činnost klubu upadala ,počet členů klesal tak, že v roce 1937 měl klub pouhých 10 příslušníků . Oživení nastává až v roce 1938 kdy byli získáni mladí členové závodníci – bratři Dvořákovi z Mořic, Aleš Zháněl, Sahánek z Viceměřic, Hrabčík z Vrchoslavic a jiní . V době okupace a za druhé světové války se omezuje činnost klubu pro nedostatek galusek, a náhradních součástek na kola . Hned po válce se stává Hanácký okruh dostaveníčkem jezdců silničářů z celé republiky, neboť tito byli u nás srdečně vítáni a pohoštěni a rádi pak vzpomínali na chvíle strávené v kamarádském duchu mezi členy nadšeného klubu . Poslední Hanácký okruh se jel 24.července 1955 .

V roce 1948 při slučování tělovýchovy vstupuje cyklistický klub do Sokola jako Cyklistický oddíl TJ Sokol Němčice n. H., a v prostorné tělocvičně / 12,6 x 24 m / získává ideální podmínky pro sálové sporty . S krasojízdou v Němčicích začali cyklisté v roce 1947 .

V roce 1949 byla v Němčické sokolovně uspořádána první cyklistická akademie . První přebor v krasojízdě dorostu ČSR se konal 30.září 1950 u nás v Němčicích . Zde první přebornicí se stala naše Míla Oulehlová . V sálové cyklistice – kolové dosáhl náš oddíl největšího úspěchu v roce 1960, kdy dvojice Krejčíř Alois – Oulehla Rostislav vyhrála třetí kolo druhé ligy a tím si zajistila postup na mistrovství ČSSR, avšak v roce 1961 hrála neúspěšně tak, že sestoupila do druhé ligy .

 

 

 

Historie sportovního klubu kopaná .

První fotbalový klub v Českých zemích byl založen v Praze v roce 1891 . Naše nejpopulárnější hra kopaná se odtud šířila na venkov velmi pomalu . Ještě v roce 1920 byli nám nejbližší sportovní kluby které pěstovali kopanou v Kojetíně a Prostějově .

V roce 1921 skupina německé mládeže – studenti a dělníci kteří hrávali kopanou porůznu na svých pracovištích se sdružili kolem Karla Jílka, aktivního hráče sportovního klubu SK Kojetín a za jeho odborného vedení vytvořila v Němčicích oddíl kopané – první jedenáctku .

Trénovalo se tehdy na trávníku před domem čp. 243 tj. v dnešní ulici Čs. Armády,v době kdy to byl ještě nezastavěný prostor . Oddíl kopané sehrál i několik zápasů s okolními oddíly, dokonce i zápas s SK Kojetín .

Jelikož oddíl kopané byl odkázán sám na sebe neměl dostatek finančních prostředků a tak se brzy rozešel . V roce 1923 po založení dorostu politické strany živnostenského – obchodnické středostavovské byl učiněn bezvýsledný pokus o vytvoření fotbalové jedenáctky při této organizaci . Avšak nadšence pro kopanou neustále přibývalo . V roce 1933 mládež v čele s bratry Janem a Bohumilem Čechovými připravila cvičné hřiště malých rozměrů .

Bylo to v Hliníku v místě kde se dříve kopala hlína na výrobu nepálených cihel zvaných “vepřáky”. Morální a finanční podporu poskytoval jim opět neúnavný nadšenec pro kopanou Karel Jílek tehdy již výrobce perleťových knoflíků v Němčicích n. H. Němčická mládež touto akcí se snažila vzbudit pro kopanou zájem veřejnosti a to se jí také podařilo . Zájemci o kopanou se sešli 9.dubna 1931 na přípravné schůzi, kde se přihlásilo do klubu 67 členů .

Z těch byl zvolen přípravný výbor . Ustavující valná hromada sportovního klubu SK Němčice nad Hanou se konala 2.srpna 1931 a zvolila si předsedu PhMr Zdeňka Jindru / lékárníka /, místopředsedu Josefa Zrzáně – obuvníka a jednatele Karla Jílka – výrobce knoflíků .

Nový sportovní klub zahájil svou činnost v roce 1931 v srpnu zdařilou dvoudenní sportovní slavností, která se pak konala tradičně v srpnu, každého roku . Dne 9.ledna 1932 uspořádal sportovní klub první karneval, který splnil po všech stránkách svůj účel . Karneval se stal pak v příštích letech tradičním kulturním podnikem plesových sezón v Němčicích .

Soustavná sportovní činnost klubu se plně rozvinula teprve v březnu 1932 na nově upraveném hřišti v Hliníku . V tomto roce bylo ve sportovním klubu utvořeno družstvo házené žen .

SK Němčice se stal členem hanácké fotbalové župy a jeho sportovní činnost byla usměrněna rozlosováním mistrovských zápasů . Počáteční sportovní neúspěchy rozladily nejen členy klubu, ale i samé hráče . Avšak postupem času výkony mužstva dosáhli takové výše, že sehrané mužstvo přihlásilo se do fotbalové soutěže o putovní pohár továrníka J.A. Batě a ve skvělém vítězství získalo pohár pro rok 1932 – 1933 . V roce 1933 dalo obecní zastupitelstvo klubu souhlas nosit na sportovních dresech a na klubovní vlajce znak obce . V tomto roce na sportovních srpnových dnech poprvé vystoupila jedenáctka starých pánů . Na jaře roku 1934 se výkonnost mužstva natolik upevnila, že se stal náš klub vedoucím klubem I I I . třídy hanácké fotbalové župy . Při stále stoupající formě a výkonnosti postoupilo mužstvo v druhé polovině roku 1934 do vyšší třídy I .B. Za pět let své činnosti vykazuje klub bohatou sportovní činnost . V roce 1935 sehrálo první mužstvo 34 zápasů, z nichž bylo 21 mistrovských, 9 přátelských , 4 pohárové . Po skončení podzimního kola figuruje sportovní klub v I .B třídě hanácké fotbalové župy na pátém místě mezi deseti soupeři . Druhé B mužstvo sehrálo v roce 1935 celkem 15 zápasů mezi šesti soupeři a umístili se na čtvrtém místě . V dalších letech se výkonnost našeho sportovního klubu zlepšovala tak, že v roce 1942 se jeho první mužstvo probojovalo do I. A třídy a tím dosáhlo nejvyššího stupně svého výkonu . S dobrou úrovní kopané stouply také návštěvy fotbalových zápasů a celkový zájem o kopanou . Na příklad při mistrovském zápase s Fatrou Napajedla bylo přes 2000 platících diváků což byl za dobu deseti let trvání rekord klubu . Avšak v I. A třídě vydrželo první mužstvo SK Němčice jen jeden rok . Po roce tuhého zápolení v I. A třídě musel náš klub v důsledku velmi silné konkurence sestoupit do I. B třídy . V tehdejší I.A třídě hrály tyto kluby : Fatra Napajedla , Sparta Prostějov, Haná Prostějov, Viktorie Přerov, Slovácké Slavie Uherské Hradiště, HSK Vyškov, Podvesná, Zlín a Holešov .

 

 

 

 

 

Četnická stanice

 

Byla zřízena v Němčicích 11.prosince 1909 a umístěna až do zrušení stanic SNB v roce 1953 na Palackého náměstí v I poschodí domu čp. 11. Po tomto roce byly zřízeny orgány Veřejné bezpečnosti .

Československý svaz požární ochrany / ČSPO /

 

Místní jednota ČSPO je nejstarší společenskou organizací v obci, neboť byla založena již v roce 1876 jako Sbor dobrovolných hasičů v Němčicích na Hané . Cílem dobrovolných hasičů bylo původně vycvičit a vychovat své členy tak, aby byli vždy připraveni nasadit všechny své síly k ochraně majetku bližního v případě požáru, povodně, katastrofy nebo neštěstí a neváhat pomoci postiženým nešťastným osudem . Sbor dobrovolných hasičů Němčice byl založen 1.května 1879. Zakladatel sboru byl tehdejší učitel obecné školy Robert Klucler, první velitel Zdražil František, čp. 49. Za dobu svého trvání se sbor zůčastnil 11 velkých zachraňovacích prací a prací při 8 povodních a pomáhal při 129 požárech .

 

Myslivecké sdružení Němčice nad Hanou .

 

Myslivost v naší obci se prováděla podle ověřených zpráv i ústního podání již před 100lety .

I po zrušení robot zůstala nadále výsadou bývalého majitele panství šlechtického rodu Metternichů . Prvním hajným v jeho službách byl Pouša Antonín . Jeho služba byla ztížená tím, že chycené pytláky musel vodit na správu statku do Kojetína . I když později změnil povolání pojem hajného z jeho rodiny nevymizel a jeho dceři dosud žijící Anně Oulehlové čp. 266 se obecně říkalo “Hanka Hajných”. Myslivecké společnosti, kterým byly honitby pronajímány začaly se tvořit koncem první světové války .

V katastru naší obce byl po řadu let nájemcem honitby rolník Karel Beneš čp. 24 a posledním nájemcem rolník Kyselák Karel čp. 12 . Ten v dubnu 1950 jako tehdejší myslivecký hospodář za účasti Jindřicha Floriána honebního starosty podal písemné prohlášení ve kterém se vzdal pachty společenství honitby v Němčicích s podmínkou, že tato honitba bude pronajata nově se tvořící Lidové myslivecké společnosti s názvem Myslivecké sdružení . Jeho prvním předsedou byl zvolen Mrázek Jan, řídící učitel místní národní školy . Za rok po této změně došlo na základě dohody k ustavení sloučené myslivecké společnosti – Myslivecké sdružení Němčice – Víceměřice se sídlem v Němčicích . Tato dohoda prospěla myslivosti obou obcí .

 

 

 

 

 

 

 

 

Československý svaz ovocnářů a zahrádkářů .

 

Prvními průkopníky zahrádkářství a ovocnářství v naší obci byli učitelé . Již v roce 1850 byla založena při obecné škole v Němčicích štěpnice ve výměře asi 420 čtverečných sáhů / tj. 15 arů /, ve které byli žáci zasvěcováni do pěstitelství roubování stromů a podobně .

V roce 1880 byly zřízeny ke školním účelům dvě zahrádky malá štěpnice a zahrádka pro pěstování květin . Tyto zahrádky se rozprostíraly západní částí dnešní ulice Čsl. Armády v prostoru západně od ústí Sokolské ulice . Velkým propagátorem ovocnářství a sadařství v Němčicích byl učitel Antonín Jaša . Na zdejší obecné škole působil od roku 1905 jako učitel, V letech 1926 – 1936 jako řídící učitel a řadu let zastával funkci obecního tajemníka .

Řídící učitel Jaša se staral o výsadbu nevyužitých volných prostranství v obci ovocnými, užitkovými i okrasnými stromy a keři . Z jeho popudu byl vysazen hájek v Hliníku, lesní remízka pro polní zvěř na Zlámance, vysázení parčíku na Komenského nám. Na Novosadech a jinde .

 

Historie pošty .

 

Poštovní úřad v Němčicích byl zřízen v roce 1862 . Prvním expedientem / poštovním zřízencem / byl kupec Celestýn Jáhně . Tehdy stačil sám zvládnout nejen poštovní agendu – veškerou úřední činnost, ale i obchod . Během sto let se vystřídalo na poště v Němčicích celkem 7 poštmistrů / 5 mužů a 2 ženy /, a poštovní úřad změnil čtyřikrát své umístění .

Z domu obchodníka Jáhně v Horní bráně čp. 2 se úřad koncem minulého století přestěhoval do domu čp. 21 na Palackého náměstí ,odkud byl v první světové válce přemístěn do domu čp.63 na Komenského náměstí, v roce 1922 zakoupila obec v Němčicích pro poštovní úřad dům čp. 283 na Palackého náměstí od vdovy po pekaři Taufrovi za 60 000 korun . Jelikož výstavbou nové měšťanské školy v Němčicích v roce 1925 se zdejší obec značně zadlužila odprodala dům 283 s poštou Janu Marákovi, /který působil jako poštmistr v Němčicích 20 let/

s podmínkou, že úřad zde zůstane po dobu 15 ti let . Po druhé světové válce v roce 1949 byla pošta na žádost Jana Maráka přemístěna do přízemí budovy MNV / radnice /, kde byla úřadovna adaptována z bytu bývalého hostinského na obecní Budově . Zde je dodnes .

Poštovní zásilky byly původně přepravovány na poštu do Němčic pravděpodobně z Kojetína po vybudování tratě Brno – Přerov pak z Nezamyslic . Teprve když po dvaceti letech provozu železnice byla zřízena zastávka v Němčicích na Hané, chodili poštovní zřízenci až pětkrát denně pro poštu k poštovním vlakům od Brna i od Přerova .Později poštovní vůz tažený koněm přijížděl denně ráno v 8 hodin / mimo neděli / pro poštu na Němčické nádraží a přijímal listovní a balíkovou poštu z poštovního vozu vlaku od Brna pro poštovní úřady Němčice, Pavlovice u Kojetína a Mořice . Večer v 18 hodin zase odvážel listovní a balíkovou poštu z těchto pošt k osobnímu vlaku od Přerova, který přijímal veškeré poštovní zásilky a odvážel do Brna, kde byli zásilky tříděny na různé směry . Od roku 1953 odváží a dováží poštovní zásilky pro zdejší poštu / denně dvakrát mimo neděli / poštovní autokurz z poštovního úřadu dříve do Kojetína v současné době do Prostějova .

Telegraf –

byl zřízen na poště v Němčicích v roce 1897 .

Telefon –

První telefonní spojení bylo v Němčicích od 1.srpna 1912 . původně bylo u nás zřízeno 10 telefonních stanic / účastníků /. Jejich počet se po první světové válce neustále zvyšoval .

/ v 1970 již 200 účastníků – stanic již automatická ústředna – dříve manuální /.

 

 

 

Historie naší železniční trati .

 

Zemský sněm Moravský schválil již v dubnu 1863 potřebu vybudování železniční trati Brno – Přerov a Brno – Olomouc – Štemberk . Při ověřování směru projektovaných tratí v terénu byla zjištěna celá řada překážek na území, kterými měly nové tratě procházet .

Další přípravy stavby trati byly oddáleny válečnými přípravami v Rakousku a válkou s Pruskem v roce 1866 . Teprve po této válce mířily deputace z Moravských měst návštěvy císaře Františka Josefa v Brně a vyžádaly si urychlení stavby dráhy ke zmírněni bídy obyvatelstva . Úřední povolení k výstavbě a provozu nové železniční trati dostala z Vidně 11. března 1867 společnost c.k. výhradně privilegovaná dráha císaře Ferdinanda . Trať Brno – Přerov byla nazvána Ferdinandova Severní dráha. Stavební povolení udělilo C.K. místodržitelsví Brno dne 8. července 1867. Ještě téhož roku bylo započato s průkopy svahů ležících ve směru trati. Nová železniční trať byla stavěna součastně od Brna i od Přerova, a v roce 1868 byla její výstavba již v plném proudu. Jen na stavbě trati a nádraží v prostoru Nezamyslic ( jak uvádí kronika žst. Nezamyslice ) bylo zaměstnáno několik set dělníků, zedníků a různých řemeslníků z blízkého i dalekého okolí. Mostaři byli Italové a bydlili v Nezamyslicích. O práci se hlásili i děti starší 10 ti let. Vydělalo se mnoho peněz aniž by v práci zaměstnané někdo honil. Cihly byly strojově vyráběny v příležitostně zřízené cihelně na kopci asi 100 metrů vzdáleném, severně od nádraží. Kámen byl dovážen z Kobeřic, Hradčan a Dobromilic, písek z Poliček. Při velkém počtu dělníků práce pokračovala poměrně rychle, neboť základní kámen ke staniční budově v Nezamyslicích byl položen v roce 1868 a v roce 1869 byla již budova dostavěna. Stavba trati údolím a močály se prováděla tak, že se do země narážely piloty( dřevěné kůly ) a ty se zasypávaly hlínou dováženou stavebním vlakem od prokopávaných svahů po prozatímně kladených pražcích s kolejemi ( zatímní pokládky ) na nových náspech.

V sobotu před svatým Duchem v květnu 1868 dle záznamu žel. stanice Nezamyslice přijel z Přerova do Nezamyslic po prozatímním položení stavební vlak s lokomotivou Minerva (malou ) se služebním vozem a nízkými vozy , které vezly stavební materiál pro Nezamyslice ( kolejnice, kámen, kvádry, točnu a veškeré součástky k tomu).

Výstavba železniční trati rozvířila klidný život měst a vesnic kudy procházela, ovšem zastaralé názory nepřály stavbě trati a vyvolaly celou řadu překážek, které pak ovlivnily její směr. U odboru pro udržování dráhy ve Vyškově jsou uloženy protokoly z roku 1869 zakládané na podkladě různých námitek obcí i jednotlivců, proti odstupu pozemků, proti stavbě mostů a propustí. Tato odvolání způsobila změny ve směru tratě,stavěné zbytečně klikatě. Také železniční stanice a zastávky této trati vyhýbají se obcím a městům a jsou od nich až 15 minut vzdáleny (chůzí).

Po vytýčení nynější trasy železniční trati Brno – Přerov mělo být postaveno nádraží v Němčicích n.H. a odtud nová trať směrem na Prostějov, Olomouc a Šternberk. Proti výstavbě nádraží v Němčicích se ostře postavilo tehdejší obecní zastupitelstvo. Které hlavní důvody vedly k tomuto na dnešní dobu nezodpovědnému rozhodnutí zástupců občanů?

Tehdy v době německého režimu a vlády Habsburků, kdy český lid byl na každém kroku pronásledován, deptán a poněmčován, užívalo se na železnici úředně německého jazyka a tak nádraží v českých krajích se stávala baštou němectví. Že tomu tak skutečně bylo i u nás ukazují výsledky úředního sčítání lidu koncem minulého století. V Nezamyslicích kde se hlásilo k německé národnosti průměrně 60 občanů, kdežto v Němčicích nebylo ani jednoho. Baštou němectví v Nezamyslicích kromě kláštera bylo také nádraží, poněvadž úředníci a zaměstnanci železniční stanice, ačkoliv původně české národnosti posílaly své děti do klášterní školy v Nezamyslicích kde bylo vyučování až do roku 1918 jen v jazyce německém a nikoliv do české školy zřízené již v roku 1861. To byl také jeden z důvodu proč české obce nepřály stavbě dráhy a nádraží.

V minulém století v letech 1821 až 1884 jak ukazují úřední obecní záznamy bylo v Němčicích stejně jako v Kojetíně a Tovačově ubytováno vojsko, zpravidla jízdní a to ne v samostatně určitých objektech, nýbrž po domech . Jako všude jinde neměli vojáci dobrou pověst pro nedůstojné chování vůči ženám a soukromému majetku. V době kdy se jednalo o výstavbu nádraží dostaly obecní úřady vyhlášku, ke stavbě kasáren v obcích kde bylo pravidelně ubytováno vojsko. Strach z ubytování vojáků na trvalo v obci s budoucím nádražím a křižovatkou tratí – vojáci po válce v roce 1866 vlaků hodně používali – to byl další důvod, že dráha nebyla v naší obci vítána. K tomu všemu ještě vojáci v červenci 1866 po bitvě u Tovačova, utábořili se v Němčicích a zavlekli sem zhoubnou choleru, která pak zle řádila i mezi civilním obyvatelstvem. Posledním a nejzávažnějším důvodem pro naše zemědělce byla ztráta pozemků potřebných pro stavbu tratě a nádraží. S výstavbou nádraží v Němčicích , byla plánovaná i trať Němčice – Prostějov – Olomouc – Šternberk podél silnice přes Pivín a Prostějov. Tato trať měla procházet němčickým katasrem přes 3 km a z důvodu toho by zabrala značnou výměru pozemků. To se zdálo našim předkům pro obec neúnosné protože zatím nechápali všechny výhody které přinese nové spojení obce se světem. Toto neuvážené rozhodnutí zabrzdilo dosavadní hospodářský vývoj Němčic téměř na půl století. Po neústupném stanovisku Němčic bylo pro nové nádraží vyhlédnuto vhodné místo na rozhraní tří obcí – Nezamyslic, Víceměřic a Dřevnovic tak, že v staniční budově byla postavena restaurace III třídy v katastru Nezamyslic, kdežto bývalá restaurace II třídy v katastru Víceměřic a blízké nákladní skladiště v katastru Dřevnovic. Tímto opatřením byly předem vyloučeny nějaké námitky těchto obcí,

Výstavba Ferdinandovy severní dráhy byla zhruba dokončena v prvním pololetí roku 1869. První osobní vlak přijel z Přerova do Nezamyslic ráno 1. července 1869, dle záznamu železniční stanice Nezamyslice.Ivanovicemi projel první vlak na zkoušku 16. srpna 1869 o 4 hodině odpoledne. Fr. Hladký autor knihy “ Pověsti města Ivanovic” ve své knize na tuto událost vzpomíná “ Na vzácnou podívanou se sešlo mnoho lidu z Ivanovic a okolí”. Veřejnosti byla otevřena dráha 30. srpna 1869, kdy byla zahájena osobní i nákladní přeprava v celé trati Brno – Přerov.

Po dokončení trati Brno – Přerov bylo v roce 1871 započato se stavbou trati Nezamyslice – Olomouc – Šternberk, která byla nazvána “Moravsko-Slezskou severní dráhou” a dána do provozu v roce 1872.

Za nepromyšlený a záporný postoj Němčic o výstavbě Severní dráhy se pak ředitelství ve Vídni obci mstilo. Po dobu 18 ti let projížděly Němčicemi osobní a nákladní vlaky bez zastávky. Lidé brzy poznali výhody dopravy po železnici ,ovšem kdo chtěl cestovat vlakem musel pěšky do Nezamyslic nebo Kojetína za každého počasí. Proto se občané dožadovali u obecního představenstva zřízení zastávky v Němčicích. Zřízení zastávky bylo častým předmětem jednání obecního výboru a obecního představenstva v Němčicích. Zachovalé zápisy ze schůzí konané v letech1881 až 1888 mají celkem 21 usnesení týkajících se železnice. Tak jako dříve obec Němčice stavělo se nyní odmítavě ředitelství drah ve Vídni, k výstavbě zastávky. Odmítalo požadavky obce a kladlo si tvrdé podmínky při povolování nových dopravních zařízení v Němčicích, které obec musela zaplatit. Delegace z obce v čele se starostou Janem Zedníčkem byla několikrát ve Vídni. Baronu Eischlerovi generálnímu inspektorovi ve Vídni věnovalo představenstvo obce diplom čestného občanství městečka Němčice za udělení nádraží. Na stavbu čekárny a úřední místnosti darovala obec několik tisíc potřebných cihel. Na výstavbu zděné čekárny 500 zlatých. Obec musela vybudovat přístupové cesty k nádraží a pod.

Konečně v roce1887 po několikaletém jednání , ředitelství Severní dráhy ve Vídni povolilo po zaplacení veškerých výloh k tomu potřebných zastavování osobních vlaků v Němčicích nad Hanou. Čekárna s výdejnou jízdenek prozatím povolena nebyla. Jízdenky se kupovaly ve vlaku. Pro vykládání nákladů bylo povoleno vybudovat jednu odbočnou slepou kolej pro postavení 12ti železničních vozů. Teprve v roce 1888 (to je po 19 letech provozu dráhy) byla zřízena v Němčicích zastávka, postavena čekárna s výdejnou jízdenek a druhá odbočná kolej pro 15 vozů, vše za úhradu obce Němčice a zájemců zdejších i nejbližšího okolí.

Z historie železniční dopravy v Němčicích doplňujeme:

  1. povoleno zastavování osobních vlaků v Němčicích, postavena slepá kolej pro 12 vozů.
  2. Zřízena zastávka,vybudována druhá odbočná kolej pro 15 vozů

1910 vystavěn cukrovar s dvoukolejnou vlečkou původně na 24 vozů, k dosavadní

čekárně přibyla ještě úřadovna. Úřadování na zastávce zahájeno příchodem

mistra Rudolfa Dittricha 30.9.1910.

1911 1.září 1911 byla zahájena služba staniční. Jelikož nebylo skladiště nákladů,

povolen podej a výdej zboží pod podmínkou, že si sama strana naloží nebo vyloží.

Povoleno na žádost všem firmám v Němčicích ( Rolnický akciový cukrovar,

Zachariáš Jílek – výrobce perleťových knoflíků, Fr.Štefec – perleťářské výrobky).

1913 prodlouženy vlečkové koleje, každá o 20 vagonů.

  1. dáno do provozu skladiště nákladního zboží( postaveno v letech 1914 a 1915).
  1. stavba staniční budovy ing Benešem , nákladem asi 200 000 korun.
  2.  

    (započato 7. dubna 1925 ,předáno 4. listopadu 1925!!!!!)

  3. 20. července 1926 zapojeno ve stanici elektrické osvětlení.

 

 

 

 

 

 

Školy:

 

Původní škola (dle ústního podání) byla v prostorách budovy vedle obchodníka Jáhně čp.2, nyní dům čp.

V roce 1831 byla postavena na Komenského náměstí, národní škola dvojtřídní (později mateřská školka, městská knihovna nakonec hospoda Zátiší).

Obecná škola je jednopatrová budova na Komenského náměstí čp. 168. Byla zbudována v letech 1896-1897 nákladem 33 000 zlatých na místě bývalého selského gruntu zakoupeného za 2 900 zlatých a rozšířena v roce1910 o přístavbu dvou učeben a dvou svobodáren pro učitele, směrem jižním v délce 14,5 metru nákladem 16 050 korun a dána do provozu 1. prosince 1910. Má nevýhodnou polohu neboť průčelí budovy je obráceno k severu a prodloužené křídlo budovy s většinou učeben směřuje k západu. Tím škola postrádá ranní a dopolední slunce. V době svého vzniku tato budova vyhovovala tehdejším hygienickým požadavkům kladených na školní budovu.

Průčelí školy má délku 22 metrů, křídlo budovy 34,2 metru. Zastavěná plocha školní budovy činí 691 metrů čtverečných.

Měšťanská škola čp. 360 je v Tyršové ulici vzdálené asi 530 metrů západně od nádraží. Byla vystavěna v roce 1925 firmou ing. Beneš a spol. v Kojetíně nákladem 1 944 947 korun.

Pro stavbu a provoz budovy odkoupila obec Němčice v roce 1924 pozemky od soukromých majitelů ve výměře 118,72 arů za 89 050 korun, za chodník ke škole 13 407 korun.

Je to prostorná dvouposchoďová budova (zastavěná plocha 871 metrů čtver.) s průčelím dlouhým 56,6 metrů, směřujícím k jihu s dvěma hlavními vchody – budova byla plánovaná pro chlapeckou a dívčí měšťanskou školu.

Tato budova se začala stavět v roce 1925. 25.února 1925 se začalo s výkopy základů, 8.března 1925 byl položen základní kámen školy, v září 1925 byla škola již dostavěna (do nynějšího stavu). Dne 28.září 1925 byla vysvěcena a předána svému účelu. Poněvadž zdivo a omítky nebyly úplně vysušené, začalo se s vyučováním v této škole až 19.října 1925.

V nynější době jsou obě školy sloučeny (od 1.9.1953) v základní devítiletou (dříve osmiletou) školu. Obecná škola zvaná národní je škola B, měšťanská škola je škola A.

Historie živnostenské pokračovací školy.

 

Vzdělání členského dorostu živnostenského v Němčicích a okolí pečovala po první světové válce Živnostenská pokračovací škola . byla zřízena v roce 1921 z popudu živnostenského společenstva v Němčicích a za podpory obecního zastupitelstva, které na schůzi konané 6.září 1921 se usneslo podporovat zřízení Živnostenské pokračovací školy a poskytnout ji byt a otop. V roce 1921 byl otevřen první ročník této školy a vyučování zahájeno 3.listopadu 1921. Škola byla umístněna původně v budově obecné školy, od 1.října 1928 v budově měšťanky.

Na rozdíl od dnešní specializace školy pro učně, vzdělávali se v dvoutřídní Živnostenské pokračovací škole učni i učnice všech řemesel. Vyučovalo se pouze dva půldny v týdnu,

V pondělí a ve čtvrtek od 13 do 17 hodin. Školní rok trval od 1.října do 30.dubna.

V obou ročnících této školy vyučovali čtyři učitelé obecné školy – správce školy Jan Kovalovský a učitel Ludvík Šlerka předmětům obchodním, učitelé Antonín Jaša a Antonín Smažinka kreslení a rýsování.

Živnostenskou školu pokračovací spravoval již od založení Jan Kovalovský a po jeho smrti (30.srpna 1928) ředitelé měšťanské školy. Praktický výcvik v oboru získávali učni v dílnách svých mistrů. Po třech letech učení , hlásil se učeň k praktické zkoušce tovaryšské.

Živnosteské společenstvo jmenovalo pro tyto zkoušky tříčlennou zkušební komisi. Tovaryši chodívali v dřívějších dobách na zkušenou do světa. Pro tyto tovaryše byly ve velkých obcích zřízeny stravovací stanice. V Němčicích byla stravovací stanice zřízena v hostinci Na budově, kde cestující tovaryš po předložení pracovní knížky mohl přespat, dostat stravu a cestovné(kapesné) a od mistrů něco na přilepšenou aby nelajdačil. Po tříleté tovaryšské praxi mohl tovaryš žádat živnostenské společenstvo o udělení řemeslné živnosti a pak již mohl pracovat samostatně jako mistr svého řemesla.

 

 

 

 

 

 

 

Sběrna prádla a šatstva.

 

Vedoucí sběrny Františka Arnoštová rozená Jiříčková, převzala před 18 ti lety sběrnu po matce Františce Jiříčkové, která již od roku 1928 brala věci pro firmu J.Chrištof – Čistírna a barvírna Vyškov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdravotnické středisko.

 

První praktický lékař usadil se v naší obci v druhé polovině minulého století.

Od roku 1925 měli své ordinace v obci dva lékaři, později v letech 1937 – 1940 dokonce tři lékaři. Proto také po druhé světové válce byly v obci zřízena dvě zdravotnická střediska.

MuDr Kovář Alois , později MuDr Horák Josef a MuDr Štěpán Václav. Tito měli ordinace ve svých bytech. Teprve po vybudování zdravotního střediska čp. 522 svépomocí občanů

V roce 1966 přechází veškerá lékařská péče sem ( zubní, oční, krční, kožní, nervové, rentgen,lékárna ,).

 

 

 

 

 

 

 

 

Lékárny.

 

Původní lékárna v Němčicích byla otevřena 1. června 1925 a nazvaná “Hanácká lékárna”.

Budova lékárny byla vystavěna v roce 1929 místním rodákem, stavitelem ing. Aloisem Benešem, podle návrhu architekta Aloise Cilce jako standartní typ moderní venkovské lékárny. Budova lékárny sloužila svému účelu 37 let a za tu dobu se zde vystřídalo pět magistrů, MrPh Chlebodár Norbert, MrPh Jindra Zdeněk, MrPh Zíma Miloš, MrPh Ondruchová Marie, MrPh Šalbe Zdeněk. Z lékárníků zde nejdéle působil MrPh Jindra Zdeněk, který v roce 1929 koupil novou lékárnu od MrPh Chlebodára a působil

Zde přes 20 let.

Dne 23. září 1966 byla tato lékárna přemístněna do budovy nového zdravotního střediska ,

a zahájila svou činnost. Stará lékárna byla zrušena a přebudována na obchod Maso-Uzeniny.

 

 

 

 

 

 

 

Spolek divadelních ochotníků “ Sušil”.

 

Byl založen v Němčicích na ustavující schůzi 26.září 1948. Stanovy spolku byly schváleny Zemským národním výborem v Brně výnosem 36092 ze dne 2.12.1948. Jméno “Sušil” bylo zvoleno na počest památky velikého buditele moravského a sběratele moravských národních písní Josefa Františka Sušila.Důvodem založení spolku divadelních ochotníků byla skutečnost, že po změnách v organizacích tělovýchovných spolků a zastavení činnosti Orla, vyšší náročnost na tělovýchovnou práci v Sokole došlo k úplnému ochromení ochotnické činnosti, která v minulosti právě v tělovýchovných spolcích byla na výši. V novém spolku se soustředili milovníci ochotnického divadla. Nejprve to byli členové bývalých katolických spolků, brzy však přistupovali ochotníci jiných směrů, tak že nakonec bylo dosaženo účelu shromažďovat ve spolku všechny lidi dobré vůle k vybudování dobré ochotnické scény.

Prvním dílem kterým se nový spolek uvedl byla Jiráskova Lucerna hraná 28.11. a 5.12.1948.

V řadě dalších her byla díla našich klasiků – Josefa Kajetána Tyla, Aloise Jiráska, Klicpery, Vrchlického a jiných autorů. Od svého založení do roku 1961, kdy došlo z objektivních příčin k narušení a úplnému zastavení ochotnické činnosti v Sušile, sehrál spolek na 40 divadelních her, v mnoha případech s dvěma i třemi reprízami. Kromě toho v roce 1957 uspořádal s velkým úspěchem velký národopisný podnik “Hanácká výstava” a “ Hanáckou svajbu”.

Nelze zapomenout, že v Sušilu byla také zapojena loutková scéna, kde loutky byly převzaty po likvidaci Orla. Loutkové hry pořádané v zimním období se těšily velké oblibě dětí.

Hráno bylo za jevištěm Lidového domu a průměrná návštěva dětí byla kolem sta na každé představení, Za léta činnosti Sušila bylo sehráno přes 60 loutkových her. Tato činnost skončila hlavně z těch příčin které vedly k ochromení činnosti Sušila / nebyl organisátor/.

Je třeba litovat, že na tomto úseku kulturní práce se vyvinula tak nepříznivá situace a jistě by dnes stálo za pokus ochotnickou činnost v Němčicích obnovit. Je faktem,že již od roku 1868 tj. téměř před sto lety, kdy je zaznamenáno první ochotnické představení pořádané tehdejším Zubrem v Němčicích, položila si tato lidová tvořivost v naší obci pevnou základnu s dlouhou řadou sehraných divadelních her a divadelní spolek Sušil tuto tradici udržoval až do roku 1961. Ovšem pokles ochotnického divadelnictví není jen v naší obci, ale je to zjev celostátní.

 

 

 

 

 

 

Národopis.

 

Národopisná tradice v Němčicích byla vždy velmi silná a živá. Jistě nebylo náhodou, že již v roce 1882 byla v Němčicích uspořádaná první národopisná hanácká výstava. Hanácký národopis žil pak hlavně v katolických spolcích mládeže – Omladině a Orlu. Projevoval se zejména pořádáním národopisných zvyků – Hanácké dožínky, přástky, mrskut, Hanácká svajba a jiné. S Hanáckou svajbou pronikli němčáci daleko za svoji obec. Vystupovali v Praze ne Svatováclavských dnech orelských v roce 1929, na Katolickém sjezdu v Praze

v roce 1935, na středomoravské výstavě v Přerově v roce1936 a na jiných místech.Tyto národopisné slavnosti pomáhali zachovat pokud možno v největším měřítku hanácký kroj.

Několik desítek mužských, ženských i dětských krojů, které v Němčicích byly vytvořeny,jsou něčím,čím se nemůže pochlubit mnoho obcí na celé Hané.Posledním větším národopisným podnikem v Němčicích byla Hanácká svajba a Hanácká národopisná výstava v roce 1957. Hanácké svajby se zůčastnilo přes 200 krojovaných účastníků. Národopisná výstava byla již v pořadí čtvrtá, první byla v roce 1882. Národopisná sbírka byla uložena v domě čp.298

v Horní bráně v bytě zakladatelky Boženy Kostkové.

 

 

 

 

 

 

Hudba Máj.

 

Tradice hudby sahá daleko do minulého století, avšak nemáme o ní žádné záznamy. Nynější pamětníci mohou podat zprávy jen o období tohoto století.

Tak kolem roku 1900 byly v Němčicích dvě kapely. Kapelníkem jednoho hudebního sboru byl asi od roku 1918 Přivřel, tento soubor pak převzal Matoušek a v jeho rodě se kapelnictví drželo až do roku 1948, kdy poslední kapelník této větve Josef Matoušek se odstěhoval do Chropyně.

Vedení druhé kapely,jejíž činnost sahá taktéž až do minulého století bylo v rodě Hrdých až do roku 1947, kdy poslední kapelník Antonín Hrdý zemřel.

Kromě těchto dvou hudebních souborů vznikl v Němčicích v roce 1933 pod vedením Františka Račanského malý soubor taneční hudby o 6 –8 členech, složením podobným vídeňskému šramlu. Tento početně malý orchestr se brzy zmodernizoval a na svou dobu byl velmi žádaný pro líbivý repertoár tehdejších šlágrů. Jejich činnost končí v roce 1947.

V tomto roce splynuly původní dvě němčické kapely již méně početné, v jeden soubor pod vedením Josefa Matouška. Po jeho odchodu do Chropyně vede kapelu do roku 1950Antonín Ille, v roce 1950 – 1956 Vladimír Markl, a od roku 1956 je stálým vedoucím hudby Máj Zdeněk Lasovský.

 

 

 

 

 

Kino Němčice.

 

V Němčicích n.H. byly původně dvě kina. Jedno bylo tělovýchovné jednoty Sokol –kino Haná od roku 1921. Druhé kino bylo tělovýchovné jednoty Orel – kino Oko od roku 1927.

Sokolské kino Haná promítalo v sále sokolovny, orelské kino Oko v sále orlovny.

Po sloučení a zestátnění kin bylo v roce 1952 kino Haná v sokolovně zrušeno a orlovna vybavena jako stálé kino. Návštěvnost kina byla v dřívějších letech velmi vysoká /statistika z roku 1961 průměr 148 osob na jedno představení/.

V dnešní době je pokles velmi vysoký z důvodu rozšíření televize.

 

 

Historie Jednoty LSD /lidová spotřební družstva/.

 

Po první světové válce dochází k nebývalému rozruchu družstevního podnikání. Dochází ke slučování družstev a tvoření velkých družstevních celků. Tak v roce 1921 došlo na Hané ke sloučení Konzumního družstva v Přerově s Konzumním družstvem v Olomouci v Hanácké severomoravské konzumní družstvo se správou v Olomouci. Působnost tohoto družstva se stává na okresy Olomouc, Přerov, Holešov. Činnost družstva ale neměla dlouhého trvání. Dne 31. března 1922 konala se v Prostějově valná hromada na níž splynuly Hanácké severomoravské konzumní družstvo v Olomouci a První dělnický zásobovací spolek v Prostějově v Ústřední konzumní úsporné družstvo “Budoucnost” se sídlem v Prostějově.

U nás v Němčicích byl zřízen první družstevní obchod se smíšeným zbožím v roce 1919 v Masarykově ulici v domě čp. 245 u Šebestů ,kde se prodávalo v samostatné místnosti mimo hostinec. Tento obchod byl filiálkou a pobočkou Prvního dělnického potravního a úsporného družstva v Přerově. V roce 1922 se stal vedoucím této prodejny Emil Skácel, mladý obchodní příručí z prodejny v Ivanovicích. Svým vystupováním a taktním jednáním získal nové prodejně nejen nové zákazníky, ale rozšířil i členskou základnu potravinářského družstva v Němčicích a okolí o značný počet členů. V roce 1926 si postavil v Dolní bráně jednopatrový dům čp.368 v jehož přízemí zařídil dvě prodejny. Jednu pronajal firmě Baťa jako prodejnu obuvi a druhou jako obchod se smíšeným zbožím družstvu Budoucnost v Prostějově.

V roce 1948 připadl historický úkol k přechodu ze soukromého maloobchodu do socialistické obchodní sítě. Tento úkol byl splněn do roku 1952 , kdy byla Budoucnost zrušena a zřízena

Jednota vesnické družstvo.

 

 

 

Uhelné sklady.

 

Do roku 1945 byly v Němčicích celkem čtyři obchody s uhlím a dřevem. Chytilová Bohumila čp.366, Kyselák František čp.402, Zedníček Ladislav čp.29, Hospodářské družstvo čp.25. Po znárodnění dolů v roce 1945 zůstává prodej uhlí stále v soukromých rukou až do roku 1948. Největších tržeb za uhlí a dřevo dosahuje u nás firma Kalor

-Kamenický, vedoucí Bohumila Chytilová a spol. sklad uhlí a dřeva Němčice, která vlastně vybudovala dvě kůlny a garáž, jenž dosud slouží svému účelu dnešním Uhelným skladům.

Od roku 1949 převzaly zásobování uhlím a dřevem od soukromých sektorů znovu zřízené kraje. Dosavadní obchody s uhlím a dřevem byly zrušeny. V Němčicích zůstala jedna prodejna v prodejních a skladovacích prostorách bývalé firmy Kalor – Kamenický s novým názvem Olomoucké uhelné sklady, sklad Němčice n.H. Reorganizací krajů v roce 1960 došlo k označení Uhelné sklady Prostějov sklad Němčice nad Hanou.

Mechanických prostředků se nepoužívalo, vykládalo se jen ručně i na rozvoz. Teprve v roce 1963 obdržely dopravní pás a vykladač Lhoták. V roce 1965 byl vyměněn za šnekový vykladač KD 50. Tím byla ruční vykládka z 80 % zlikvidována. Později vyměněno za hydraulický nakladač Warinsky.

 

 

 

 

 

Lidové družstvo holičů a kadeřníků.

 

Koncem minulého století byla v němčicích jen jedna holičská oficína- provozovna v domě čp.183 v Masarykově ulici, kde pracoval František Pospíšil sám. Do té doby stříhal a holil po domech Krasický Matěj. Před první světovou válkou otevřel v Němčicích v Masarykově ulici čp.184 další živnost – holič a kadeřník Chytil František. Holič Fr. Pospíšil v první světové válce padl a jeho živnost převzal jeho bývalý pomocník Rumplík Cyril. Po návratu z československých legií po první světové válce, zařídil si holičství v pořadí třetí, Vilém Macháček na náměstí Palackého v domě čp.24 a v roce 1934 čtvrtou živnost v nynější provozovně v Dolní bráně Zedníček Rostislav jako holič, pánský a dámský kadeřník.

Po dvou letech přestal provozovat dámské kadeřnictví, neboť v té době si otevřela samostatnou živnost dámská kadeřnice Jiřina Prémová provdaná Synková na Palackého náměstí. O několik roků později si otevřeli samostatnou živnost holičství a dámské kadeřnictví manželé Šťastných a tento stav šesti holičských živností asi s 15ti kvalifikovanými pracovníky se u nás udržel až do roku 1945. V roce 1946 úmrtím holiče Cyrila Rumplíka a jeho zetě Aloise Zdráhala skončila jejich živnost.

Po druhé světové válce po združstevnění pracovalo v Němčicích celkem pět holičských a kadeřnických živností.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historie peněžních ústavů v Němčicích.

 

Před dvěma sty lety nebylo u nás peněžních ústavů. Půjčky bylo možno obdržet jen soukromně, hlavně u židů a to na úrok 20 – 40%.

Z nařízení císaře Josefa II v roce 1788 byly na všech bývalých panstvích zakládány vrchnostenské sýpky. Do těchto sýpek museli poddaní odvádět každým rokem určité množství obilí tz. kontribuce a tak vytvářet potřebné zásoby obilí pro neúrodná léta.

V případě neúrody čerpalo se potom obilí na setí a na mletí z těchto zásob a obyvatelstvo bylo uchráněno nejen před hladem, ale i morem, který hlad zpravidla provázel.

Po zrušení roboty v roce 1848 vznikly z kontribučního fondu obilního Kontribučenské záložny jako první peněžní ústavy na našem venkově. Zákonem z roku 1864 byly totiž kontribučenské sýpky zrušeny a prodány obcím nebo občanům k rozebrání. Z utržených peněz se pak tvořily podle zákona Kontribučenské záložny.

Kontribučenská záložna v Němčicích vznikla z kontribučenského fondu obilního, bývalého panství Víceměřice – Kojetín jehož majitelem byla tehdy maďarsko – německá rodina Szandorf - Metternichova. Kontribučenská záložna měla původně 220 podílníků ze sedmi obcí – Němčice, Měrovice,Hruška, Stříbrnice, Popůvky, Víceměřice a Poličky, které patřily k jednomu kontribučenskému fondu se sídlem v Němčicích. Podílníky byli všichni majitelé usedlostí jejichž pozemky byly zapsány v Josefínském katastru jako orná půda.

Ještě v roce 1911 z nařízení Moravského zemského výboru byla zhotovena nová matrika v níž museli být zapsáni jako podílníci všichni majitelé pozemků nabytých od kterékoliv usedlosti.

Podle záznamů místního kronikáře, byla kontribučenská záložna v roce 1919 neznámým pachatelem v noci vyloupena a při tom odcizena hotovost 3 448 korun.

Vzhledem k tomu, že kontribučenské záložny pozbyly svého významu zřízením jiných peněžních ústavů, zanikla po první světové válce i kontribučenská záložna v Němčicích.

 

 

Rolnicko občanská záložna.

 

V druhé polovině minulého století nastává na venkově nové období hospodářského podnikání rolníků a řemeslníků. K tomuto je potřeba peněz, které může nejvýhodněji zapůjčit peněžní ústav. Dosavadní Kontribučenská záložna v Němčicích neměla dostatečných finančních prostředků a proto se rozhodlo několik občanů s tehdejším starostou Janem Zedníčkem a rektorem Janem Sedláčkem v čele zřídit pro potřebu občanů, rolníků a řemeslníků z Němčic a okolí větší peněžní ústav. Tak založili v roce 1883 Rolnicko –

Občanskou záložnu, která při svém založení čítala 34 členů.

Rolnicko – Občanská záložna v Němčicích měla v roce 1933 při svém 50ti letém jubileu svého trvání ze všech místních peněžních ústavů nejvíce vkladů.

Před druhou světovou válkou v roce 1935 postavila nákladem 175 000 korun novou jednopatrovou budovu čp. 410 v ulici Dolní brána a v přízemí byly zbudovány dvě prodejní místnosti, byt pro domovníka a v prvním patře kanceláře záložny.

Koncem minulého století došlo u nás v Němčicích k názorovému rozdělení obyvatelstva do dvou skupin – konzervativní a pokrokové. Vedení obce i Rolnicko Občanské záložny měla konzervativní skupina v čele se starostou Zedníčkem. Omezený počet členů 34 nebyl v záložně po jejím založení zvyšován, ale naopak od roku 1908 klesl na pouhých 24 členů

a ten zůstal nezměněn až do jejího zrušení.

Proto tehdejší místní předáci pokrokového směru se rozhodli zřídit na podkladě Družstevní záložnu pro širší okruh členstva s neomezeným počtem členů. Tak 5.května 1896 byla svolána ustavující schůze na které se sešlo 24 členů, kteří projednali a zařídili vše potřebné k činnosti Občanské záložny –společnosti s ručením omezeným. Koncem roku 1896 měla Občanská záložna v Němčicích již 72 členů a 24 837 korun volných vkladů a 312 korun rezervních fondů. Stanovené úkoly plnila Občanská záložna po dobu svého trvání velmi dobře.

Ve výroční zprávě roku 1933 uvádí 389 členů a přes 4 miliony vkladů. Roce1938 dal tato záložna postavit stavitelem Tomášem Handlem jednopatrovou budovu čp.2 v Horní bráně nákladem 235 000 Kč s .

Po skončení první světové války v roce 1919 byl v Němčicích založen Spořitelní a záloženský spolek a tak od tohoto roku byly v Němčicích tři peněžní ústavy, které docela dobře sloužily občanstvu jak v Němčicích tak i širokému okolí. Tyto tři peněžní ústavy hospodařily až do 1. března 1943, kdy došlo ke sloučení Rolnicko Občanské záložny a Občanské záložny a Spořitelního a záloženského spolku v Němčicích v jeden peněžní ústav Hospodářskou záložnu v Němčicích, která ke dni sloučení převzala asi 12 milionů vkladů.

V době po druhé světové válce ke dni 1.11.1945 došlo k první měnové reformě u nás, v roce 1952 dochází k zestátnění peněžnictví a v roce 1953 k druhé měnové reformě.

 

 

 

 

 

 

 

Historie státní spořitelny.

 

Vznikla po druhé světové válce přeměnou dosavadní místní Hospodářské záložny, na peněžní ústav s názvem Spořitelna a záložna v Němčicích jako pobočka Státní spořitelny v Kojetíně, později od roku 1960 v Prostějově.

Pobočka státní spořitelny v Němčicích má své pracovny v jednopatrové budově bývalé Občanské záložny čp.2 v Horní bráně, Tato budova byla postavena v roce 1938 stavitelem Tomášem Handlem z Tvorovic a dnes se vším vybavením a zařízením má hodnotu

413 000 korun.

 

 

 

 

 

 

 

Poštovně novinová služba (PNS)

 


Počátkem tohoto století byla v Němčicích jediná trafika v ulici Novosady čp.153 majitel Nykl . Mimo trafiku se kuřivo prodávalo ve dvou obchodech se smíšeným zbožím a ve čtyřech hostincích . Po první světové válce bylo více uchazečů o trafiky, ale povolení k prodeji kuřiva získali váleční poškozenci Zahradníček Václav a Pavelka Alois .

Zahradníček si postavil nejdříve dřevěnou boudu prodejny v Masarykově ulici v prostorách dnešních uhelných skladů, později na místě nynějšího stánku PNS . Pavelka si zařídil trafiku ve svém domě čp.271 v Horní bráně . Tyto dvě trafiky prodávaly kuřivo, kuřácké potřeby, poštovní známky a noviny, které dostávali přímo z příslušných administrací . Mimo vlastní prodej dodávaly trafiky kuřivo místním hostincům . Po skončení prodeje kuřiva na lístky po druhé světové válce prodal Zahradníček kuřiva ročně asi za 150 000 Kčs a Pavelka asi za120 000 Kčs . V současné době prodává se kuřiva v Němčicích mimo prodejní stánek také v papírnictví, potravinách, pohostinství a závodních kantinách .

 

 

 

Chovatelská stanice hřebců .

 

 

Tradice chovu teplokrevných koní v Němčicích je téměř staletá . Zdejší rolníci jako zkušení chovatelé koní, snažili si vychovat koně co nejkvalitnější, a proto již v roce 1872 založili v Němčicích chovatelský spolek Sdružení chovatelů koní, který vedl také plemenné knihy chovných koní . V té době se začalo u nás plánovitým přidělováním k plemennému hřebci, chovatelských spolků . Připouštěcí stanice v Němčicích byla zřízena v prostorách bývalého zájezdního hostince čp.25 na Palackého nám. /Liďák /, její stáje stály v místě dnešního kina Oko v Dolní bráně . Když v roce 1898 byl založen spolek pro chov koní pro okres Kojetín, stanice Němčice byla jeho sídlem . Členy tohoto spolku byli chovatelé nejen Němčic a obcí tehdejšího soudního okresu Kojetín, ale i chovatelé z okrajových obcí okolních okresů Kroměříž, Vyškov, Prostějov . Okresní spolek pořádal pravidelně přehlídky a výstavy chovných klisen, hříbat, jednoročních a starších koní . Kvalitou plemenného materiálu který byl v této oblasti chován se stanice plemenných hřebců v Němčicích dělila o přední místo jen se stanicemi v Kroměříži a ve Velkém Týnci u Olomouce . Pokles chovných klisen v posledních letech nastal z důsledku socialisace zemědělství, kde traktory vytlačily nejdříve kravské potahy, později i koňské . Poslední hřebčí stanice byla v prostorách bývalých chlévů Pindule .

 

 

 

 

Historie Cukrovaru .

 

Hlavním důvodem pro vybudování cukrovaru v Němčicích nad Hanou bylo nejen pěstování řepy - cukrovky v úrodné nížině při řece Hané, ale také všechny trampoty, které naší zemědělci museli každoročně překonávat každoročně při odvozu a prodeji řepy do cukrovaru, které u nás vlastnila bohatá německá šlechta . Až do padesátých let minulého století převládalo v našem zemědělství tz. úhorové hospodaření, tj. hospodaření s větší režií a zvýšeným výkonem člověka sledujícího rentabilitu půdy na menší prostoře přinesla teprve cukrovka . Kdy se tato plodina u nás v Němčicích na Hané začala pěstovat nelze přesně zjistit, ale mezníkem jistě bude postavení cukrovaru v Doloplazích v roce 1849 a v Kojetíně roku 1869 . Nová plodina pozvolna měnila způsob hospodaření . Od úhoru přešlo se k pravidelnému osevnímu postupu . Rušily se u nás postupně pastviny, zrušili se i vinice v polní trati Vinohrady za hliníkem . Pěstování cukrovky přineslo našim zemědělcům i řadu potíží . S řepou do cukrovaru v Doloplazích se muselo vyjíždět z Němčic ještě v noci, neboť příjem na jedné váze byl pomalý . Mimo to řepa z Němčic n. H. a okolí mimo Doloplazy a Kojetín i do cukrovaru v Lipníku nad Bečvou, který měl pronajatou váhu na nádraží v Němčicích n.H. Po zastavení Lipnického cukrovaru měl obecní váhu pronajatou cukrovar v Kroměříži . V roce 1885 postavilo v Němčicích poblíž nádraží své vlastní váhy několik cukrovarů / Kojetín, Chropyně, Slavkov /. Váhy cukrovaru byly postaveny i ve Vrchoslavicích , Pavlovicích a jinde .

V roce 1880 vznikla v Ivanovicích na Hané snaha po založení rolnického cukrovaru v místní obci, dokonce 21.ledna 1881 slavnostně ověnčené vozy dovezly na stanoviště první stavební kámen . Stavbu cukrovaru se však podařilo kapitalistickým cukrovarníkům zmařit .

Nejblíže k uskutečnění byla akce založená na schůzi v Tištíně 20.prosince 1893, kdy bylo navrženo postaviti rolnický cukrovar v Nezamyslicích . Byl dokonce ustanoven přípravný výbor v čele s poslancem J. V. Pokorným z Ivanovic n.H. a založena upisovací akce na

3 000 akcií s kapitálem 60 000 zlatých a povinnou dodávkou 600 000 metrických centů řepy .

Pro cukrovar v Nezamyslicích ještě byly zajištěny pozemky, při čemž obec Dřevnovice nabídla pozemky značně levněji než Nezamyslice . Tato akce však ztroskotala pro nedostatek pochopení rolníků samých . Také akce rolnictva z okresu Přerov, Kojetín a Kroměříž o zakoupení cukrovaru v Chropyni, který v roce 1896 ohlásil úpadek, skončila nezdarem .

Teprve na schůzi hospodářského spolku pro okres kojetínský, konaná 26.února 1908 vzešel podnět k postavení rolnického cukrovaru, našel již vhodnější odezvu a porozumění z rolnické veřejnosti . Na téže schůzi byl ustanoven přípravný výbor do jehož čela byl postaven zkušenější rolník Jan Rozkošný z Křenovic u Kojetína od roku 1887 poslanec na říšské radě ve Vídni . Pod jeho vedením byla rozvinuta široce založená akce na upisování 5 000 akcií s kapitálem dvou milionů korun rakouských a povinnou dodávku750 000q řepy.

I tuto akci chtěl cukrovarnický kartel zmařit, proto nabídl přípravnému výboru 21.února 1909 ke koupi zastaralý a nevyhovující cukrovar v Doloplazích. Ve schůzích přípravného výboru 18. dubna 1909 bylo schváleno vybudovat rolnický cukrovar v Němčicích, neboť cena pozemků nabídnutá tamějším obecním výborem byla výhodná. Je třeba zmíniti se , že tehdejší starosta František Vrána Komenského nám. čp33 se značnou měrou zasloužil o to ,že cukrovar byl postaven v Němčicích, neboť zájem o toto výrobní zařízení měl také Kojetín a Nezamyslice. Starosta Vrána Fr. nejen že nabídl pro stavbu cukrovaru své vlastní pozemky, ale pokud sám při jednání s některými majiteli pozemků narazil na nepřekonatelné překážky při výměně jejich pozemků za obecní, nabídl těmto rolníkům své vlastní pozemky v blízkosti obce, a sám si vzal nabízené obecní pozemky. O šlechetnosti jeho povahy a pevném pokrokovém smýšlení svědčí i to, že se nedal koupit německými majiteli blízkých cukrovarů a vrátil větší částku peněz ve zlatě, které mu byly za jeho nepřítomnosti dány do bytu.

Tím jako starosta obce znemožnil podplatitelům zmařit akci výstavby Rolnického akciového cukrovaru v Němčicích jak se jim to podařilo dosud v Nezamyslicích a Ivanovicích.

Na základě úspěšně probíhající upisovací akce, byla svolána 29.června 1909 do Němčic – sídla budoucího cukrovaru ustavující valná hromada akcionářů. Na této první schůzi akcionářů z Němčic a širokého okolí byl zvolen výbor a z něho se dne 17.července téhož roku ustanovila správní rada jako vedoucí orgán nového podniku. Předsedou správní rady byl zvolen rolník Jan Rozkošný, tehdy poslanec ve Vídni. Za zásluhy o rozvoj cukrovaru v Němčicích byl postaven na nádvoří cukrovaru pomník s jeho bustou, která bohužel v deformačních padesátých letech byla odstraněna. Správní rada ve schůzi konané 5. srpna 1909 zadala pražským firmám stavbu továrních budov za cenu 401 000 Kr/ korun rakouských/ a její strojní zařízení za cenu 1 453 000 Kr s podmínkou, že nový závod předají do provozu během jednoho roku. Smlouva byla na 100% splněna a nový cukrovar zahájil první cukrovarskou kampaň 10.10.1910.

Cukernatost řepy činila necelých 16% váhy cukrovky. Za jeden metrický cent řepy platil cukrovar 2,83 Kr a za řízky požadoval 0,24 Kr . Vedení cukrovaru správně předvídalo, že po válce bude nedostatek cukru a že daleko výhodněji se bude prodávat cukr rafinovaný (bílý),proto se rozhodlo v roce 1916 rozšířit závod o rafinerii a postupně zvýšit jeho kapacitu.

Od roku 1919 vyrábí náš cukrovar již rafinovaný cukr – bílé zboží.

Při druhé rekonstrukci v letech 1920-1924 byla surovárna přebudována na zpracování

12 000 q řepy denně. Vyráběly se zde 12 kg homole napřed lisované pak lité. V roce 1925 byla zahájena výroba concasé /hrubozrné homole rozsekané na velké kusy/ dodáváno v pytlích, taktéž bylo dodávané pillé / homole rozsekané na drobné kusy /.

Výroba pillé byla ukončena v roce 1937, concasé v roce 1938 a výroba homolí v roce1939.

Další výroba byla zaměřena hlavně na krystal, zvláště jemný a vývozní.

V roce 1948 kdy v poúnorových událostech se všechny výrobní prostředky staly vlastnictvím všech pracujících, začíná se nová historie závodu. Zatím co v období 20 let / 1945 – 1965 /

byla celá řada cukrovarů v Čechách a na Moravě uzavřena a jejich činnost zaměřena na jinou výrobu / cukrovar v Doloplazích, Chropyně, Tovačov aj. /, bylo v šedesátých letech rozhodnuto začít s modernizací našeho závodu. Cukrovar v Němčicích se totiž v jakosti vyráběného cukru zařadil do deseti nejvýznamnějších exportních cukrovarů v naší republice

a vyrábějí nejlepší bílé zboží pro vývoz do ciziny. V těchto letech dochází k rekonstrukci cukrovaru, kdy je vyměněna stará Robertova difuze a nahrazena novou kontinuální /nepřetržitou /, dovezenou z Polské lidové republiky. Také mnoho jiného zařízení je rekonstruováno / odstředivky-centrovky, pračka řepy, parní motory aj./.

 

 

 

 

 

 

Historie závodu Stavební stroje.

 

Po likvidaci firmy Pospíšil Antonín, sklad a obchod s dřívím Němčice Masarykova ulice 282, v roce 1926 zakoupila tento sklad zvaný “forota” firma Beneš Alois, podnikatelství staveb v Kojetíně. Majitel firmy ing. Beneš němčický rodák , rozšířil tento sklad stavebních hmot o prodej stavebních potřeb, stavebního železa a prodej uhlí pro Němčice a široké okolí. Zároveň při skladu stavebních hmot zřídil betonárnu na výrobu cementových zkruží.

Sklad s betonárnou zaměstnával průměrně 6 osob. V roce 1927 přešla firma ing. Beneš

z Kojetína do Přerova. Tam se postupně rozšiřovala neboť prováděla stále více staveb nejen na území Moravy a Slezska ale i na Slovensku.Za tím účelem rozšiřovala svůj strojový park, a bylo proto nutno postavit dílny se sklady a garážemi pro běžné a generální opravy.

Tak v letech 1937-1938 postupně ing. Beneš vystavěl při silnici do Měrovic potřebné skladovací prostory, dílny a garáže, zvané “dolní dílny” které se staly podkladem dnešních Stavebních strojů. V roce 1939 pracovalo již v “dolních dílnách” asi 12 lidí, v horních dílnách “forotě” asi 6 osob. V zimní době se tento počet značně zvýšil , neboť v zimě se na stavbách nepracovalo. Proto zedníci a pomocné síly přecházeli na zimní měsíce do Němčic a zde pak opravovali veškeré stavební stroje i drobný inventář ze staveb.

O dobrém rodáckém patriotismu svědčí i snaha podnikatele ing.Beneše vybudovat v rodné obci útulek pro přestárlé občany. Šlo o stavbu jednopatrové rožní budovy v nynější Fučíkově ulici naproti bývalé obecní pastoušky /nyní čp. 211 /, na kterou již byly vypracovány podrobné plány s patřičnou dokumentací. Ing. Beneš měl k výstavbě chudobince připraveno na bratrově pozemku větší množství kamene a k jeho vybavení zakoupeno veškeré nábytkové zařízení, které bylo složeno v jeho podnikových ubikacích v Přerově.

Bohužel válečné události znemožnily uskutečnění tohoto dobročinného díla, které by jistě v nynější době pomohlo řešit situaci přestárlých občanů v Němčicích a okolí.

Počátkem druhé světové války prováděla firma ing. Beneš již celou řadu dopravních staveb

-betonové silnice Hranice – Valašské Meziříčí, Brodek – Prostějov, dálnice nad Bunčí v délce 8 km, Velké Meziříčí – Křížanov, silnice Cetechovice – Zdounky, silnice Slavkov – Vráž – Květná na Slovensku aj. Také stavby jiného druhu – vysílací stanici Dobrochov /vysílač Donau později / a tak požadavky kladené na dílny v Němčicích neustále stoupaly. V roce 1938 – 1945 firma Beneš zaměstnávala až 3 500 lidí na stavbách a 50 technických a administrativních zaměstnanců. Po skončení druhé světové války prováděla firma též opravy mostů a řece Hané u Vrchoslavic, na řece Bečvě v Přerově u elektrárny a jinde. Vlastnila bohatý strojový park, dvě nejmodernější betonovací soupravy v republice. Tyto prováděly betonáž na letišti v Přerově /Henčlov /, v případě na silnicích o šířce 7,5 metru a délce 210

metrů za 8 hodin.Přitom tuto soupravu obsluhovaly tři osoby. Majitel firmy ing. Beneš zemřel 1.října 1947. Jeho stavební podnik byl znárodněn v únoru 1948.

V této době byly k tomuto stavebnímu podniku přičleněny i jiné stavební firmy v Přerově

-ing, Dlouhý Bedřich, Kovařík, Bláha a jiné a jejich údržbářské dílny přemístěny do Němčic.

V roce 1949-1950 byla bez vytyčení kvóty postavena hala na nádvoří o rozměrech 40 x15 m.

Pracovní síly stále stoupaly, tak že v roce 1950 pracovalo v dílnách již asi 60 osob, v roce 1951 byl přejmenován tento závod v rámci ministerstva národní obrany na Moravostav.

V této době začal podnik mimo jiné stavbu cementárny v Hranicích, stavbu Přerovských strojíren v Přerově, avšak tuto stavbu nedokončil neboť byl pověřen úkoly vojenských staveb /letiště v Přerově aj. /. V roce 1955 přešlo ředitelství strojní stanice Moravostavu, které bylo až dosud v Přerově do Němčic a s ním i též strojní základna těžkých strojů a nákladní doprava.

V roce 1956 strojní stanice Moravostavu přešla pod vedení n.p. Stavoindustria Bratislava.

Od roku 1957 převzaly strojní stanici Opravny strojů n.p. Praha závod Brno –Přízřenice, které později změnily svůj název na Stavební stroje n.p. Zličín, závod Brno Přízřenice provozovna 33 Němčice n.H. a od 1.ledna 1969 stává se provozovna závodem 3 Němčice nad Hanou s 241 zaměstnanci.

 

 

 

 

Z historie družstva Universál.

 

Výrobní družstvo stolářů a čalouníků Universal v Prostějově byl založen jako podnik dělnické svépomoci na ustavující schůzi která se konala 5. července 1919 ve Spolkovém domě v Prostějově za účasti 25 členů. Družstvo bylo zapsáno v úředním rejstříku jako průmyslové družstvo Universal zapsané společnosti s ručením omezeným v Prostějově.

V roce 1931 družstvo Universal v Prostějově vyhořelo do základů, uhořel i hlídač se psem.

Družstevníci začali budovat znovu za velkých obětí a odříkání nový závod. Brigádnicky,svépomocí postavili krátce prodejní místnost, kancelář, ruční dílny a strojovnu s moderními stroji. V roce 1949 bylo přikročeno ke slučování soukromo-živnostenských firem. Družstvo navázalo jednání se Společenstvem stolařů a družstvem Živnodružstva v Prostějově . Teprve v roce 1950 bylo socializováno 24 živnostníků do družstva Universal, mezi nimi i dvě stolářství v Němčicích. Byly to firmy Hrabal Josef a Hrabal František, kteří za dobu čtvrt století vytvořili dobrou pověst nábytkářství ve zdejší obci.

Koncem minulého a počátkem tohoto století pracovali v Němčicích tři stoláři a truhláři –

Čabaňa Ludvík, Adamík František a Borek Hynek. Na přání zákazníků zhotovovali ze dřeva vše potřebné pro tehdejší domácnost a hospodářství od kolébky přes moučnice, dveře, okna, vrata až po rakve. Po skončení první světové války vzrůstaly v Němčicích nové živnosti stolařské, které svou činnost zaměřily nejprve na stolařské práce stavební, později se soustředily na výrobu nábytku. Po I. světové válce se přiženil do Němčic stolařský mistr Kotek Čeněk z Kojetína a zařídil si stolařství v Masarykově ulici čp.138 /Rosypal /. Pracoval v obci několik let a jelikož se mu podnikání nedařilo odstěhoval se za prací do Francie kde v roce 1966 zemřel. V roce 1919 byla v Němčicích ohlášena nová živnost Hrabal Josef stavební a nábytkové stolařství Němčice Novosady čp.97. Stolařský mistr Hrabal Josef se vyučil řemeslu v Kojetíně u mistra, který pracoval několik let ve Vídni a vyráběl na tehdejší dobu již moderní nábytek.Hrabal Josef začal svou živnost provozovat na Novosadech v domě svých rodičů s vypůjčenou hoblicí a potřebným stolařským náčiním od svého švagra Borka Hynka jehož otec byl také stolařem. Pro nával stolařských prací, které hned pro začátek získal musel si přibrat dva učně. Dílna mu nevyhovovala, byla to jen malá světnička a proto byl nucen větší kusy opracovávat v průjezdu domu a hotový nábytek vystavovat přes den na ulici, na noc v průjezdu. Tak již v roce 1919 si zakoupil od místního obchodníka Žitného Albína pozemek na Masarykově ulici a do zimy postavil jednopatrový dům čp.312.

V roce 1920 si postavil na svém dvoře malou dílnu. Poněvadž stolařských prací stále přibývalo vzal si na pomoc jednoho stolařského dělníka. Poněvadž stolařský mistr Hrabal nestačil se svými pomocníky na tyto ruční práce, dohodl se s  kojetínským známým z dob učení Drexlerem / výroba Fukarů / a pořídil si na obrábění dřeva primitivní stroje, které poháněl žentourem s kravským potahem. Po zavedení elektrického proudu v obci v roce 1922 si pořídil první nové speciální stroje na hoblování. Novým strojním zařízením snadno zhotovil cukrovaru tisíce lísek na sušení cukru.

Z jara roku 1925 se začala stavět v obci budova měšťanské školy a to již nestačil Hrabal Josef na všechny stolařské práce, a proto vyzval svého mladšího bratra Františka, který pracoval v té době jako kvalifikovaný stolařský dělník v Umělecko-průmyslových UP závodech v Brně Králově Poli k samostatné stolařské práci v místní obci.

Tak v roce 1925 otevřel Hrabal František živnost Stavební a nábytkové stolařství v Němčicích čp. 97, stejně jako před lety bratr Josef a začal pracovat v domě svých rodičů.

Protože tento dům stolařství prostorově nevyhovoval, postavil si v roce 1927 stolařskou provozovnu v Havlíčkově ulici čp. 378 /později prodejna nábytku /.

V rámci socializace byly soukromé živnosti Josefa a Františka Hrabala dne 1 října 1950 sloučeny do lidového družstva Universal v Prostějově. Téměř všichni zaměstnanci obou stolařství, včetně bývalých majitelů, celkem asi 30 zaměstnanců stali se členy družstva.

Vedoucím provozovny Universalu Němčice se stal stolař Jan Hrabal absolvent tříleté odborné školy mistrovské v Olomouci, syn původního majitele Josefa Hrabala. Výroba nábytku byla pak soustředěna v bývalých dílnách obou majitelů. Později i v sále hostince Na Pinduli

 

 

 

 

 

 

 

 

Pekařství.

 

 

Napočátku tohoto století mělo v Němčicích živnost pekařskou tři mistři pekaři. /Janečka , Nykl a Synek / Pekař Vincenc Nykl postavil v roce 1926 parní pekárnu, která svému účelu sloužila 4O let. V roce 1956 provedla nákladem 60 000 Kč Jednota LSD Kojetín rekonstrukci a výměnu zastaralého zařízení.

Tato pekárna pracovala až do roku 1970, kdy dne 1.února byl provoz zastaven. Nyní zásobování celého okresu Prostějov a částí sousedních okresů převzala vybavená průmyslová velkopekárna v Prostějově.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historie Zádruhy.

 

Politickému tlaku hospodářských družstev na zemědělce přes republikánskou stranu, snažila se lidová strana čelit tím, že přes prostřednictví Jednoty hospodářských družstev v Brně a za podpory Spořitelních a záloženských spolků – Reifazenek se v Brně začala zakládat nová hospodářská družstva zvaná “ Zádruhy”.Již po žních 1934 bylo na mnoha místech započato mimo jiné i v Němčicích s výkupem obilí pro Jednotu hospodářských družstev v Brně.

V roce 1935 bylo formálně ustanoveno hospodářské konzumní družstvo Zádruha, pro soudní okres Přerov, Kojetín, Lipník se sídlem v Přerově. Hned v prvních letech Zádruhy bylo dosaženo velkých úspěchů a její pobočka v Přerově vykoupila již v roce 1936 přes sto vagonů obilí. Nebylo však potřebných skladů. Proto bylo obilí skladováno ve stodolách, kůlnách,stájích a všude tam kde se dalo získat nějaké místo. Vedení Zádruhy v Přerově jednalo s Jednotou hospodářských družstev v Brně o postavení nutných skladištních prostor v Přerově, Kojetíně, Němčicích a Tovačově.

V Němčicích bylo dohodnuto postaviti skladiště na pozemku domu čp.25, který náležel družstvu Lidový dům. Jednota hospodářských družstev s družstvem Lidového domu uzavřela smlouvu na 7O let, po této době skladištní budovy postavené nákladem Jednoty hospodářských družstev v Brně, mají přejít bez jakékoliv náhrady na majetek družstva Lidový dům. Mimo to se Jednota hospodářských družstev zavázala platit družstvu Lidového domu roční nájem 5 000 Kč. V letech 1936 – 1937 postavila firma Bittner a Pavlovský z Prostějova skladiště o kapacitě 70 vagonů obilí,mimo sklepní místnosti pro skladování hnojiv a jiných zemědělských potřeb.

Postavení skladiště bylo velkým přínosem pro zemědělce v Němčicích a širokém okolí, ale trnem v oku Republikánské straně, která ztratila svůj výkupní monopol.. Po osudných dnech v roce 1938 získala tato strana rozhodující hlas a použila jej v prvé řadě k likvidaci Zádruh pod heslem “Slučování a Jednota”. Tím skončilo hospodaření Jednoty hospodářských družstev v Brně i jejich Zádruh. Skladiště bylo převzato hospodářskými družstvy. Prvním a posledním jejím vedoucím skladu Zádruhy byl rolník Kyselák Antonín čp.4 v Němčicích.

Tato budova slouží svému účelu dodnes pod názvem Zemědělský nákupní a zásobovací sklad v Němčicích nad Hanou.

 

 

 

historie Mlýnů v Němčicích.

Původní Dolní mlýn byl založen v roce 1533. Tento mlýn byl přestavěn od základů v letech 1929 – 1930 stavitelem ing. Aloisem Benešem, nákladem majitelky mlýna Čápové Bohumily. Moderní zařízení mlýna provedla firma Prokopové – synové – Továrna mlýnských strojů a zařízení v Pardubicích. Stavba mlýna se zařízením si vyžádala nákladu přes 1 milion Kč.

Podle historických záznamů byly v městečku mlýny dva a to Horní mlýn a Dolní mlýn.

Horní mlýn stával na dolním toku potoka Žlebůvky, protékajícího Němčicemi za stodolami u rozsáhlé zahradní parcely patřící k domu čp. 48 v dnešní Chvátalové ulici.

Dolní mlýn byl vybudován na mlýnském náhonu říčky Broděnka v Mlýnské ulici u domu čp.99.

O vzniku Horního mlýna a jeho zániku se nám nedochovaly písemné záznamy ani zprávy. První známý majitel Horního mlýna Johann Klaudy, koupil podle záznamu v gruntovní knize uložené ve státním archivu v Janovicích u Rýmařova v roce 1606 od dolního mlynáře mlýnské složení za 1 130 moravských zlatých. Klaudy prodal mlýn i s poli i lisovnou oleje v roce 1652 za 2 400 zlatých Adamu Brančíkovi po jehož smrti 1674 syn mladší Adam Brančík s povolením panství hraběte Salma, mlýn s lisovnou oleje přestavěl. Po jeho smrti od 1. února 1714 převzal mlýn i s lisovnou oleje zeť Severin Spilka s manželkou Kateřinou nezamyslický sládek. Vykoupil od vdovy Brančíkové za 3 610 hřiven právo osmiletého užívání a dědické podíly. Po smrti Severina Spilky prodali dne 7.července1764 dědicové své podíly za 3 875,45 rýnských spoludědici Jossephu Schmiedtoidi. Od něho koupil s účinností od 1.dubna1781 za 7 500 rýnských Horní mlýn i s gruntem čp.48 dolní mlynář Joseph Špaček. Od té doby není v gruntovní knize o Horním mlýnu čp.48 žádných záznamů. Zatím se nepodařilo zjistit zda mlýn zanikl požáry, které často obec ničily, nebo že zchátralý přes sto let starý, přestavěný Horní mlýn čp.48 zboural a grunt prodal z konkurenčních důvodů ,

kupec dolní mlynář. Toto bude asi nejpravděpodobnější skutečnost. Svědčí o tom i částečně záznam Josefinského katastru rustikální selské půdy pořízený v roce 1788. V seznamu majitelů rustikální půdy v Němčicích je uvedeno pod čp.48 Kahay Anton jako majitel 13 jiter 1 180 sáhů půdy tj. 7 ha 89 arů. Zbytek původního gruntu si asi ponechal Joseph Špaček – dolní mlynář, který má v seznamu rustikální půdy Dolního mlýna čp.99 uvedenou výměru

22 jiter 797 sáhů tj. 12,96 ha půdy . V domě čp.48 v Chvátalově ulici žije dodnes rodina

Kahajových a na chalupě soukromně hospodaří Kahaj František s manželkou Jiřinou. Hned za domem má rozsáhlé hrazené pole o výměře 6,89 ha zemědělské půdy z toho je 5,76 orné půdy s místním názvem “ Kahajova zahrada”. Je obtékán potokem Žlebůvkou doplněný vodou z mlýnského náhonu dolního mlýna. Mohutný trám, který byl objeven v domě čp.48 při hloubení studny je pravděpodobně jedním ze zbytků starého mlýna.

Původní záznam o původním Dolním mlýnu a dnešním mlýnském náhonu z říčky Broděnka v Mlýmské ulici čp.99 máme v povolení držitele tovačovského panství k němuž Němčice patřily, Jana z Perštějna na Helfštejně. Listem daným na zámku tovačovském 24.dubna 1533 Jan z Perštejna dává svolení aby “mlynář Jan Horák postavil mlýn na tomto kopku, kterejž jide od Víceměřic k Němčicím na kterejžto vodě jest prve mlejn starši němčický a tu on má v sobě na tom ukazoru vniesti v mlejn staviet též se čtyřmi koly. Ze třemi moučnými a čtvrtým krupným”.

Kde dříve ten zmíněný mlýn na mlýnském náhonu býval to dosud není známo. Proto byl dnešní mlýn na místě jež “panští ouředníci a služebníci oddali jsoucmu místo mlejništi, postaven znovu a na starém náhonu z Broděnky na mlýn a do řeky Hané”.

O držitelích tz. Dolního mlýna čp.99 není archivních dokladů. Dne 7.prosince 1800 s účinností od 1.dubna 1801 prodal tento Dolní mlýn majitel mlynář Joseph Špaček i s gruntem kanovskému a pak chřásťanskému mlynáři Václavu Čápovi a jeho manželce Johaně Kužmové dceři němčického řezníka za 12 400 rýnských. Jeho otec Václav, mlynář a výměnkář chřásťanský zemřel v 93 letech věku, u svého druhého syna Josefa, mlynáře v Hulíně čp. 232. Syn mladšího Václava, Karel Čáp se stal mistrem mlynářského cechu 12.června 1824 a převzal 7.února 1831 s manželkou Marií Kiliánovou, dcerou letošovského mlynáře od otce mlýn i s hospodářstvím. Byl prvním předsedou kontribučenské záložny. Karel Čáp vychoval 7 dětí, které vesměs se dosáhly vysokého věku a významného společenského postavení. Z nichž třeba jmenovati vrchního důlního radu Příbramských dolů Alberta Čápa, mecenáše pražského muzea a galerie umění, zakladatele 8 stipendií pro české studenty , jeho bratra JuDr Emila Čápa advokáta v Olomouci, vlasteneckého kulturního a menšinového pracovníka severomoravského

V roce 1871 předal Karel Čáp v posledních letech života / snad po mrtvici ochrnutý, zemřel 14.12.1892 /, majetek synu Bedřichovi , mlynářskému učni od 10.1.1855, tovaryši od 10.1:1858, který jej zvelebil a rozmnožil, tak že mohl dáti svým třem dcerám slušné věno. Mlynář Bedřich Čáp byl také předsedou Kontribučenské záložny a pokladníkem nové Rolnicko- Občanské záložny v Němčicích. Mlým s hospodářstvím po něm převzal syn Julius . Aby mlýn nebyl odkázán jenom na vodu z mlýnského náhonu, zavedl pohon mlýna naftovým pohonem, vybavil mlýn elektrifikací a novým zařízením. Po jeho smrti v roce 1923 obdržely tři děti z prvního manželství – Vladimír, Milada a Jiří dědické podíly a mlýn s hospodářstvím převzala a vedla vdovským právem jeho druhá manželka Bohumila Čápová.

V roce 1929-1930 byl mlýn jak již dříve uvedeno od základů přestavěn milionovým nákladem a vybaven moderním mlynářským zařízením. Mlýn vedl jako správce v letech 1933 –1946 syn Vladimír a pak syn z druhého manželství Miroslav. Jeho starší bratr studoval medicínu a nyní je vojenským lékařem v Brně.

V důsledku znárodnění byl provoz mlýna v roce 1950 úplně zastaven. Jeho majitelé pak ještě hospodařili na výměře 27,77 ha polí, jež po roce 1956 byly začleněny do místního Jednotného zemědělského družstva. JZD převzalo /vyvlastnilo/ všechny pozemky a hospodářské budovy, které sloužily jednak k uskladnění hospodářských plodin, jednak ke společnému ustájení dobytka JZD.

Z historie mlýnů v Němčicích zůstává nadále nezodpověděná otázka proč mlýn čp. 99 ačkoliv je výše položený se nazývá Dolní, a mlýn čp.48 níže položený Horní mlýn.

 

 

 

 

 

 

Historie Melioračních družstev v Němčicích.

 

Jelikož cukrovka zajišťuje zemědělcům dostatek krmiva pro dobytek na celý rok, přestává se dobytek pást. Trvalým ustájením získávají rolníci hnůj, hlavně pro hnojení pozemků na řepu. Dosavadní orná půda při zvýšeném počtu pěstovaných zemědělských plodin již rolníkům nestačila. Proto se v katastru naší obce začaly rušit pastviny, vinice a zabírat doposud neobdělávaná půda. V letech 1875 – 1880 rozsáhlé louky a pastviny v našem katastru se začaly přeměňovat v úrodnou zemědělskou půdu.

Dělení půdy zemědělcům v spojených tratích na Loukách, Trávnících,Pastviskách, Žlebech , Skrzdolech a jinde provádělo obecní zastupitelstvo tak,že starosta dostal z každé trati třípodílový lán, radní dvoupodílový lán, členové zastupitelstva podílový, ostatní rolníci a chalupníci z městečka dílový,půldílový a židlíkový lán.. Část těchto pozemků, asi 320 měřic

/tj..64 ha / zůstávé nadále v majetku obce a pronajímá se na veřejném pachtování /pronajímání/ těm občanům, kteří půdu nedostali /chaloupkáři a bezzemci /.

V důsledku stále mokré půdy a silné vrstvy spodní vody byla úroda v některých tratích na pozemcích nepatrná nebo žádná, poněvadž při povodních stávala voda na pozemcích.

Proto bylo nutno stojící a zapáchající vodu z polí odstranit, aby tato půda dobré bonity dávala vyšší úrodu. Uvažovalo se o založení vodního družstva a svedení vody do blízké řeky Hané, buď přímo nebo odvodňovacími příkopy. Tak v roce 1890 bylo v Němčicích založeno první vodní družstvo svépomocí rolníků a obecního zastupitelstva, jehož členy byli všichni majitelé pozemků v uvedených částech katastrů. Hlavním iniciátorem a duší celého družstva byl Kyselák František čp.14 meliorační odborník s titulem drenážní mistr, který vypracoval plány a řídil veškerou práci potřebnou k odvodnění polí. Předsedou družstva byl pravděpodobně starosta obce Zedníček Jan čp.30. Jelikož se odvodňovalo v polní trati Louky, dostalo družstvo úřední název Vodní družstvo Louky. Než se započalo s odvodňováním vlastních pozemků tj. kladením drenážních trubek do země, byl vykopán odvodňovací příkop od východního okraje městečka směrem k Měrovicím a u Dlouhovesského mlýna se zaústil do řeky Hané. Tento příkop zároveň odděloval obecní pozemky /směrem k řece Hané/, od pozemků soukromých majitelů,které se táhly směrem k silnici ke Kojetínu.

O několik let později bylo vytvořeno u nás družstvo druhé, vodní družstvo Žleby, které provedlo odvodnění polí v polní trati Skrzdoly a Žleby.

 

 

 

Rolnické mlékařské družstvo v Němčicích nad Hanou.

 

Družstvo bylo založeno v roce 1903 na základě upisovací akce mezi rolníky v Němcicích na Hané. Při této akci bylo nastávajícími členy upsáno 125 závodních podílů po 60 korunách a tak byl získán základní kapitál 7 500 korun. Podle schválených stanov přijalo družstvo na valné hromadě název Rolnické mlékařské družstvo v Němčicích zapsané společenstvo s ručením omezeným. Ředitelem družstva byl zvolen starosta obce Zedníček Jan, rolník čp.30, Předsedou Beneš Jan, rolník čp. 24, pokladní Vrána František rolník čp.143.

Po založení zakoupilo družstvo stavební parcelu , 1 čtverečný sáh za 2 koruny v Horní bráně u mostu přes potok Žlebůvku a ještě v roce 1903 zbudovalo novou mlékárnu i s potřebným provozním zařízením. Po dokončení stavby a zařízení byla mlékárna 8.prosince 1903 místním farářem P. Františkem Valouškem vysvěcena a pak začala ihned pracovat.

Z důvodu dlouhé cesty výrobku od výrobce ke spotřebiteli v dřívějších dobách, vznikla myšlenka aby se mléko zpracovávalo hospodárněji a na lepší výrobky, poněvadž jen za dobré výrobky může se dosáhnout lepších cen. To se dalo uskutečnit jen v továrnách na zpracování mléka – Mlékárnách. Myšlenky družstevního zpracování mléka na Moravě pochází z 90 let minulého století. První Rolnické mlékařské družstvo bylo založeno v Paloníně okres Šumperk roku 1893, na základě říšského zákona z 9.dubna 1873. Do první světové války v roce 1914 bylo na Moravě vybudováno 121 družstevních mlékáren. Prospívaly velice dobře a vykázaly za mléko již v roce 1913 při tehdejší ceně 14 haléřů za litr, příjem 57 milionů korun. Za I. Světové války trpěla všechna mlékařská družstva nedostatkem mléka tak, že valná část byla nucena provoz uzavřít / zastavit /, neboť prosperita byla závislá na pravidelných dostatečně velkých dodávkách mléka. Podobné potíže prodělávalo také naše rolnické mlékařské družstvo.

Mlékárna v Němčicích pracovala od roku 1903 se změnami činovníků a cen za mléko až do roku 1920. V roce 1922 byla pronajata mlékařským družstvem za 2 800 korun ročně Aloisu Kratochvílovi, který tu udržoval jen obchod s mlékem. V roce 1928 byla mlékárna pronajata Cecilii Obručové z Mořic za roční nájem 5 240 korun. Tato upravila mlékárenské zařízení na svůj náklad a začala zpracovávat mléko na mléčné výrobky. Když koncem roku 1933 vypršela její nájemní smlouva, převzalo družstvo opět provoz do vlastní režie. Vedení družstva si jasně uvědomilo, že prosperitu mlékárny v budoucnu lépe zaručí zvýšeným množstvím přijatého a zpracovaného mléka. Proto začalo získávat pro své družstvo nové členy nejen z Němčic ale i ze sousedních obcí, které dosud nedodávali mléko do mlékáren vůbec. V roce 1934 byli získáni za členy družstva zemědělci z Pavlovic, Unčic, Srbec, Dřínova, Vitčic a Vrchoslavic. V roce1935 z Dlouhé vsi a Vlčích dolů.

K 15.říjnu 1940 tj. ke dni uzavření mlékárny mělo Rolnické mlékařské družstvo v Němčicích 336 členů s 356 závodními podíly po 60 Kč, tj. celkové hodnotě 21 360 Kč.

Za dovoz mléka bylo propláceno dle úmluvy 3 haléře od jednoho plného litru mléka. V roce 1938 byl pronajat dovoz mléka ze Dřínova, Vlčích dolů, Srbec za 30 Kč denně, z Vitčic za 25, z Pavlovic za 15 Kč denně.

Válečné hospodářství ovládané u nás Němci v roce 1940 potřebovalo rychlou a snadnou kontrolu, proto úředním zásahem, vyhláškou číslo 19 ze dne 19.ledna uzavírá v naší oblasti mlékárny –v Němčicích, Měrovicích,Křenovicích, Tvorovicích , Tištíně a přiděluje dnem 16.října 1940 Rolnické družstevní mlékárně v Nezamyslicích. Tímto dnem byl také zastaven úplně provoz naší mlékárny. V její budově byla jen sběrna mléka pro zdejší dodavatele a prodejna mléčných výrobků z mlékárny v Nezamyslicích.

Z příkazu tehdejšího ministerstva zemědělství usnesla se 21.září 1941 mimořádná valná hromada Rolnického mlékařského družstva v Němčicích o dobrovolné zatímní likvidaci svého družstva. Na základě ofertní / podané / vyhlášky odkoupila Občanská záložna v Němčicích budovu mlékárny za částku 45 000 Kč /budova čp. 255 / a Rolnické mlékařské družstvo v Nezamyslicích také 21.září 1941 odkoupilo část strojů pro zvýšený provoz mlékárny za částku 53 000 korun. Zbývající část zařízení odkoupila Občanská záložna za částku 21 000 korun.

Po válce 9. Prosince 1945 usnáší se mimořádná valná hromada Rolnického mlékařského družstva zapsané společenstvo s ručením omezeným, aby bylo obnoveno právní postavení družstva v Němčicích a vydání výměru pro obnovení původní činnosti. Po více než ročním jednání oznámilo ministerstvo výživy ČSR po dohodě s ministerstvem zemědělství přípisem ze dne 19.února 1947 nevyhovět žádosti Rolnického mlékařského družstva v Němčicích o obnovení činnosti družstva, zrušení jeho likvidace a znovu otevření mlékárny z těchto důvodů: Mlékárna v Němčicích byla vyhláškou dřívějšího českomoravského svazu pro mléko a tuky zastavena k 15.říjnu 1940 pro závažné technické nedostatky a hospodářské důvody se souhlasem bývalého ministerstva zemědělství a lesnictví. Vzhledem k tomu, že provoz mlékárny byl zastaven i pro technické nedostatky a hospodářskou nadbytečnost tohoto podniku nelze na tento případ vztahovat ustanovení § 1, odstavec 1 dekretu presidenta republiky ze dne 19.května 1945 článek o neplatnosti některých majetkoprávních jednání.

Na základě revize ukládá likvidátorům, aby provedli konečnou likvidaci a výmaz družstva z rejstříku společenství zapsaných u krajského soudu v Olomouci.

Po zrušení mlékárny sloužila budova mlékárny několik let inseminačnímu středisku, družstevní prádelně, od roku 1959 byly zde umístěny kanceláře JZD. Po přestěhování JZD do nových objektů za Novosady byla v roce 1971 budova zbourána a na jejím místě je okrasný parčík. Později křižovatka silnic.

 

 

 

 

 

Okresní silnice.

 

Ještě více než před sto lety byla silnice Měrovice – Víceměřice polní cestou jak dokazuje úřední přípis od C.K. okresního ouřadu stavitelstva v Kroměříži ze dne 6.4.1852 adresovaný obecním úřadům. Tento spis je vlastně výkazem okresních silnic a polních cest důležitých pro veřejnost, neboť udává jejich rozdělení a délky. Pod číslem 10 je zde zapsána silnice ze Střílek přes Litenčice, Morkovice, Mořice, Němčice směřující dále k Prostějovu.

Mimo jiné záznamy jsou zde uvedeny i polní cesty “jenžto skrze jejich veřejnost v dobrém stavu by držené býti měli” z Měrovic do Víceměřic, z Nezamyslic přes Doloplazy a Dobromilice do Brodku.

Z tohoto záznamu je patrno, že nejstarší silnicí v Němčicích je okresní silnice II třídy č.433 spojující Střílky, Morkovice, Mořice, Němčice přes Žešov na státní silnici s Prostějovem.

Silnice z Měrovic do Víceměřic byla zbudována později na místě původní staré polní cesty, která se vinula velkým obloukem od Měrovic směrem severozápadním kolem močálů /rybníků/ mezi Němčicemi a Měrovicemi. Také železniční trať Brno – Přerov, která tudy prochází byla budována mohutnými průkopy z Němčic a Měrovic s poměrně vysokým a dlouhým náspem tak ,aby se vyhnula močálovitému terénu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtenářsko pěvecký spolek Zubr.

 

Po potlačené revoluci v roku 1848, nastolil císař František Josef I v Rakousku uhersku tvrdý absolutistický režim pod vedením ministerského předsedy A. Bacha. Tento režim sledoval jediný cíl, vypudit z myslí národu jakoukoliv vzpomínku a snahu po svobodě člověka.

Po Bachově pádu v roce 1859 a po nastolení konstitučního režimu, nastala úleva a tak zvaná šedesátá léta minulého století byly v Českých zemí léty silného národního a demokratického rozmachu.

Prvním v Praze, roku 1860 založeným spolkem , byl Čtenářsko-pěvecký spolek “Hlahol”, který si uložil zpěvem, hudbou a knihou šířit národní uvědomění. Po vzoru Hlaholu byly zakládány obdobné spolky v ostatních městech a větších obcích.

V roce 1863 také v Němčicích byl založen Čtenářsko pěvecký spolek Zubr pojmenovaný podle hlavy zubra v obecním znaku. Stanovy spolku však byly schváleny místodržitelstvím až 7.května 1865. Zakladatelé spolku byli Sedláček Jan - nadučitel (pravděpodobně i iniciátor), Zedníček Jan –rolník čp.30, Čáp Bedřich – mlynýř čp.99 a jiní. V tehdejší době bylo založení tohoto spolku na venkovské obci nejen vlasteneckým ale i pokrokovým činem.

Zubr do devadesátých let, tedy téměř 30 let, byl jediným kulturním spolkem v obci, který pěstováním zpěvu, odebíráním časopisů, založením knihovny, která byla v obci jedinou, pořádáním zábav, hraním divadel a účastí na národních slavnostech velmi kladně posilovala národní uvědomění občanů. Prvá léta nebyla pro činnost spolku příznivá. Přítomnost pruských vojsk v obcích na kojetínsku po prohrané válce prusko rakouské v roce 1866 a důsledky války měli tu svůj vliv. Avšak již v roce 1868 z popudu Zubra zůčastňuje se skupina občanů v hanáckých krojích slavnostního kladení základního kamene k budově Národního divadla v Praze dne 16.května 1868. Přesný počet účastníků se nezachoval, ale jsou známi někteří účastníci – Jiříček Florian s manželkou čp.31, Matoušková Magdalena čp.34, Jiříčková Barbora čp.46 ,Oplocký čp.55.

Velmi čilý kulturní ruch se soustřeďoval v Zubru v letech 1879 – 1883 podnícený předsedou spolku učitelem Robertem Klumplerem a jednatelem – studentem práv Mořicem Heidenreichem. V roce1884 byl zvolen předsedou Zubru místní farář Josef Kubánek. Byl to bezesporu vlastenecký kněz,který svou iniciativou udržoval činnost spolku. Kubánek byl však nepřístupný novým názorům, což později vedlo k vnitřnímu rozkolu ve spolku.

V roce 1885 byl uspořádán Zubrem zájezd do Prahy, jehož vyvrcholením byla návštěva Národního divadla, obnoveného po požáru.

Na tisícileté výročí úmrtí slovanského věrozvěsta Metoděje byla na náměstí postavena a

26:července 1885 veřejnosti odevzdána 11 metrů vysoká zlacená socha Panny Marie, na kterou byl mezi občany vybrán značný obnos 956 zlatých a 26 krejcarů. Dopolední slavnost organizovala fara, odpolední světskou Zubr.

21.srpna 1887 uspořádal Zubr národopisnou slavnost na které předvedl Hanáckou svajbu. Slavnosti se zůčastnili též hosté z Olomouce a z Přerova, kteří byli na nádraží uvítáni hanáckým banderiem, a u tz.Panského hostince /čp.25/ skupinou mladých hanaček chlebem a solí.

Dne 20.července 1890 oslavil spolek 25 let trvání Zubra. Na tehdejší poměry je zajímavé, že c.k. místodržitelství nepovolilo ozdobit hrot praporové žerdě moravskou orlicí, která musela být nahrazena lyrou. Rakouskou vládou podporované snahy o udržení a rozšíření německé nadvlády v českých zemích, vedl k stálému zostřování národnostních rozporů mezi čechy a němci. Tyto síly se projevily v roce 1894 i v Zubru, jehož někteří mladí členi se snažili uplatnit nové názory a svou pozici chtěli si posílit získáním dalších členů stejně smýšlejících z řad mládeže. Předseda Zubra farář Kubánek chtěl eliminovat /vylučovat / tyto nové proudy, že odmítal přijímat některé mladé členy. Odmítal také některé nové pracovní způsoby, navrhované MuDr Špárníkem. Tento postup měl však opačný účinek. Část mladých členů a funkcionářů ze Zubra vystoupila a založili v roce 1895, druhý čtenářsko pěvecký spolek “Občanská beseda” Tato spolková krize se projevila v následujících letech zmenšenou činností. Zubr sice pořádá 4.září 1898 oslavu Palackého, v roku 1899 vzpomínku stého výročí narození F.L.Čelakovského, v roce 1906 účastní se spolu s ostatními spolky v obci oslav K.H.Borovského, ale nebyl již iniciátorem kulturního dění ve vsi jako dříve. Svou činnost zaměřuje stále více jen na půjčování knih. V letech 1914 – 1918 omezila se činnost spolku jen na půjčování knih a pravidelné hraní divadel. Ještě později jen na půjčování knih.

Po druhé světové válce ve které pravidelné půjčování knih nepřestalo, usnesla se valná hromada Zubra 17.ledna 1946 na sloučení spolkové knihovny s knihovnou obecní a na dobrovolném rozejití se spolku. Usnesení bylo oznámeno v úředním listě dne 23. června 1949.

 

 

 

 

Čtenářsko pěvecký spolek Občanská beseda.

 

Byla založena 23.června 1895 členy kteří vystoupili ze spolku Zubr pro ideové rozdíly s jeho vedením. Založením Občanské besedy vytvořila se v obci dvě střediska ,která soustřeďovala dva myšlenkové proudy. V Občanské besedě se soustředily živly pokrokové, v Zubru konzervativní. Valná hromada Zubra 11.ledna 1898 se usnesla vstoupit do ústředí katolických spolků. Koncem devadesátých let vzniklo několik nových politických stran.

V roce 1896 Katolická národní strana, v roce 1897 Strana národních socialistů, v roce 1899 Agrární strana a Křesťansko-sociální strana. Tyto vznikaly na venkově a v Němčicích vznikly až po roce 1918. V letech až do I.světové války začaly se na Moravě ostře vyhraňovat dva politické tábory – klerikální a pokrokový. Rivalita mezi Občanskou besedou a Zubrem projevovala se na poli kulturním i společenském a hospodářském. Vyhraňovala se politicky zvlášť ve volbách. Jedním z prvních činů členů Občanské besedy bylo založení Občanské záložny v roce 1896 na širší členské základně. Dosavadní Rolnicko občanská záložna od roku 1883 měla omezený počet podílů na 24, které byly převážně v rukou členů Zubra. V roce 1898 probíhaly v českých zemích oslavy stého výročí narození Fr. Palaclého. V Němčicích organizovala tyto oslavy Občanská beseda. K jejich uspořádání na 13.června musela intervenčně vymáhat povolení na okresním hejtmanství, neboť vedení obce je nechtělo povolit. 21.srpna 1898 byl vysvěcen spolkový prapor. Na slavnosti promluvil místní kaplan P.Valoušek. Právě tak jako Zubr se zůčastňoval kolporativně velké mše na svátek knížete Václava, kterého měl na praporu, tak i Občanská beseda se zůčastňovala mše na svátek Cyrila a Metoděje, kterého měla na svém praporu jako slovanské věrozvěsty.

V roce 1899 proběhly v českých zemích bouřlivé demonstrace proti vládním jazykovým nařízením. Členové Občanské besedy byly jedni z iniciátorů demonstrace proti zmíněným nařízením. Demonstrace se konala v obci dne 5.listopadu za účasti asi 600 občanů. Za zmínku stojí, že 5.července 1901 uspořádala Občanská beseda přednášku místního obvodního lékaře MuDr Břetislava Kalendy o mistru Janu Husovi – první na toto téma v Němčicích.

V roce 1906 byl pro Občanskou besedu významný tím, že většina jejich činovníků se dostává do vedení obce. V obecních volbách konaných dne 13.června zvítězila pokroková kandidátka, propagovaná besedou ve všech volebních sborech.

26.srpna 1906 pořádají sdružené spolky Občanská beseda, Zubr a spolek dobrovolných hasičů upomínku na 50. výročí úmrtí K.H.Borovského. V roce 1907 zakoupila beseda pro pořádání svých divadel vlastní jeviště, které doposud musela vypůjčovat mnohdy s obtížemi od spolku Zubr.Tím si zvýšila divadelní činnost. Po dobu války 1914 – 1918 se neschází ani výbor ani členové. Činnost se omezuje jen na půjčování knih. Po válce jiná činnost se neobnovila.

Spolek pomalu ztrácel na svém významu, jeho náplň převzaly jiné přitažlivější spolky. Počet členů klesá. 16.března 1939 byla svolána řádná valná hromada, která se jednomyslně usnesla o dobrovolné likvidaci spolku, pravděpodobně také proto aby předešla eventuálnímu zabavení majetku. Knihovna o 800 svazcích byla předána knihovně obecní a spolkový prapor byl uložen v místní Občanské záložně.

 

 

 

 

Sdružení venkovské Omladiny.

 

Byla ustanovena v roce1909 schválením stanov c.k. místodržitelstvím v Brně dne 1.července 1909. Účelem spolku bylo vychovávat katolickou mládež. Iniciátorem založení byl farní úřad. Prvním protektorem spolku byl místní kaplan P.Fr. Navrátil, předsedou Fr. Pouš čp.70,

místopředsedou Bohumil Jiříček čp.62. V roce 1911 se ustanovuje tělocvičný odbor Orla.

S vypuknutím války v roce 1914 činnost spolku neochabla. Ochabla činnost tělocvičného odboru Orla , avšak ostatní činnost spolková, zejména kulturní byla udržována po celou dobu války. Bylo provedeno 8 divadelních představení, 8 společenských zábav a jiné.

Po skončení války kdy v roce 1919 byly tělocvičné odbory Orla organizovány jako samostatné jednoty, konaly od roku 1920 oba spolky Orel i Omladina zpravidla společné schůze výboru a také společné podniky. Těžiště činnosti se však stále více přenášelo do Orla a tak v roce 1929 došlo k splynutí obou spolků v jednotu Orel.

 

 

 

 

Jednota Orel.

 

Ustavující valná hromada Orla jako odboru sdružení venkovské Omladiny v Němčicích se konala 24.září 1911, tedy záhy po založení Orelstva. Přispěla k tomu jednak skutečnost, že místní katolická mládež byla již od roku 1908 organizována ve sdružení venkovské Omladiny, jednak snahy určité části zdejší mládeže po založení tělocvičného spolku. Na ustavující schůzi byl zvolen starostou Jan Holub čp.47, místostarostou Karel Šádka čp.91, jednatel František Vrána čp.33. Do jednoty se přihlásilo 29 členů. Počátky Orla nebyly bez obtíží. Jako spolková místnost a součastně tělocvična byla jednotě propůjčena jedna učebna bývalé školy (dnes mateřské školky), místnost byla nevyhovující pouze přes 2 m vysoká, tak že se mohly cvičit jen prostná a pořadová. V roce 1913 byla v této místnosti zřízena dětská opatrovna, tak že Orel zůstal bez přístřeší. Cvičilo se jen ve světničce tz. Panského hostince /čp.25 /. Mezi tím bylo jednáno s majitelem hostince – správou statků knížete Meternicha-Sándora a s nájemcem hostince arcibiskupským pivovarem v Kroměříži. Pronájmem byla získána bývalá stáj při hostinci jež byla upravena na tělocvičnu o rozměrech 13 x 5,5 metru a výšce 4 metry a jevištěm o hloubce 5 metrů. Tím byly vytvořeny podmínky pro širší činnost tělocvičnou, divadelní, vzdělávací aj.

Tyto spolkové místnosti byly slavnostně otevřeny akademií konanou 25.března 1914. Na veřejnost vystoupil odbor Orla společně s Omladinou 16.června 1912 slavností konanou v zahradě Fr. Látala čp.17 na které se střídala cvičení s čísly zpěvními a koncertními, večer se konaly Hanácké přástky, kterými jednota Orla vlastně zahájila svou bohatou folkloristickou národopisnou činnost. Dne 22.června 1913 konal se v zahradě Jana Kahaje čp. 48 okrskový Slet orelské župy, který byl vlastně prvním veřejným cvičením orelským v naší obci.Vypuknuvši I. světová válka v roce 1914 zastavila činnost Orla. V roce 1915 se objevuje na krátký čas tělocvičná činnost mužského dorostu a žen, ale pak již jakákoliv činnost přestala. Teprve 19.dubna 1918 po návratu cvičitele Klementa Trpíka z vojny bylo zahájeno pravidelné cvičení dorostenců. První poválečná valná hromada konaná 8. března 1919 vyslovila poděkování Omladině,která po dobu nečinnosti odboru spravovala jeho majetek, ale také z výnosu svých podniků splatila dluh Orla, který vznikl přístavbou spolkové místnosti.

Na této valné hromadě byly přijaty i nové stanovy podle nichž se stal odbor Orla samostatnou jednotou. Na veřejnosti po válce vystoupila jednota Orla 11. května 1919 akademií.

Na pomoc poválečným bojům na Slovensku byla vytvořena Orelská legie do které se přihlásilo z Němčic 6 členů. V roce 1919 bylo započato se cvičením žactva, v roce 1920 byl zřízen ženský dorost. Velmi dobrá byla činnost divadelní. V roce 1921 byl založen samostatný divadelní odbor a zakoupeno nové jeviště. V roce 1922 utvořen soubor Tamburačů, v roce 1925 bylo zakoupeno a začalo hrát loutkové divadlo, v roce 1927 bylo zřízeno kočovné kino. Pokračovalo se v udržování národopisných tradic. Tak v roce1924 se konaly v zahradě Anastázie Kahajové čp.48 velké dožínky, které byly doplněny Hanáckou výstavkou v místnostech školky /nyní mateřské školky /.Orelského sletu v Praze v roce 1922 se z jednoty Orla v Němčicích zůčastnilo 50 osob. Výbor jednoty se již v roce 1919 usnesl na tom aby se se správou velkostatku knížete Meternicha – Sándora jednalo o koupi hostince čp.25, ale byl to hlavně rozmach činnosti jednoty a spolu s nájemcem hostince , ale i správou panství, které donutily dát usnesení výboru reálnou skutečnost, náplň.

Dne 17. září 1922 se konal ustavující schůze družstva Lidového domu do něhož se sdružila

Lidová strana –Omladina, jednota Orla a další katolické organizace. V příštím roce byl zakoupen objekt hostince a v roce 1926 bylo přikročeno ke stavbě Lidového domu, který byl 28.října 1926 slavnostně otevřen. Tím byl získán pro činnost Orla a ostatních katolických organizací důstojný stánek se sálem 17 x 10,5 m a jevištěm hlubokým 7 metrů a se spolkovou místností 50 metru čtverečních.

Výročí 10 let republiky oslavuje Orel Hanáckou svajbou konanou za zahradě Lidového domu.

V roce 1929 zůčastňuje se 36 cvičenců a 50 ostatních příslušníků Orla a Lidové strany Sletu orelstva v Praze v rámci Svatováclavského milenia (tj. tisíciletého výročí úmrtí sv. Václava).

Téhož roku se konala v Němčicích Hanácká dožatá na oslavu 20 let trvání Omladiny, která se součastně sloučila s jednotou Orla.

Ohrožení republiky nacismem má rozvoj i v jednotě. Byla zavedena předvojenská výchova, členové se účastnili dnů brannosti pořádaných okrskem. Při otevření nového družstevního skladiště Zádruhy,byla uspořádána na náměstí v Němčicích Hanácká dožatá.

V roce 1938 oslavila 20 let trvání republiky folkloristickou slavností Zrušení roboty.

Průměrná cvičební návštěva v tomto roce celkem průměrně 63 cvičenců. Místní jednota Orla se zůčastňuje celostátní orelské akce proti zrušení Orla. Na podpisové akci schromáždila v obci 600 protestních podpisů. Připravovaná národopisná slavnost v máji byla úředně zakázána. Výroční schůze v roce 1941 konstatovala, že je v jednotě 50 mužů,40 žen , 12 dorostenců a 12 dorostenek.

1.září 1941 sehrála jednota Orla ještě divadelní představení a v listopadu je Orel německými okupačními úřady v celém území protektorátu rozpuštěn a jeho majetek zabaven.

Po osvobození v květnu 1945 se schází členstvo místní jednoty Orla již v červnu na mimořádné valné hromadě a činí opatření k zahájení pravidelné činnosti.11.listopadu 1945 byla obnovena cvičební činnost, ale ta trpěla nedostatkem cvičitelů. Součastně byla také obnovena činnost divadelní, kteří již 3.prosince téhož roku sehráli první poválečné představení. Výroční členská schůze v roce 1947 ukazuje již na početný vzrůst členstva i celkovou činnost

Po únorových událostech v roce 1948 v rámci sjednocovacích snah byly i samostatná činnost

Orla zastavena a Orel včleněn do ústřední tělesné výchovy.

 

 

 

ŽIVOTOPISY VÝZNAMNÝCH RODÁKŮ.

 

 

Martin Ferdinand Chvátal.

 

Se narodil 28.října 1736 z otce Adama a matky Anny bydlících v místě dnešního domu čp.69 na Komenského náměstí. Podle zápisů v matrice dostal zřejmě své křestní jméno po svém kmotru při křtu, jimž byl Martin Šimeček se svou manželkou Marianou.

Chvátal již od dětských let projevoval neobyčejné nadání k malování. Chvátal byl tvůrcem maleb a rytin zvířat.

Vystudoval ve Vídni umění holandského malíře Majtése z Háagu, proto odešel studovat do Holandska staré holandské malířství, Po studiích v Holandsku cestoval Chvátal Německem ,Anglií, Francií. V 80 letech se objevil ve slunné Itálii v Římě a Neapoli. Řada vynikajících obrazů vznikla za pobytu v Itálii. V roce 1787 se zdržuje Chvátal znovu ve Vídni.

V roce 1793 vychází v Londýně série mědirytin, hlavně ze života zvířat. Touto sbírkou vstoupil Chvátal do dějin malířství jako grafik. Další životní pouť není dosud objasněna.

Na sklonku života se Chvátal odebral do Ruska, kde 11.ledna 1808 v Petrohradě (Leningradě) zemřel ve věku 72 let. Několik dní před smrtí se prý oženil se Sofií Ranety, rozenou Granderbergovou a zanechal hotového jmění 20 000 rublů a mnoho obrazů a uměleckých předmětů. Svá díla podepisoval pro cizinu přijatelnějším jménem M.F.Qvádal.

 

 

 

 

MuDr Ondřej Ignác Wawruch.

 

Se narodil 22.listopadu 1773 v domě čp. 117 na Novosadech. Otec Jiří byl rolník, matka Alžběta. Rod Wawruchů snad pochází ze Slovácka. Kde konal Wawruch svá studia gymnasijní není zjištěno. Filozofii studoval v Olomouci a tamtéž studoval bohoslovectví a po ukončení třetího ročníku se věnoval studiu medicíny. Studoval v Praze a byl tam také promován. Dekretem císaře ze dne 16.června 1811 byl ustanoven mimořádným docentem dějin a literatůry lékařské. Z rozhodnutí císařských byl 31.května1812 jmenován řádným profesorem patologie a nauky o lécích na universitě v Praze. Svého oblíbeného žáka Jana Evangelistu Purkyně doporučil prostřednictvím profesora Friče doktoru Rastovi v Berlíně, a tím způsobil, že se Purkyněmu dostalo stolice fiziologie ve Vratislavy.

Od roku 1819 až do své smrti 20.března 1842 byl Wawruch přednostou lékařské kliniky a profesorem speciální patologie a terapie vnitřních nemocí ve vyšší kategorii ranhojičů ve Vídni. Wawruch byl také posledním lékařem slavného hudebního skladatele Ludvíka van Bethovena.

 

 

 

 

Ing. František Novotný:

 

Se narodil 20.září 1864 v domě čp.59 na Komenského nám. z rodičů Leopolda a Josefky narozené Matouškové. Otec byl rolníkem.

Po studiu na Prostějovské reálce v roce 1883 maturoval a dal se zapsat na českou vysokou školu technickou v Praze na obor stavebního inženýrství. V roce 1889 složil státní zkoušku z tohoto oboru. Dne 24.září 1890 se oženil s Ludmilou Grégrovou dcerou JuDr Julia Grégra a Anny rozené Žéšové.

V roce 1900 byl docent inženýr Fr. Novotný jmenován mimořádným profesorem geodésie a v roce 1903 řádným profesorem. Jeho všestranná činnost byla oceněna profesorským sborem Vysoké školy technické v Praze tím, že byl zvolen děkanem a ve studijním roce 1907 – 1908 rektorem.

Rodná obec Němčice za jeho rozsáhlou a všeobecnou činnost a za zásluhy které si získal ,ho jmenovala čestným občanem.Profesor ing. Novotný nikdy na své Němčice nezapomenul, a často se do nich vracel. Zemřel po krátké chorobě 27.července 1918 a na své přání byl pochován 3.srpna na hřbitově svého milovaného rodiště.

 

 

 

 

Antonín Telička.

 

Narodil se 29.dubna 1866 v domě čp.27 na Komenského máměstí. Jeho otec Jan byl rolník, matka Barbora Tesařová roz .Bilínová pocházela z Hrušky. Telička vystudoval s vyznamenáním na reálce v Prostějově a v Brně. Po jednoročním studiu na učitelském ústavě v Brně se stal ve svých 19ti letech učitelem. V roce 1922 se stal ředitelem Palackého obecní školy v Přerově. Učitelskému povolání byl plně oddán. Druhou jeho láskou byla historie. Jeho archeologické sbírky značně vzrůstaly a když dosáhly 10 000 inventárních čísel, získalo je pro své muzeum město Přerov. V muzeu jsou uloženy v samostatném oddělení nazvaném “Teličkovo archeologické muzeum”. Telička při své téměř čtyřicetileté činnosti se stal uznávaným odborníkem prehistorie a o svých poznatcích jak již uvedeno nenapsal žádné pojednání. Avšak četnými populárními přednáškami šířil poznatky o životě nejstarších obyvatel naší krajiny. Zemřel v Přerově 5.ledna 1925.

 

 

 

 

František Taufer.

 

Se narodil 2.dubna 1885 v domě čp.123 na Novosadech z rodičů Františka a Františky rozené Balášové. Otec byl obchodníkem a pekařským mistrem.

Po krátkém nedokončeném studiu obchodní akademie v Prostějově, maturoval v roce 1904 na učitelském ústavu v Kroměříži a stal se učitelem. Do I. Světové války narukoval hned v roce 1914.Po krátké službě v Brně byl přidělen k 4 maďarskému pluku v Mošoni, odtud byl poslán na haličskou frontu, kde jeho poslední stopa mizí v okolí Lublína. Z Mošoni přišla zpráva rodině 15.srpna 1915 na vráceném dopise o jeho smrti. Bližší údaje kde a kdy padl nebyly uvedeny.

Fr. Taufer byl básnický talent, který byl teprve v rozletu. Zemřel v mladém věku 30ti let.

 

 

 

 

 

 

 

Jan Kahaj.

 

Se narodil 25.prosince 1890 v domě čp.138 v Nádražní ulici. Jeho otec byl posledním hrnčířem v Němčicích na Hané. Chtěl mít ze syna pokračovatele v řemesle. Jan se vyučil hned po vychození obecné školy a při řemesle zůstal až do roku 1911, kdy odešel studovat na c.k. státní keramickou školu v Bechyni. Jeho umělecké sklony objevil ještě ve školních lavicích místní farář P. Valoušek, tehdejší senátor, který se stal částečně jeho mecenášem na studiích v bechyňské keramické škole a později na umělecko – průmyslové škole v Praze.

V roce 1914 narukoval do I.světové války a již 10.září téhož roku přešel do ruského zajetí. Jako zajatec pracoval na Sibiři a vrátil se s posledním transportem legionářů až v roce 1922. Po návratu se dále vzdělával. Ještě v roce 1922 vstoupil na umělecko-průmyslovou školu v Praze na oddělení prof. Mařatky. Po dokončení studia pracoval jako samostatný výtvarný umělec, člen syndigátu výtvarných umělců. V roce 1941 jako člen ilegální odbojové skupiny byl gestapem zatčen a uvězněn. Po osvobození v roce 1947 odešel do Karlových Varů jako instruktor učňů v oboru technického porcelánu. Později pracoval v Nové roli v továrně Bohemia jako vedoucí dekorativního oddělení. Poslední jeho velkou prací před smrtí byla socha sv. Vojtěcha pro kostel tohoto patrona ve Vojtěžské ulici v Praze.

Jan Kahaj zemřel 15.dubna 1969 a jeho zpopelněné pozůstatky byly o rok později uloženy do rodné země v Němčicích v rodinné hrobce rodiny Látalovy z čp.17.

 

 

 

 

 

 

ROK NA HANÉ V OBYČEJÍCH STARÝCH HANÁKŮ.

 

V této kapitole se budeme snažit projít rokem starého Hanáka a ukážeme si jak žili a jak se bavili.

Sv.Blažeje /3.února / velmi oblíbené bylo chodit s Blažejem. Před svátkem sv. Blažeje se sešli chlapci ve škole a zvolili si pokladníka, řezníka a kuchaře. Pokladník měl dřevěnou truhlici uzavřenou, řezník ostrou šavli na slaninu a kuchař obědový koš. Když chlapci obešli celou vesnici,odevzdali všechno panu rechtorovi, který je podělil a část si sám ponechal. Tento zvyk měl jistě ve starších dobách velký význam, neboť znamenal přínos pro učitelovu domácnost. Později se prováděl více méně pro potěšení žáků.

OSTATKY patřily především mládeži. Před ostatkama si vyžádala mládež od obce tz. Právo ostatkové. Přes tyto dny byla mládež jedinou výkonnou mocí. Kdo se něčím provinil, byl předveden před ostatkové právo a byl tázán: Jak chceš být trestán, jestli na zlatě nebo na gatě? Když na gatě tak mu vyplatili cajrou na zadek za zvuků hudby. Po celé ostatky musela mládež právo hlídat aby ho nikdo neukradl. Ovšem stárci nejraději viděli když byl postižený trestán na zlatě,neboť celková suma kterou vybrali, byla potom při zábavě propita.

SVADBA bývala jednou z největších slavností Hané. O udržení národopisných zvyků v Němčicích staral se spolek divadelních ochotníků Sušil, který v roce 1957 znovu oživil tento krásný zvyk. Svatebčané s ženichem jedou nejdříve k domu nevěsty, kde dohazovač oznámí rodičům nevěsty , že jim přivezl ženicha. Ženich potom prosí rodiče aby mu daly svoji dceru za ženu. Nevěsta se loučí s rodiči a s příbuznými nastupuje do kočáru. Kočár s ženichem je tažen třemi páry vraných koní, kočár nevěsty třemi páry běloušů. U domu nevěsty se přidává ještě vůz s její výbavou. Odtud se jede do kostela a z kostela pak do domu ženicha. Cestou je tz. zalikování, když kuchařky přehradí cestu a žádají výkupné. Celý průvod pak uzavírá páté kolo u vozu. V domě ženicha je pak vlastní slavnost. Starší družba přivádí mezi svatebčany nevěstu. Provádí se zvyk házení do žita, kdy svatebčané dávají novomanželům svatební dary. Házejí do ošatky peníze a pronášejí svá přání novomanželům.

Starší družba přináší svatební koláče. Celý pořad je prostoupen hanáckými tanci a veselými písněmi.

 

 

 

 

HANÁCKÝ KROJ v Němčicích nad Hanou

 

Nic sobě neřeknime milí hanáci

že si z nás posměch dělajó ti cizozemci

jak Češi tak Rakušani

všeci naše šaty haní

že chodíme premovaní a vešévaní.

 

Z této sloky staré hanácké písně vyznívá a vysvítá, že se na Hané poměrně dlouho nosil kroj. V jiných krajích byl již kroj odložen a lidé chodili po městsku. Hanáci setrvávali na svém obyčeji. Zbytky kroje se nosily ještě na počátku našeho století. Nyní své kroje oblékají jen při národopisných slavnostech. Dříve než si něco řekneme o kroji , řekněme si co je vlastně Haná. Řeka Haná se v listinách z roku 1183 uvádí pod jménem Hona. Zda údolí kolem řeky dostávalo název po ní,těžko říci.Je možné že tomu bylo i naopak. Haná v širším slova smysl se rozumí kraj od Bludova k Napajedlům, v uzším slova smyslu kraj od Holešova k Vyškovu.

Němčice leží asi uprostřed tohoto kraje na samém břehu řeky Hané. Již sama poloha určila k tomu, že leží na přechodu mezi krojem Vyškovským a Kroměřížským. Němčice spolu s dalšími 21 obcemi nosí žluté koženky na rozdíl od červených gatí v jiných obcích Hané.

Není též bez zajímavosti že v těchto 21 obcích se vyskytují stavby z kotovic. / Kotovice jsou hliněné nevypalované války./

 

MUŽSKÝ KROJ

Boty vysoké černé holínky, pod kolena skrojené. Kalhoty žluté, těsně přiléhající z kozí kůže, které zasahují do bot. Pás široký kožený vybíjený nebo husími brky zdobený, často uprostřed vyšíván hedvábím. Vesta – kordulka z černého sukna vyšívaná konopným plátnem podšitá.Límec vysoko prošívaný se zapíná na žluté knoflíky. Košile má široké rukávy u zápěstí přeložené v manžety, žlutě vyšívané. Límec košile u krku vyšitý a přeložený na límec kordulky. Nárameníky u košile jsou též žlutě vyšívané. Klobouk černý široký s černou sametkou a ozdobený housenkou, červeně-bílou žinýlkou kolem střechy. Na krku hedbávný šátek uvázaný na suk. V zimě se nosila beranice nebo aksamitka zdobená smitkem /střapec a stříbrné nitky/. Plášť se nosil na velké slavnosti a cesty. Byl z modrého sukna s límcem hustě vroubkovaným. Za pasem se nosil lipský červený květovaný šátek nebo kapesník.

 

 

ŽENSKÝ KROJ

Košile z pěkného plátna na oplečí bohatě vyšívaná, obyčejně žlutě, šněrovala se červenou pentlí. Rukávce ve svátek z tenkého plátna, na všední den z domácího režného. Sváteční rukávce byly na léto krátké, na zimu pod kabátek nebo kožich dlouhé. Byly vyzdobeny žlutě vyšívanými nárameníky. Límečky byly ponejvíce černé. Kordulky byly střiženy tak aby bylo vidět oplečí. Kolem krku byl límeček z téže látky, přišitý jako ozdoba. Sukně – fěrtochy šily se buď černé nebo bílé.Černé byly z černého plátna a říkalo se jim blyšťáky. Bílé byly z batistového hedvábí. Fěrtoch se skládal z rolky, vzadu místo šňůrek byly pentle,kterými se fěrtoch zavazoval a které se svazovaly v mašli. Konce mašle sahaly dole zároveň s fěrtochem.

 

 

 

 

POVĚSTI , PAMĚTI A VZPOMÍNKY

 

Autentický zápis v obecní kronice z roku 1881.

Městečko Němčice /ve starých listinách “zelené nebo pod zeleným hájem” zaznamenané / náleží k nejstarším osadám naší Moravy. Jméno “zelené” či “pod zeleným hájem” dostaly bez pochyby od hájku, který skutečně nad městečkem byl, neboť pole kde byl, až po dnešní den “za hékem” /hájkem/ se nazývá. Že Němčice, jedna z nejstarších osad Moravy jest, dosvědčují mnohé důležité okolnosti. Založením nového hliníku v místech již zmíněného háje nalezeno tam velké množství starých popelnic /uren / svědectví to, že háj hned v pohanských dobách, tedy před 9. stoletím za staroslovanské pohřebiště byl, kde se naši drazí předkové buď jen z městečka, buď z celého širšího okolí k pohřebním žertvám scházeli.

Němčice prožily tedy i temnou minulost pohanskou, byly středištěm živým okolních Slovanů. Přesně určiti století ve kterém založeny byly, jest jak nejisté tak obtížné. Však souditi dle vynikajících příčin předce možno.

Dle věruhodného svědectví zdejšího mlynáře p.Karla Čápa a jiných nalezeno náhodou v jeho zahradě / v místech starého háje/ roku 1830 několik vozů popelnic, z nichž však bohužel z nevšimavosti, jak sám majitel pravil, žádná se nezachovala až na něco střepů.

V novější době hlavně přičiněním horlivého nadučitele p.Jana Sedláčka nalezeno ještě několik dosti zachovalých popelnic. Nač tedy možno soudit tak velikého množství popelnic.

Každý jistě by řekl, že Němčice musely již dlouhou dobu před ujatím křesťanství založeny býti, aby tak veliká spousta popelnic nahromadila, neboť po přijetí křesťanství upalování mrtvol přestalo a tím potřeba popelnic minula. Poněvadž Němčice nejsou Velehradu tak vzdálené a krajiny okolní /Hostýn, Dědice/ první svatými slovanskými apoštoly Cyrrilem a Methodějem navštěvované byly, možno s jistotou tvrditi, že i ony byly mezi osadami prvními, které křest svatý od těchto přijaly, že tudíž ku konci 9. století křesťanskými byly. Ona spousta popelnic byla zajisté nejméně dvou, ano i třistaleté práce před cyrilometodějská. Dejme tomu , že konec pohanství učiněn teprve v roku 600 tož možno s jistotou říci, že Němčice již roku 600 nebo již dříve stávaly.

Kronika obce z roku 1881.

 

 

 

 

Vesnické sídliště Němčice vzniklo v dávné minulosti, kdy u nás převládaly návesní typy vesnic. Původní sídliště Němčice tvořilo jen prostornou náves tvaru trojúhelníka, tj. vlastně dnešní náměstí. Tento prostor byl vytvořen obydlím zemědělců a sloužil společnému vlastnictví dobytka i polní úrody. V době klidu sloužila náves společné zemědělské výrobě, kdežto v době války byla společným útočištěm při nenadálé obraně vesnice.

Náves v Němčicích byla uzavřena dvěma branami, jak nám dosud ukazují názvy: Horní brána ,Dolní brána, Zábraní. Brány byly na noc uzavírány a obec tím chráněna před zločinnými živly – zloději, žháři, výtržníky a jinými nebezpečnými živly. Brány byly stavěny z důvodů bezpečnostních, zdravotních a obranných. V době nakažlivých chorob, zejména moru, bylo možno obec uzavřít a u bran kontrolovat podezřelé cizí osoby, zvláště potulné a tak zamezit zavlečení nemoci do obce.

Za vnitřních nepokojů a rozbrojů v zemi byly brány záštitou obyvatelstva před narušiteli veřejného klidu a pořádku. Také v době válek s vnějším nepřítelem mohlo být použito bran jako obranného prostředku.

V městech byly brány ukončené věžemi. Toho nebylo v městečkách a dědinách.Tam stály pouze brány bez věží. Brány původně mohly být jenom ze dřeva, později z pevného zdiva, jak nám ukazuje obraz poslední dědinské brány na střední Moravě v Rokytnici /zbourána 12.1.1937/. O branách na dědinách se zachovaly písemné zprávy už ve středověku.Jedna z nich popisuje vraždu, která se udála o hodech na sv. Maří Magdalénu v Němčicích nad Hanou v období 1425 – 1450. Tehdy byly Němčice ještě ves, jak se v citované souvěké zprávě uvádí a místo vraždy bylo před branou němčickou. Zabitý pocházel z Dřínova a vrahem byl občan ze Srbec.

Cituji zprávu: V druhé čtvrti XV. Věku jednalo vrchní právo v Olomouci, menší právo v Tovačově a dědinská práva ve Věrovanech aLobodicích o zastřelení šípem ze samostřelu před branou v Němčicích, které tehdy byly ještě dědinou. Markéta z Dřínového /dnešního Dřínova / žalovala na Pavla Nevčasa a na Jana , syna jeho, že syna jejího vlastního jménem Matěje zabili. A navrhla dva svědky, kteří ze Srbec, vypověděli, že na svatou Maří Majdalenu šli z Němčic z hodů, že Jan Pavla Nevčasa syn, napínal před branou svůj samostřel, že Marketin syn Matěj, uzřev to, také ihned svůj samostřel napjal, že oba udeřili a stiskli, a že v tom Jan, syn Pavla Nevčasa, zastřelil Matěje syna Markety. Ale proti této žalobě učinil odpor Pavel Nevčas se svým synem Janem a navrhli ze své strany tři svědky . Nejstarší z nich vypovídal jménem všech, že na svatou Maří Majdalenu , když šli z Němčic, Pavel Nevčas přidal se k nim, že s nimi šel před ves, až k sadu prostřednímu,že vyšel k nim jistý Koleso, odvolal Pavla Nevčasa od nich a mluvil s ním, že potom Matěj, syn Markety, vyšel před bránu němčickou a napínal svůj samostřel, že Pavel Nevčasa uzřev to , šel k němu a prosil ho, aby nenapínal, že však Matěj přesto napjal na Pavlova syna Jana , že v tom Pavel popadl Matěji samostřel a šíp mu ze samostřelu strhl, že Matěj, dobyv kordu, porazil Pavla Nevčasa na zem, že Jan Pavlův syn, přiběhl s napjatým samostřelem a vida, že mu Matěj otce porazil, zastřelil Matěje nad poraženým svým otcem.

 

Vlastivědný sborník střední a severní Moravy

Ročník XV. –1936/37

 

 

 

Fara v Němčicích je starožitná, třeba první zprávy o ní máme teprve z roku 1544.

Toho roku ztěžovali si poddaní z Němčic a Měrovic panu Janovi z Perštějna, že duchovních správců nemohou na obě fary, měrovskou a němčickou dostati, protože jsou při jejich farách malé užitky a že se na to nemohou kněží vychovati. Poddaným je velice nepříležité, že o křty a jiná posluhování svátostmi kostelními musejí choditi do jiných dědin. Proto se snesli, aby užitky obojí fary byly obráceny k faře němčické a aby obě dědiny měly v Němčicích společného faráře. Pán z Perštejna jim dovolil, aby si chovali v Němčicích faráře a dávali mu desátky i z Měrovic. Kněz němčický bude povinen posluhovat také měrovským.

Od sv. Jiří r. 1569 dosadil na němčickou faru kněze biskup Vilém Prusinovský, ale farář asi místa toho nepřijal. Proto dovolit téhož roku listem daným v pondělí po neděli květné v polském městě Lublině, aby pan Václav Haugvic z Biskupic dosadil na faru kněze Daniela Uničovského. Jelikož sám biskup byl žádán o svolení, aby ten nebo jiný kněz byl na faru dosazen, lze se domnívati, že již tou dobou bylo v Němčicích dosti nekatolíků. Kdo byl farářem roku 1571 nevíme. Biskup Prusinovský volá jej , aby přijel k němu do Kroměříže na rozmluvu. Roku 1676 jmenuje se farář Matěj, před ním roku 1572 se uvádí farářem kněz Brikci. R. 1582 měli v Němčicích faráře nekatolického jehož jména neznáme. Biskup Pavlovský zasazoval se o jeho odstranění, čehož také dosáhl. Sám sliboval, že od sv. Vavřince dosadí do Němčic pravověrného faráře. Ale nestalo se tak, z nedostatku katolického kněžstva. Pavlovský nařídil ve čtvrtek po sv. Vavřinci aby kojetínský farář Stanislav vykonával služby boží v kostele němčickém každou třetí neděli, a kdyby osadníkům nastala nutná potřeba aby sami jezdili za ním do Kojetína. Koncem srpna němčičtí sami již poháněli biskupa, aby jich nenechával bez duchovního správce. Omlouval se jim Pavlovský, že pro nedostatek pořádných kněží nemohl jim vyhověti, jak sám chtěl. Teprve v říjnu dosadil do Němčic kněze Jana Křenovského, který dotud pobýval v nějakém kněžském úřadě v Olomouci.

Novému faráři němčickému pak nařídil biskup, poněvadž “ v nemalé hospodářství a užitky na tu faru uveden byl”, aby kojetskému faráři Stanislavovi daroval 10 měřic rži, že osadníkům němčickým okolo šesti neděl přisluhoval sv. svátostmi.

R 1606 vzpomíná se luteránský kazatel němčický Daniel Příhradný. O jiných po něm nevíme. Roku 1635 dosazen na faru katolický farář Jan Tvardovský /snad Polák/, který setrval v Němčicích jen 5 let. Roku 1640 jmenuje se farním administrátorem šternberský augustián Matěj Gelasius Vadovský , rodák z polských Vadovic. Ten odešel r. 1644 do Tovačova a fara němčická byla až roku 1649 obsazena farářem Františkem Webrem.

Vlastivěda moravská z roku 1930

 

 

Že zde bylo mnoho českých bratří a že v Němčicích byl jejich střed, tomu nasvědčuje sloh zdejšího farního chrámu, jež od nich založen byl. Chrámy podobného slohu spatřujeme hojně v Čechách a jest to významný sloh bratrských modlitebnic bez věží. Podobně i věž naše postavena byla později nákladem obce, kdežto chrám sám patřil pod patronát majitelů panství.

Kronika obce z roku 1881

 

 

 

ta Páně 1741 dne 17.dubna neopatrností při sušení konopí, vypukl v Němčicích požár, jemuž podlehlo celé městečko až na domky za branou. I krytba kostela shořela a zvony se rozlily. Téhož roku byl kostel pokryt břidlicí.

Z rodinných zápisků Anastázie Kahajové čp.48.

 

 

 

19. června 1753 založil jistý mladík 15 let a několik měsíců starý ze zlomyslnosti oheň a celé městečko shořelo. Jedna osoba a dvě děti uhořely o půl druhé odpoledne. Shořela věž, jež nedávno byla pokryta a 3 zvony. Za škodu takovou mladíku 22.února 1754 v Prostějově hlava useknuta a tělo spáleno.

Z rodinných zápisků Fran. Pospíšilové čp.55

 

 

 

V každé vesnici byla na návsi trdlice ustavičně vystavena, jejíž nohy v zemi zakopány nebo zazděny byly. Taková trdlice sestávala se ze dvou dílů, jejížto spodní díl pořáde byl v zemi, kdežto hořejší mohl se vyzdvihnouti. Uprostřed té trdlice byla jedna větší díra na krk a dvě menší na ruce vyřezány, a tak ubohá, k tomuto trestu odsouzená ženská, když se hořejší díl trdlice nahoru vyzvedl, musila svůj krk i ruce do děr k tomu určených vstrčiti, když se hořejší díl trdlice na krk a ruce přitiskl, a ona teď dle libosti úředníkovy veřejně na návsi v trdlici zamčena kolik hodin, ba i celé půldny stráviti musila.

V diariu obecnim subato 19.července 1790 nalézáme toto usnesení: Kláda se má pro trestání do vachštubně pod okno ustavnovit a trdlica se má na dvoře do šikovnýho místa na radhaus zakopat.

Kronika obce z roku 1881

 

 

 

Tak byli v Němčicích , pokud ze zápisků víme – od r.1821 až do r.1827 – tedy plných osm let ubytováni huláni od pluku Švarcenberkova. Dne 1.února 1834 přišla do Němčic “furvésna” /vozotajstvo/ a nehnuli se až do 21.března 1835, ale v tomtéž roce dne 1.května přišli na ležení dragouni pluku barona Ninittilo.

Ze všech těchto “milých a vzácných” hostů utkvěli v paměti obyvatelstvu němčickému Švarcenberkovi huláni a sice vysvítá to ze zápisné knihy obce Němčic, kde jakýsi Dominik Kratochvíl, radní písař, zaznamenává “léta Páně 1827 dne 4.dubna o půl jedenácté hodině při poledním vyhořelo městečko Němčice. Toho času byli zde huláni od Švarcenberk Holanskýho regementu, kteří hned od r.1821 zde byli. Byla při nich jistá vdova wachmeistrova Laudonin, která pro oficíry holansky vařila a ta skrz nepozorlivost z masným, zapálila, byla v No 23 u Franze Přivřela, který toho času na hospodě v Citově arendatorem byl. Ten oheň přes dvě hodiny trval, protože větru nebylo. Toho času bylo sousedstvo krom několika všichni Asecurirovani aneb na oheň ujištěni v První Rakouské ohně ujištěnosti ve Vídni, některý na 50 Fl C.M pak 100 Fl, na 150 a 200 Fl a i taky wic a podle toho zas od tej Ujištěnosti obdarováni byli a krom toho bonifikaci od Země Pána tako obdrželi.

Vyhořela čísla 3 až 58 a 66 až 70 celkem 60 gruntů a obecní radhaus.

Kronika obce z roku 1881

 

 

 

 

V minulém století byly Němčice třikrát postiženy epidemií cholery. V roce 1831 zemřelo na choleru 101 lidí, menší epidemie byla r.1849 a největší byla roku 1866, kdy denně zmíralo až 9 lidí, celkem zemřelo na 200 občanů městečka.

Z Vlastivědy moravské z roku 1930

 

 

Kromě velkého požáru v r.1827 jsou v minulém století zaznamenány ještě tyto velké požáry: v r.1849 velkým požárem vyhořelo 31 domů a 27 stodol, v r. 1850 a 1851 byly čtyři velké požáry, takže za tato dvě léta z 80 selských usedlostí zůstalo neporušeno jen 11.

Z Vlastivědy moravské z roku 1930

 

 

 

Ve stejné době žili ve Vídni dva rodáci z Němčic stejného jména .Ignác Kysekák, který pocházel z čísla 9 a dle matriky byl synem podruha a František Kyselák, syn rolníka z čp.8, který měl významné postavení soudního rady u císařského dvora.

Slabostí Ignáce Kyseláka bylo toulati se světem a zvěčňovati své jméno všady, zejména na místech nejméně přístupných. Těmito svými podpisy nadělal svému jmenovci mnoho nepříjemností, neboť veřejnost autorství vždy připisovala soudnímu radovi, jenž byl pochopitelně svou funkcí populárnější.

Panu radovi konečně došla trpělivost, nechal si Ignáce předvolati do své kanceláře, aby mu domluvil tak aby své jméno všade neškrábal.Cestovatel kajícně mu to slíbil, že už to dělat nebude. Když ale odešel, shledal pan soudní rada, že jeho jméno je napsáno na psacím stole na který jej pan cestovatel v nestřeženém okamžiku napsal.

Z rodinných zápisků Boženy Kostkové

 

 

Vojsko – vesměs jízdní – bývalo v Němčicích ubytováno po určitou dobu i v druhé polovině minulého století. Dle dochovaných listinných záznamů musela obec ubytovati a zaopatřiti proviant pro 160 vojáků 1.eskadrony dragounského pluku císaře Františka Josefa I.,

kteří zde leželi od 1. března do června r.1852. Jiný dokument uvádí, že v roce 1855 od 7. května do září v Němčicích bylo 182 dragounů 4.eskadrony 2.pluku krále Ludvíka Bavorského. Bez vojska jistě nebyly Němčice ani za války v roce 1866. Ještě v záznamu z května 1884 se setkáváme ze zápisem, že všechny horní místnosti radnice jsou zabrány pro sklad vojska, které bylo v obci ubytováno.

Vojsko cvičívalo na pozemcích dosud zvaných Rajčuda /Reihschule – jízdárna/. Avšak v roce 1883 žádá hejtmanství obecní výbor, aby 4 eskadroně (číslo pluku není uvedeno) bylo na jízdáreň pronajato jeteliště na Dolním Trávníku. “Velitelství kromě jeteliště chce též 8 jiter (4,6ha) pastviska použít k otáčení”. Pozemek byl pronajat na 2 roky za 2 850 zlatých s podmínkou, že “obec si zbytky jetele může ve svůj prospěch podržeti”.

V obecních záznamech z roku 1885 je zápis, že velitelství 4 eskadrony žádá potvrzení, že jetel slíbenou obci dodalo.

Z obecních zápisů a archivních dokumentů.

 

 

 

 

 

Chronologický přehled významných letopočtů.

 

1831 postavena na Komenského náměstí národní škola dvojtřídní /nyní budova mateřské školky - později penzion Zátiší/

1856 Zrušen hřbitov u kostela a vybudován nový západně od obce

1862 zřízen poštovní úřad v čp.2

1863 založen v obci Čtenářsko-pěvecký spolek “Zubr”. Stanovy schváleny až teprve 7.května

1865 místodržitelstvím v Brně. Spolek se rozešel dobrovolně 17.ledna 1946.

1864 provedeny první volby v obci a zvoleno 30 členů obecního zastupitelstva.

1864 vznikla Kontribuční záložna, jejíž finanční základ tvořil kontribuční fond obilní.

1875 postavena na Palackého náměstí na místě staré radnice jednopatrová “Obecní budova”

/nová radnice/.

1883 založena v obci Rolnicko-občanská záložna /měla jen 34 členů /.

1883 zřízena v obci dvě mláticí družstva, která zakoupila mláticí stroje. Členové družstva si

vypomáhali při výmlatu.

1887 povoleno ředitelstvím Severní dráhy ve Vídni zastavování osobních vlaků. O rok

později vybudována čekárna a výdejna jízdenek

1888 zřídil němčický rodák Ant. Lasovský v čp.225 v Nádražní ulici první domáckou dílnu

na výrobu perleťových knoflíků.

1888 vybudován malý parčík na náměstí Komenského kolem nové sochy Panny Marie.

1890 založeno první vodní družstvo v obci pro melioraci /odvodňování/ v katastru trati

Louky a Pastviska.

1897 postavena nová budova obecné školy na Komenského náměstí čp.168.

1897 zřízen v budově staré obecné školy /budova mateřské školy, později Penzion Zátiší/

chudobinec, tj. ubytování pro přestárlé, nemajetné místní občany.

1897 zřízen na místní poště telegraf.

1900 zrušen školní plat za vyučování dětí ve škole.

1904 založen v obci Těžkoatletický klub Břetislav pro pěstování tehdy oblíbených řecko-

římských zápasů. (Klub zanikl v r.1907 pro nedostatek aktivních členů).

1905 koncem září propukla v obci stávka 40 perleťářských dělníků a trvala 7 dní než

zaměstnavatelé /majitelé místních dílen/ přistoupili na zvýšení mezd.

1913 upravena místní organizací “Sdružení venkovské omladiny” stáj tehdejšího panského

hostince čp.25 v Dolní bráně na tělocvičnu. Náklad činil 1200 korun.

1913 zřízena v budově místního chudobince /nyní mateřské školy/ soukromá mateřská škola

s opatrovnou dětí, o které pečovaly sestry řehole sv. Hedviky až do roku 1948.

1914 vydlážděna hlavní silnice procházející náměstím a to od cukrovaru až po budovu

mlékárny u křižovatky silnic Němčice – Víceměřice a Prostějov – Střílky.

1919 založen Spořitelní a záloženský spolek (Reifeisenka).

1920 zahájena Středomoravskou elektrárnou (SME) v Přerově elektrifikace obce.

1925 vybudována měšťanská škola, požární zbrojnice a budova nádraží..

1926 zřízena prodejna a správkárna obuvi zlínské firmy Baťa v Dolní bráně čp.368.

1928 otevřena sběrna prádla a šatstva k čistění firmou J.Chrištof čistírna a barvírna Vyškov.

1929 místní spolek mládeže TJ Orel vystupovaly s “Hanáckou svajbó” na Svatováclavských

dnech orelských v Praze

1933 byl povolen a také se konal v Němčicích třetí výroční trh /jarmark/ na první úterý

v měsíci prosinci, tz. Mikulášský jarmark.

1933 obecní dům čp.283 na Palackého mán. Byl prodán pošmistrovi Janu Marákovi za

47 500Kčs se závazkem, že ponechá v tomto domě nepřetržitě po dobu 15 let úřadovnu

pro poštu.

1933 vydal okresní úřad v Přerově na žádost zubního technika Vlad. Újezdského narozeného

ve Fryštáku a na doporučení obecního zastupitelstva koncesi na zubolékařskou péči

v Němčicích.

1935 postavena nová budova Rolnicko-občanské záložny v Dolní bráně čp.410.

1935 vybudováno sportovním klubem SK Němčice nové hřiště na kopanou na pozemcích

obce na Dolním Trávníku /výměra asi 6 měřic /. Pozemky pronajalo obecní

zastupitelstvo na dobu 5 let za 300 Kč za měřici.

1935 Tělovýchovný jednota Orel Němčice vystupovala na Katolickém sjezdu v Praze s

Hanáckó svajbó a v roce 1936 také na Středomoravské výstavě v Přerově.

1935 vybudováno nové letní cvičiště jednotou Sokol , za Novosady u železniční trati.

1937 vydlážděny ulice Chvátalova a Jablonského.

1938 postavena nová budova Občanské záložny v Horní bráně čp. 2

1939 provedena kanalizace ulic Tyršovy, Polní a Masarykovy /Nádražní/ , vydlážděny

ulice Tyršova a Polní.

1947 ustanovena v obci místní organizace ČSM (Československý svaz mládeže).

1948 v červnu sloučila se strana sociálně demokratická s Komunistickou stranou, tak že

v obci zůstala jediná politická strana, neboť činnost strany lidové a národně

socialistické nebyly po únorových událostech obnoveny.

1950 po provedení přestavby budovy mateřské školy zřízeny v obci jesle.

1952 po zestátnění kin zrušeno sokolské kino Haná v sokolovně a v obci zůstává jen kino

Oko v budově bývalé Orlovny.

1951 uzavřen mlýn v Němčicích čp.99 a zpracování obilí převzal mlýn v Mořicích.

1953 Spořitelna a záložna v Němčicích přeměněna na pobočku Státní spořitelny v Kojetíně.

1955 postavena v Tyršově ulici pro zaměstnance Moravostavu obytná budova čp.480

s 12 bytovými jednotkami.

1957 uspořádal divadelní spolek Sušil na paměť 70.výročí první Hanácké výstavy

v Němčicích (21.8.1887) jež byla spojena s národopisnou Hanáckou výstavou

a Hanáckó svajbó.

1963 jubilejní rok výročí 400 let městečka Němčice nad Hanou

1964 provedena úprava silnice Němčice – Mořice a dokončen nový betonový most přes řeku

Hanou u Mořic.

1968 opravena fasáda kostela a na věži umístěno 5 nových zvonů

1970 zrušena pekárna v Němčicích./ zásobování převzala velkopekárna v Prostějově (od 1.2).

 

 

 

 

      1. zahájena výstavba nové měšťanské školy v Němčicích
      1. oslavili občané našeho městečka 87. narozeniny prvního prezidenta Osvoboditele

T.G.Masaryka, svého čestného občana, odhalením pamětní desky na budově radnice

8.3.1925 slavnostní položení základního kamene ke stavbě měšťanské školy

1.5.1877 Přeřazena obec Němčice k novému hejtmanství / politickému okresu / Přerov, před

tím náležela pod hejtmanství Kroměříž.

      1. v 8,30 hod. začal boj Rudé armády o osvobození Němčic, který skončil 2.května

t.r. ráno v 8 hodin.

      1. zůčastnila se skupina občanů v hanáckých krojích v Praze slavnostního kladení

základního kamene k budově Národního divadla.

      1. byla otevřena první lékárna v Němčicích zvaná “Hanácká lékárna”.

18.6.1922 slavnostní odhalení památníku padlým vojínům v I.světové válce.

30.6.1970 krajský národní výbor v Brně stanovil od 30.6.1970 orgán státní moci v Němčicích

Městský národní výbor. Tímto se staly Němčice 73. městem v jihomor. kraji.

      1. v důsledku reorganizace přeřazeny Němčice z okresu Kojetín, kraje Olomouc do

okresu Prostějov, kraje Jihomoravského / Brno /.

      1. slavnostně otevřena nová sokolovna vybudovaná jednotou Sokol.
      1. povýšil císař Ferdinand ves Němčice na městečko Němčice
      1. založena Tělocvičná jednota Sokol za účasti 91 členů.
      1. sloučeny školy národní /obecná / a střední / měšťanská/ v Němčicích v osmiletou

základní školu. Povinná školní docházka 8 let.

      1. obecní zastupitelstvo se vyslovilo pro úplnou osmiletou návštěvu školní a zrušení

dosavadních úlev od povinnosti školní docházky.

      1. slavnostní otevření nové sokolovny na “Pinduli”.
      1. postátněna soukromá mateřská škola s opatrovnou dětí. (bývalé sestřičky

sv. Hedviky)

      1. o 22 hodině vyhlášena státním rozhlasem mobilizace.
      1. založena Tělocvičná jednota Orel jako odbor skupiny venkovské Omladiny a tím

zůstal až do roku 1919 kdy došlo k osamostatnění Orla.

      1. obecní zastupitelstvo odhlasovalo stavbu měšťanské školy /15 hlasů pro, 4 proti

1 se zdržel hlasování /.

      1. slavnostní otevření nové budovy měšťanské školy.
      1. založen spolek Sušil – divadelní ochotníci.
      1. po deseti letech zrušen v celém státě přídělový systém, zrušeny lístky na mouku,

 

chléb, pečivo a brambory /zavedeno Němci 1.10.1939/ Lístky zůstal vázán pouze nákup masa, tuků, cukru a textilu. /Tyto zrušeny 1.6.1953 při měnové reformě/.

10.10.1910 zahájil nově vybudovaný cukrovar první řepnou kampaň v Němčicích.

15.10.1947 v 18 hodin se ozval poprve v obci místní rozhlas MNV. /skončil bubeník/

19.10.1925 zahájeno vyučování v novostavbě měšťanské školy.

28.10.1918 večer velké shromáždění občanstva na náměstí před radnicí při záři ohňostroje

oslavilo vyhlášení samostatnosti československého státu. Slavnostní projev měl

místní kaplan P.Ferdinand Chýlek.

28.10.1926 slavnostně otevřena novostavba Lidového domu čp.25 / orlovny/.

28.10.1968 v den 5O.výročí vzniku ČSR v 15 hodin rozeznělo se 5 nových zvonů zakoupe-

ných v NDR z dobrovolných sbírek občanů místní farnosti.

8.11.1903 vysvěcena zdejším farářem P.Valouškem nová budova Rolnické mlékárny, která

ihned zahájila provoz.

1.12.1910 dána do provozu přístavba budovy obecné školy na Komenského náměstí.